Навіщо росія утилізує ядерні носії: що відомо про ракету Х-55, яку збили над Києвом

Читать на русском

Під час атаки на Київ 17 листопада з-поміж інших російських крилатих ракет була збита Х-55

Читать на русском
Навіщо росія утилізує ядерні носії: що відомо про ракету Х-55, яку збили над Києвом
Навіщо путін обстрілює Україну ракетами, призначеними для "судного дня"

Під час атаки на Київ 17 листопада з-поміж інших російських крилатих ракет була збита Х-55

Особливість цієї зброї в тому, що її призначенням є перенесення виключно термоядерного заряду. Але зразок цієї зброї, який збила українська протиповітряна оборона, ймовірно, не мав ніякої бойової частини. Виникає питання: навіщо це взагалі було потрібно?

Зброя для ядерної війни

Цей «динозавр» належить ще до того часу, коли світові політики всерйоз розмірковували про те, як вийти переможцем із ядерної війни. Х-55 — це радянська крилата ракета, яку розробляли ще у 1970-тих роках. За задумом конструкторів, вона має переносити ядерну боєголовку, оминаючи систему ППО супротивника. Для цього Х-55 має летіти на наднизьких висотах, огинаючи рельєф місцевості. Призначена вона для знищення важливих стаціонарних наземних цілей. Випускають крилату ракету зі стратегічних бомбардувальників Ту-160, завдяки чому її радіус дії значно розширюється.

Технічні характеристики ракети:

  • довжина — 5,88 м;
  • розмах крил — 3,1 м;
  • маса бойової частини — 410 кг;
  • максимальна дальність польоту — 2500 км;
  • швидкість — 200- 230 м/с;
  • допустима похибка враження цілі — 100 м.
Радянські Х-55 призначені виключно для ядерної війни
Радянські Х-55 призначені виключно для ядерної війни

Як видно, цю зброю не можна назвати високоточною, але, враховуючи, що вона мала переносити ядерну боєголовку (і тільки її) вагою до 350 кілотонн, а отже може знищити все навколо в радіусі 15 км, цього від неї й не вимагалося. Х-55 належать до того часу, тих методів і стратегій ведення війни, які, здавалося, давно в минулому, але путін оживив цю звірину.

Директор із розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих в ефірі Еспресо повідомив, що, на його думку, через ймовірність використання ракет із ядерними боєголовками Україні передали нові системи ППО короткого та середнього радіусу дій.

Навіщо путін використовує Х-55

Навіщо кремлю взагалі знадобилося атакувати Київ цією ракетою? Варіантів може бути кілька, при чому один, не виключає інший.

Прорив ППО

Російський генштаб, використовуючи Х-55 для терористичної атаки на Київ, мав намір прорвати українську протиповітряну оборону. Ця тактика передбачає запуск ракет двома хвилями: перший удар — відволікаючий, його мета взяти на себе основну частину засобів ППО, а далі, поки системи перезаряджаються, іде друга, основна, хвиля. Штука в тому, що на тлі ядерного шантажу кремля, Х-55 будуть пріоритетними цілями для протиповітряної оборони, оскільки ніколи не можна знати, є в них боєголовка, чи ні.

Установки ППО потребують часу, аби перезарядитися
Установки ППО потребують часу, аби перезарядитися

Розвідка Великої Британії повідомила 26 листопада, що така «імпровізація» російської армії може свідчити, що запаси ракет великої дальності в країни-агресора вичерпуються.

«Росія майже напевно сподівається, що такі ракети служитимуть хибними цілями і відволікатимуть українську систему ППО. Якими б не були наміри росії, ця імпровізація наголошує на рівні виснаження російських запасів ракет великої дальності», — заявили розвідники.

Утилізація старих боєприпасів

Ці ракети колись були передовою розробкою, але на сьогодні вони є морально застарілими. Ядерні боєголовки можуть доставлятися значно ефективнішим і надійнішим способом. Радянські зразки озброєння старіють із кожним роком, стають усе більш непотрібними й небезпечними, в першу чергу, для самих росіян. Тому їх намагаються застосовувати по-максимуму.

Єдине, на що придатні Х-55 — спричинити шкоду внаслідок рандомного удару на великій швидкості та вибуху невеликої частини палива. Вкрай малоймовірно, що така атака забезпечить знищення конкретної мішені. Тут дії кремля нагадують тактику терористів Хезболли, які використовують некеровані саморобні ракети проти населення Ізраїлю. Власне кажучи, рф утилізує некеровані ракети, тероризуючи Україну. 

Генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко стверджує, що росія утилізує старе озброєння
Генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко стверджує, що росія утилізує старе озброєння

Ексзаступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив, що йдеться саме про утилізацію. Вони щей економлять таким чином.

«Російська федерація… утилізує прострочені, на жаль, треба це знати та відзначати, свої озброєння, снаряди, ракети тощо, тобто старий арсенал. Ми свого часу, хотів би нагадати, витрачали суттєві кошти в бюджеті Міністерства оборони на утилізацію. Вони роблять це таким чином. Для нас, звичайно, це відчутно», — сказав Романенко.

Погрози

Використання слів «ядерний шантаж» у контексті дій режиму путіна стало річчю настільки буденною, що вже майже не викликає здивування. І сам ватажок російської терористичної держави і його наближені особи неодноразово натякали та прямо казали, що якщо вони не виграють війну, то завдадуть ударів по Україні ядерною зброєю. США та союзники застерігали росію від таких кроків і погрожували «тяжкими наслідками» Світові лідери закликали путіна припинити це неподобство практично кожного тижня.

Ядерний шантаж путіна став річчю майже буденною
Ядерний шантаж путіна став річчю майже буденною

Зрештою, після того, як на самміті G20 до європейських країн доєднався, навіть, фактичний союзник росії Китай і учасники засудили агресію кремля та заявили, що ядерний шантаж «неприпустимий», у москві поступово відійшли від цієї теми. Однак, росія і далі намагається показати, що можливістю завдати ядерний удар по Україні не варто нехтувати та, як нагадування, використовує старі ракети, розроблені саме для ядерної війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.