Росія - спонсор тероризму: чим важливе рішення Латвії та чи стане воно початком отримання рф такого статусу в ЄС та США

Читать на русском

Якщо світ захоче знищити росію економічно, він може зробити дуже швидко

Читать на русском
Росія - спонсор тероризму: чим важливе рішення Латвії та чи стане воно початком отримання рф такого статусу в ЄС та США

Якщо світ захоче знищити росію економічно, він може зробити дуже швидко

Поки Держдеп США розмірковує, чи визнавати росію країною, яка спонсорує тероризм, сейм Латвії вже визначився. Відповідне рішення проголосували латвійські депутати на засіданні 11 серпня. Причина - цілеспрямовані військові атаки агресора проти мирного населення України та геноцид українців. 

Інформатор розбирався, що це означає для росії та як допоможе Україні. 

Що означає визнання росії державою - спонсором тероризму?

Відповідну резолюцію підтримала абсолютна більшість латвійських депутатів - 67 зі 100. У проголосованому документі наголошується, що росія цілеспрямовано використовує страждання та залякування для деморалізації українського народу та збройних сил.

«Протягом багатьох років Росія підтримувала та фінансувала терористичні режими та організації у різний спосіб – прямо і побічно – як найбільший постачальник зброї режиму Асада в Сирії, при отруєнні сім’ї Скрипалів або збитого літака МН-17. В Україні Росія обрала аналогічну — жорстоку, аморальну та незаконну тактику», — заявив голова комісії Сейму із закордонних справ Ріхардс Колс.

Передусім, таке визнання означає для росії посилення санкційного режиму. Латвійські депутати, до речі, на конкретному прикладі демонструють, як ще можна впливати на росію і закликають євроспільноту посилити економічний тиск на державу-агресора. 

Реакція росії, яку озвучила речниця міністерства закордонних справ рф доволі передбачувана. Марія захарова заявила, що таке рішення Латвії «прояв тваринної ксенофобії від неонацистів». 

Політика Латвії, Литви та Естонії

Нагадаємо, що саме країни Балтії продовжують відкрито виступати проти росії. У червні Литва обмежила транзит підсанкційних російських товарів з рф до Калінінградської області. Тоді росія заявляла, що відповідь на такі дії Литви «буде рішучою», але далі розмов справа так і не посунулась. 

У серпні прем’єр-міністр Естонії Кая Калас запропонувала заборонити росіянам видачу туристичних віз для в’їзду на територію Європейського союзу. Приємно, що, не чекаючи колективного рішення з цього приводу, Латвія, Естонія, Чехія, Нідерланди, Бельгія ввели відповідні обмеження. Уряд Естонії вирішив піти далі та ухвалив рішення наступного тижня закрити кордони для громадян росії з шенгенськими візами, виданими в Естонії. Виключення зробили лише для тих, хто займається міжнародними та вантажними перевезеннями, а також дипломатів. 

Чому США не визнає росію державою-спонсором тероризму?

Для Сполучених Штатів внесення держав до списку країн, які спонсорують тероризм, не нова. Щодо росії ще у травні Верховна Рада України зверталася до Сенату США із відповідним проханням. Сенат проголосував резолюцію, потім до Конгресу навіть внесли законопроект, який може зобов’язати Держдепартамент визнати росію спонсором тероризму, але… поки рішення немає. 

Дехто з експертів заявляє, мовляв, США вагаються, оскільки рішення про визнання держави країною, яка спонсорує тероризм, ледь не пожиттєве, тому до цього треба підходити дуже ретельно. 

Але, як показує історія, це не зовсім так, оскільки, наприклад, Ірак, Лівія та Куба були внесені до списку, а потім їх звідти виключили. 

Саме тому українська сторона наполягає на терміновому розгляді цього питання не лише США, а й іншими країнами ЄС, за прикладом Латвії. 

«На практиці це означатиме запровадження додаткових санкцій як з боку США, так і з боку інших країн, ще глибшу міжнародну ізоляцію російського режиму та повне руйнування залишків репутації росії на багато десятиріч. Причому останнє чи не найбільш вагоме. Адже протягом багатьох років росія використовувала саме поняття боротьби з тероризмом для найбільш витончених маніпуляцій», - заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. 

Ще більше санкцій? 

Зважаючи на те, що ЄС вже запровадив проти росії сім пакетів економічних санкцій, може здатися дивним, що український міністр вимагає ще санкцій. Як зазначає військовий експерт Олег Жданов, наявних санкцій дійсно недостатньо. За його словами, це якісь напівміри, але якщо світ захоче знищити росію економічно, він може зробити дуже швидко. 

«Для прикладу, здійснивши агресію проти НАТО, росія може потрапити під такі санкції, про які ми з вами мріємо з самого початку війни. Тобто можуть бути такі санкції, які просто обвалять економіку росії в лічені дні, я вже навіть не кажу про тижні. Ми прекрасно розуміємо, що такий перелік санкцій є. І, на жаль, для нас він не застосовується», - каже Олег Жданов. 

А політичний технолог Сергій Гайдай наголошує, що інструментів впливу на росію дуже багато: від повного припинення торгових відносин з країною-агресором до дипломатичної ізоляції у світі, зокрема до виключення росії зі складу всіх міжнародних організацій. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор LiveПідписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.