Кремль, імовірно, використовуватиме можливе просування в південно-східну частину Дніпропетровської області для дестабілізації ситуації та посилення інформаційного тиску
Російські війська, ймовірно, готуються до активізації наступальних операцій у кількох районах фронту навесні та влітку 2025 року з метою впливу на триваючі переговори щодо припинення вогню та миру. Окупанти можуть використовувати можливе просування в південно-східну частину Дніпропетровської області для дестабілізації ситуації. Водночас одночасні наступи на Суми, Харків та Запоріжжя без залучення сил із інших ділянок фронту малоймовірні.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) останнім часом фіксують активізацію російських наступальних операцій у Лиманському, Покровському та Оріхівському напрямках, а також триваючі атаки росіян у північній частині Сумської області з метою витіснення українських сил із прикордонних районів. Однак поки що російським військам не вдалося досягти тактично значущих успіхів у цих напрямках, і ISW продовжує спостерігати локальні контратаки українських сил у Покровському та Торецькому напрямках.
Російські війська просунулися щонайменше на три кілометри в двох районах Покровського напрямку до адміністративного кордону Донецької та Дніпропетровської областей. Кремль, імовірно, використовуватиме можливе просування в південно-східну частину Дніпропетровської області для дестабілізації ситуації та посилення інформаційного тиску. Водночас малоймовірно, що російське військове командування перекидатиме війська з Курської області, якщо має намір здійснити масштабний наступ на Суми, оскільки Росія, швидше за все, не має достатніх оперативних резервів для одночасних наступів на Суми, Харків та Запоріжжя без залучення сил із інших ділянок фронту.
Навіть у разі перекидання військ Росія навряд чи зможе здійснити три масштабні наступи на великі українські міста, оскільки за три роки бойових дій зазнала значних втрат у бронетехніці та особовому складі. З початку 2022 року російські війська не демонстрували спроможності проводити складні наступальні операції одночасно на кількох напрямках. Кремль також поки що не зміг залучити достатню кількість новобранців через приховану мобілізацію, щоб суттєво збільшити свою угруповання в Україні або створити стратегічні та оперативні резерви для введення в бій. Це можливо лише в разі часткової мобілізації, яку президент Росії Володимир Путін поки що не оголосив і яка залишається вкрай непопулярним рішенням.
"Станом на цей момент ISW не зафіксував у відкритих джерелах значного перекидання російських військ у Сумську, Харківську чи Запорізьку області, що могло б свідчити про підготовку до нового масштабного наступу. Водночас російські війська могли провести ротацію сил, яка залишилася поза увагою відкритих джерел. Російські сили, ймовірно, намагаються наблизитися на артилерійську відстань до цих міст, щоб зробити життя мирного населення нестерпним або підготувати ґрунт для майбутніх наземних операцій до офіційного оголошення припинення вогню", - пишуть в ISW.
ISW продовжує оцінювати, що Кремль може використати будь-які територіальні здобутки за межами тимчасово окупованих областей для посилення своїх позицій у майбутніх мирних переговорах. Росія, ймовірно, використовуватиме це для висування нових вимог щодо передачі їй додаткових українських територій, включаючи ті, які Кремль наразі офіційно не вимагає, окрім Криму, Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей.
Як повідомляє Associated Press (AP) із посиланням на українських посадовців, 29 березня стало відомо, що російські війська готуються розпочати новий наступ на невизначеній ділянці фронту протягом найближчих тижнів, щоб посилити тиск на Україну та підвищити власні позиції в переговорах про припинення вогню.
Два дипломати з країн "Групи семи" (G7) заявили AP, що поділяють занепокоєння президента України Володимира Зеленського щодо підготовки Росії до інтенсифікації наземних операцій у Сумській, Харківській та Запорізькій областях. Двоє українських командирів повідомили, що російські війська останнім часом активізували розвідувальні місії вздовж лінії фронту, а також наступальні операції в Покровському напрямку. Речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" майор Віктор Трегубов повідомив AP, що російські війська "відновили сили" після тимчасової оперативної паузи в Покровському напрямку на початку березня 2025 року.
Український військовослужбовець зазначив, що українська розвідка зафіксувала ознаки значного скупчення російських військ поблизу Селидового (на південь від Покровська). Український командир батальйону, який діє в Донецькій області, повідомив AP про побоювання щодо можливого перекидання російських військ із Курської області в інші райони фронту, зокрема в Покровський напрямок.