Росія поширює пропаганду через правозахисний фонд у 48 країнах - The Guardian

Читать на русском

Серед керівництва Правфонду є колишні агенти розвідки

Читать на русском
Російська пропаганда
Росія поширює пропаганду через правозахисний фонд у 48 країнах Європи

Серед керівництва Правфонду є колишні агенти розвідки

Витік більше 40 внутрішніх документів російського "Фонду підтримки та захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном" (Правфонд) розкрив його участь у поширенні кремлівської пропаганди у 48 країнах світу, включаючи Європу. Ці документи були отримані від європейської розвідки і передані консорціуму європейських журналістів через датський суспільний мовник DR.

Як пише видання The Guardian, документи вказують на те, що фонд фінансував пропагандистські вебсайти, забезпечував юридичну підтримку Віктора Бута та Вадима Красікова, а також залучав колишніх агентів спецслужб для управління своїми операціями в європейських країнах.

Фінансова підтримка пропаганди та юридичних заходів

Документи свідчать, що "Правфонд" витратив мільйони євро на підтримку пропагандистських та юридичних ініціатив. Також з публічних даних відомо, що місцеві партнери фонду отримали значні державні субсидії від кількох європейських країн, де фонд має свої відділення.

Зв'язки з російською розвідкою

Документи підтверджують, що серед керівництва "Правфонду" є колишні агенти розвідки. Зокрема, Володимир Поздоровкін, ідентифікований як агент СЗР і куратор операцій у Північній Європі та Балтії, а також Анатолій Сорокін, співробітник СЗР, який очолює операції фонду на Близькому Сході, в Молдові та Придністров'ї. Сергій Пантелєєв, керівник Інституту російської діаспори та виконавець проектів "Правфонду", також потрапив під санкції ЄС як співробітник російської військової розвідки, що спеціалізується на психологічних операціях.

Оцінка з боку європейських служб безпеки

Естонські служби безпеки у своєму звіті про національну безпеку за 2020 рік охарактеризували "Правфонд" як "псевдоправову систему захисту", яка фактично є "фондом операцій впливу". Вони також заявили, що ФСБ використовує ці групи для вербування прихильників за кордоном.

До слова, на своєму веб-сайті Правфонд характеризує себе як організацію, створену головним чином для надання "цілеспрямованої юридичної допомоги окремим співвітчизникам та правозахисним організаціям". Заснований у 2012 році указом тодішнього президента Росії Дмитра Медведєва, його бюджет фінансується Міністерством закордонних справ Росії.

Боротьба з пропагандою РФ

Відомі компанії у світі взялися боротися з пропагандою РФ. Приміром,  TikTok оголосив про нові заходи, спрямовані на протидію поширенню пропагандистських відео на платформі. Ці заходи зосереджені на акаунтах, пов'язаних з державними ЗМІ Росії та Китаю. Відео з цих акаунтів буде обмежено в алгоритмах TikTok, що зменшить їхню видимість для користувачів. Реклама з цих акаунтів буде заборонена за межами їхніх країн, що завадить їм охопити ширшу аудиторію.

Також бельгійська поліція провела обшуки в помешканні та офісах помічника євродепутата у зв'язку з підозрою у поширенні ним російської пропаганди. Це сталося напередодні виборів до Європейського парламенту, що робить цю справу особливо актуальною. Під час обшуків правоохоронці вилучили комп'ютери, мобільні телефони та інші електронні пристрої.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.