Сирський у річницю катастрофи на ЧАЕС нагадав, що під загрозою через окупантів залишається найбільша у Європі АЕС - Запорізька атомна електростанція
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вшанував День пам’яті жертв аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Він наголосив, що через 38 років після цієї страшної та трагічної події російські окупанти ставлять світ перед небезпекою нової атомної катастрофи. Генерал-полковник заявив, що російська глобальна терористична загроза має бути зупинена, а також подякував всім учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Про це Сирський написав у своїх соцмережах. Він зазначив, що Чорнобильська катастрофа досі лишається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. А через росіян світ стоїть на межі нового такого лиха.
"Під загрозою залишається найбільша у Європі АЕС - Запорізька атомна електростанція, яку захопили і продовжують утримувати російські окупанти. Загарбники використовують Запорізьку атомну станцію, як свою оборонну споруду, яку вони
замінували і шантажують увесь світ. Захоплення Запорізької атомної станції створює загрозу не лише для України, а й для всього світу", - заявив Сирський.
Головнокомандувач ЗСУ додав, що після того, як Росія розв’язала у центрі Європи найбільшу й найкривавішу війну з часів Другої світової, не лишається сумніву, що російські окупанти здатні на все. Він наголосив, що російська глобальна терористична загроза має бути зупинена, а зло - покаране.
Водночас Сирський щиро подякував усім учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Також згадав і загиблих героїв-ліквідаторів.
"Мої особливі слова подяки відчайдушним і мужнім ветеранам - ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, які, попри свій, скажу чесно і прямо, не молодий вік, хвороби та травми, знову стали до лав Сил безпеки та оборони України, або продовжують активно волонтерити, підтримуючи своїх дітей, учнів, послідовників та соратників, які нині борються зі зброєю у руках за Незалежність України. Низький уклін, вічна слава і вічна пам’ять усім героям-ліквідаторам, які загинули у нерівному бою з радіацією, героям, які ціною власного життя захистили світ… Пам’ятаймо і перемагаймо! Слава Україні! Героям слава!", - заявив Сирський.
У п'ятницю, 26 квітня 2024 року, в Україні відзначають 38 річницю аварії на Чорнобильській АЕС. Вона стала однією з найстрашніших катастроф за всю історію ядерної енергетики.
Вночі 26 квітня 1986 о 1:23 на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух. Вибух призвів до витоку радіоактивних матеріалів, що забруднило значні території України, Білорусі та Росії. Люди, які опинилися в зоні впливу радіації, протягом багатьох років страждали від різноманітних проблем зі здоров'ям, включаючи рак, лейкемію та інші захворювання. За оцінками незалежних експертів, 500 тисяч людей померли від радіації.
Одразу після аварії майже 8,5 млн людей були опроміненими, близько 155 тис. кв. км територій було забруднено, з них 52 тис. кв. км - сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини й бору. Уряд СРСР намагався приховати цю трагедію від світу - перше офіційне повідомлення в СРСР зробили аж 28 квітня під тиском міжнародної спільноти, але і в ньому майже не повідомлялось про масштаби проблеми.
Сьогодні на території Чорнобильської зони утворився природний заповідник, до якого люди майже не мають доступу. Там знайшли притулок безліч видів тварин та птахів, серед яких все частіше можна зустріти рідкісні види. У 2016 році було створено Чорнобильський Радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Для відвідувачів було розроблено і впроваджено 26 маршрутів зоною відчуження.
24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. 20 березня вдалося провести часткову ротацію персоналу станції та евакуацію осіб, які там перебували. 31 березня російські загарбники залишили станцію, а 2 квітня над ЧАЕС підняли український прапор.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.