Заборона для росіян на в’їзд до ЄС: як населення росії несе колективну відповідальність

Читать на русском

Країни ЄС одна за одною відмовляють у видачі віз росіянам

Читать на русском
Заборона для росіян на в’їзд до ЄС: як населення росії несе колективну відповідальність

Країни ЄС одна за одною відмовляють у видачі віз росіянам

Прем’єр-міністр Естонії Кая Калас пропонує заборонити росіянам видачу туристичних віз для в’їзду на територію Європейського союзу. Представники росії відреагували у звичній для країни-агресора зовсім не дипломатичній манері, зокрема заступник голови Ради Безпеки російської федерації дмитро мєдвєдєв назвав Каю Калас «тіткою». 

Інформатор розбирався, які наслідки може мати така заява для росії та чи варто вимагати від росіян колективної відповідальності за скоєні в Україні злочини. 

Що сталося

Країни Балтії продовжують відкрито демонструвати свою політику щодо росії. У червні росія загрожувала Литві військовою агресією через конфлікт щодо калінінградського транзиту. Вчора, 9 серпня, прем’єр-міністр Естонії Кая Калас зробили ще одну гучну заяву та закликала ЄС заборонити роіянам видавати туристичні візи. 

«Припинити видачу туристичних віз росіянам. Відвідування Європи – це привілей, а не право людини. Авіасполучення з росією припинено. Це означає, що поки країни Шенгенської угоди видають візи, сусіди росії несуть тягар (FI, EE, LV – єдині точки доступу). Час припинити туризм з росії», - написала Кая Калас у Twitter. 

В інтерв’ю The Washington Post Зеленський закликав Захід заборонити в’їзд усім громадянам рф, оскільки, pа його словами, такий крок може стати одним зі способів завадити росії анексувати нові території України. 

Колективна відповідальність під забороною? 

Прагнення української сторони та країн Балтії до ізоляції росії від світу зрозумілі, каже виконавчий директор української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко. Проте, за його словами, немає механізму реалізації тієї ж запропонованої Каєю Калас заборони на видачу туристичних віз росіянам. До того ж, наголошує Павліченко, слід враховувати, що туристичні візи видаються з різною метою, наприклад, і для відвідування родичів за кордоном теж. 

«Загалом тут питання 2 типів. Те, що стосується України, то у нашій країні заборонено в’їзд тим, хто має паспорт росії та Білорусі. Це зрозуміло, бо немає бути ніяких підозрюваних на території України. Нікого, хто потенційно може бути агентами агресора чи завдати якусь шкоду державній безпеці. Тобто ця заборона зрозуміла. З іншого боку, є ті, хто хотів би воювати за Україну, але їм це складно зробити через заборону в’їзду, наприклад, білорусам. Але, підкреслюю, це зрозуміло, оскільки це питання безпеки. А що стосується заборони переміщення, то це мають бути певні індивідуальні міри, визначені законодавством. Міра покарання не можу бути колективною, оскільки колективна відповідальність заборонена», - каже Олександр Павліченко. 

Але є індивідуальна позиція деяких країн ЄС

Скоріш за все, колективного рішення щодо заборони видачі туристичних віз росіянам від імені всіх країн-членів Європейського союзу так і не буде. Але, як повідомив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, країни ЄС одна за одною відмовляють у видачі віз росіянам. 

«І для цього не потрібні довгі обговорення та розлогі дискусії. Латвія, Естонія, Чехія, Нідерланди, Бельгія — країни, не вагаючись, вводять обмеження та показують росіянам: в Європі їм не раді», - йдеться у повідомленні. 

 

Політичний технолог Сергій Гайдай розділяє таку позицію країн Європи. Він наголошує, що всі росіяни, які продовжують жити в росії, тим чи іншим шляхом допомагають наповнювати бюджет країни-агресора і тим самим сприяють російській військовій агресії. Водночас, політтехнолог підкреслює, що найбільше запитань викликає бездіяльність ООН. Організації, яка створювалася для того, щоб запобігати військовим конфліктам у світі. 

«Росія продовжує бути членом ООН, всупереч уставу цієї організації. До того ж , росія знаходиться у Раді безпеці із правом вето. Я вважаю, що ООН мала впровадити ті ж заходу, які свого часу запровадила щодо Північної Кореї та Південної Кореї. Тоді саме ООН змогла захистити Південну Корею. Крім цього, ООН вже давно могла б прийняти пряме рішення про пряму військову допомогу Україні», - каже Сергій Гайдай.  

За словами політтехнолога, росія має опинитися у повній ізоляції, а точкові санкції - не надо ефективний інструмент впливу на агресора. А виконавчий директор української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко додає, що і дипломатичної перемоги, і повної ізоляції росії можна досягти лише після того, як рф буде переможена ЗСУ на полі бою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.