Рош-га-Шан для українців: чому наших громадян не пускають до Ізраїлю та в чому винні хасиди?

Рош-га-Шан для українців: чому наших громадян не пускають до Ізраїлю та в чому винні хасиди?

Читать на русском

У відповідь на депортацію українців, Кабмін погрожує скасувати безвізовий для паломників.

Читать на русском
Хасиди - колаж: Інформатор-Україна.
Протиріччя між Україною та урядом Ізраїля переходить червоні лінії, від того можуть постраждати паломники.

У відповідь на депортацію українців, Кабмін погрожує скасувати безвізовий для паломників.

Ізраїльські міграційні служби масово відмовляють українцям у в’їзді до їхньої країни. Серед головних причин – бажання оселитися та працювати, вони приїздять з країни, що воює і не можуть дозволити собі відпочинок  або взагалі приймають рішення про депортацію без пояснень причин. Конфлікт вже перейшов на дипломатичний рівень, тож «Інформатор» спробував розібратися – що насправді відбувається.

Наріжний камінь політики

Посол України в Державі Ізраїль Євген Корнійчук заявив, що Кабмін найближчими днями ухвалить остаточне рішення, аби призупинити безвізовий режим із Ізраїлем. Він пояснив, що така ініціатива почала розглядатися після того, як Ізраїль почав масово депортувати українських біженців.

«Коли наші біженці, головним чином  жінки та діти, приїжджають до Ізраїлю, а їдуть вони до друзів та родичів у пошуках прихистку, то перше з чим вони стикаються – у них забирають паспорт, довго утримують у аеропорту для бесіди, 5-10 годин. Після чого близько 10% українців відмовляють у в’їзді. Це неприйнятно!», - наголосив він.

Окрім того, посол зауважив, Ізраїль став єдиною країною, яка від початку війни росії проти України ввела електронні візи для українців. У відповідь в Ізраїлі навели статистику і назвали заяви українських представників шантажем.

Украънцы скаржаться на міграційну службу Ізраїлю
Украънцы скаржаться на міграційну службу Ізраїлю

За словами посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського, відмову на відвідування держави отримали лише 2,5 тисячі українських громадян, що від загальної кількості становить лише 5,4%.

Загалом країну відвідали десятки тисяч українців від початку 2023 року, зазначив він. Більша частина заборон на в’їзд пов’язана з протидією нелегальному працевлаштуванню, наголосив посол. Водночас конвенція ООН про біженців від 1951 року забороняє повертати людей до країни, де їхньому життю чи свободі загрожує небезпека. 

З іншого боку, посольство Ізраїлю прогнозує, що на святкування Рош га-Шана в Умані цього року приїдуть понад 30 тис. паломників-хасидів. Цьогоріч іудейський Новий рік Рош-га-Шана припадає на 15 – 17 вересня, тож паломники вже готуються до поїздки.

 Передумали їхати в Ізраїль

Еміль Шлеймович, головний редактор ізраїльського інформаційного порталу «Деталі» зустрівся з українськими біженцями, які отримали відмову.  

2-річна Єлизавета Аврамчук прилетіла до Ізраїлю разом із мамою та бабусею. В Ізраїлі давно живуть їхні родичі, які підтвердили, що українці житимуть лише як гості.

Родина добиралася до Ізраїлю через Варшаву. Однак, пробувши 17 годин в аеропорту ім. Бен-Гуріона, була змушена повертатись в Україну.

Дитину запідозрили у бажанні оселитися тут та працювати
Дитину запідозрили у бажанні оселитися тут та працювати

«Ми спали на підлозі між лавами, без їжі та можливості її придбати, без документів та якихось пояснень. Як і ще з десяток українців. Почуваючись заручниками. Нас допитували із лампами, як у кіно, відібрали телефони, у когось навіть розбили. Нам погрожували в'язницею, а когось туди і відправили на три дні», -  згадує родина.

Згодом їм повідомили, що причина відмови – підозра у бажанні «оселитися і працювати» тут.

2-річна Єлизавета підлягає депоратції в воюючу країну
2-річна Єлизавета підлягає депоратції в воюючу країну

Студентці Чернівецького університету Тетяні Гризюк, батько якої воює у лавах ЗСУ, відмовили, бо «молода дівчина з країни, що воює, не може дозволити собі відпочивати».

Зінаїді Панченко, яка прилетіла з Кишинева через Стамбул, в очікуванні допиту стало зле. Попри це, офіцер провів допит, прийняв рішення про депортацію і відвів її до зали очікування. У туалеті жінка знепритомніла.

Через серцевий напад, лікарі заборонили жінці перельоти, тож зараз співробітники міграційної служби щодня телефонують до лікарні, коли українку дозволять депортувати. Хоча у жінки в країні мешкає брат з родиною. Який виступає поручителем.

Схожі історії можна знайти також у групах українців в Ізраїлі в соцмережах.

Туристів з решти країн не завертають
Туристів з решти країн не завертають
Жінку повернули додому на наступний день
Жінку повернули додому на наступний день
Дві доби довелося прорвести в закритій кімнаті
Дві доби довелося прорвести в закритій кімнаті
Українці ображені на владу Ізраїлю
Українці ображені на владу Ізраїлю
Офіційна статистика відрізняється від неофіційної
Офіційна статистика відрізняється від неофіційної

 

Користувачі соцмереж стверджують, що 5% депортованих це офіційна статистика, а насправді -  є ще ті, кого примушують підписати папірчик, що вони «передумали» вʼїжджати в Ізраїль.

 Еміль Шлеймович пояснює, що підозри міграційної служби Ізраїлю не потребують доказів, а будь-яка дрібниця може стати приводом для відмови. Жодної реакції влади немає упродовж багатьох років. Проте проблема загострилась під час війни в Україні – жінки та діти вимушені шукати прихистку по світу, у тому числі у родичів в Ізраїлі.

Дуже вузький міст

Один з найшановніших хасидських літерів цадик Нахман колись писав у своїх творах, що «весь світ – це дуже вузький міст, головне – нічого не боятися». Саме так хасиди відповідають, коли їх запитують про паломництво до країни, в якій точиться війна.

Україна вже рекомендувала паломникам-хасидам утриматися від візиту до України на святкування єврейського нового року Рош га-Шана. Проте в посольстві Ізраїлю вже називають цифру в 30 тисяч – фактично ж їх може бути більше.

Багато хто з хасидів впевнений, що їх лідер попрохає путіна не обстрілювати місто під час Нового року та не чіпати хасидів. Дехто розповідає, що через карантин та початок війни минулого року пропустили своє найголовніше свято – тож тепер вимушені приїхати. А ще обіцяють вимолювати у свого духовного лідера – мир для України.  

Цього року до Умані можуть прибути 30 тисяч паломників
Цього року до Умані можуть прибути 30 тисяч паломників

Вся справа в тому, що євреї, які представляють брацлавську течію хасидизму, вважають своїм обов'язком побувати хоча б раз у своєму житті на могилі цадика Нахмана. Вони також вважають, що якщо зустрінуть Новий рік  біля його могили, то наступний рік буде дуже щасливим для них. Вони приїжджають до Умані цілими громадами, разом із дітьми. Деякі хасиди приїжджають кілька разів за життя, деякі щороку. Хтось приїжджає на 1-2 дні, хтось на тиждень та більше.

«Весь світ – як Кримський міст. Головне – аби було чим бахнути» - жартують уманчани. Проте до паломництва ставляться з острахом.

В російських соцмережах пропагандисти розповідають, «ЗСУ самі поцілять ракетою в район паломництва. Аби просити більше зброї у Заходу» та поширюють чутки, що під виглядом паломників в Україну можуть приїхати і диверсанти з терористами. По Умані декілька разів були прильоти, тож місцеві намагаються бути обережними. Дехто зізнається, що на період Рош-га-Шаану вивезе родину подалі від могили цадика – про всяк випадок.

Ті, хто не знайомий з вірою та культурою хасидів, запитують в соцмережах – чому не можна тіло святого перенести до Ізраїлю та не наражати місто на небезпеку? Але хасиди поклоняються не праху, як це роблять християни, а духу – а дух Ребе Нахмана саме в Умані, біля загиблих під час Уманської різні євреїв, так перед смертю повелів сам цадик.

Тому політичний та дипломатичний конфлікт боляче вдарить і по хасидах.

Ізраїлітяни проти уряду

Журналіст Еміль Шлеймович  пояснює, що ізраїльське суспільство у війні, безперечно, на боці України. Це видно і в опитуваннях – наприклад, червневий Pew Research Center показує, що 83% ізраїльтян негативно ставляться до РФ, позитивно – лише 13%.

«Я переконаний, що у цих 13 відсотках велика частка ізраїльських арабів. Це видно і в пресі – жодне велике ЗМІ не підтримує Росію, це видно і у справах – величезна кількість волонтерів-ізраїльтян збирає допомогу для України, проводить акції на її підтримку. Серед них – адвокати, які допомагали біженцям уникнути несправедливих депортацій та збирали гроші для застави», - стверджує він.

Політичний конфлікт не вигідний нікому
Політичний конфлікт не вигідний нікому

За словами Шлеймовича, ізраїльський уряд діє без огляду на суспільство. Позиція уряду – відверто антиукраїнська, і називаючи її нейтральною, міністри брешуть.

«Варто нагадати, що Яков Маргі, нинішній міністр соціального забезпечення, відповідальний за те, що медстрахування для українських біженців не було вчасно продовжено, у минулому їздив до окупованого Криму, у статусі депутата Кнесету, і спілкувався там із Аксьоновим та іншими членами окупаційної адміністрації», - пояснює журналіст.

Також він звертає увагу на протиріччя в цифрах: посол України в Ізраїлі Корнійчук сказав, що 10% українських біженців не пускають у країну, а посол Ізраїлю в Україні Бродський стверджує, що 5.4% відправили назад.

«Вибачте, а яка різниця? Адже навіть якщо ви депортуєте – хто вам дав право звертатися так по-хамськи? У МВС немає грошей, щоб поставити ліжка, створити кімнати очікування, забезпечити людей, у тому числі дітей, їжею та водою? У них забирають телефони, щоб родичі не знали, що відбуваються, та не встигли зв'язатися з адвокатами. Колишній міністр МВС Ізраїлю обіцяла, що людей, які з України їдуть до Ізраїлю до родичів, не будуть включені до квоти біженців – це теж виявилося брехнею. Я вважаю, що таких людей як ізраїльські міністри в уряді Нетаніягу не можна перевиховати словами. Сподіваюся, що глава МЗС України Дмитро Кулеба не задовольниться поставками ізраїльського медобладнання – в обмін на дозвіл ультраортодоксам (як і голова МВС, як і голова Мінсобесу) відвідати Умань – бо це чистий хабар. Як і будь-хто, український уряд має захищати своїх громадян від свавілля чиновників у всьому світі. Тільки якщо проти тих ізраїльських міністрів, які займають відверто антиукраїнську, проросійську позицію, офіційно запровадять якісь санкції, Нетаніягу відчує загрозу власним інтересам, відчує, що наступний на черзі – він, і у світі його вже ні в гріш не ставлять. Ось тоді, можливо, ставлення офіційного Ізраїлю до України почне змінюватись. Або й ні, але якщо ні – ви нічого не втратите, у будь-якому разі», - каже Шлеймович.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.