Родичі морпіхів просять Ердогана вивезти військовополонених до Туреччини: як підтримати

Читать на русском

Ми маємо захищати тих, хто захищав нас

Читать на русском
Родичі морпіхів просять Ердогана вивезти військовополонених до Туреччини: як підтримати

Ми маємо захищати тих, хто захищав нас

Наречений Яни Скроцької - морпіх 36-ї бригади. До 17 травня він перебував на "Азовсталі", а потім потрапив в полон. Його дівчина разом з родичами інших військовополонених просить Президента Туреччини і світову спільноту вивезти їх до нейтральних країн. Для цього їй потрібні підписи українців. 

Після трагедії в Оленівці родичі бранців створили ГО «Штаб підтримки Морської піхоти України». Яна очолила її. Голова ГО розповіла, чому вони розчаровані діяльністю "Червоного Хреста" і тепер покладаються на небайдужість інших країн. Детальніше про це читайте в Інформаторі

Історія Яни

36 бригада, в якій служить її наречений Володимир, базується в Миколаєві. За невідомих для неї причин 24 лютого військовослужбовець перебував у Маріуполі. Запевняв її, що причин для хвилювання немає. До 2 березня пара спілкувалася, але потім зв’язок обірвався на 1,5 місяці. 14 квітня Володимир потрапив на “Азовсталь”. Після цього зв’язуватись вдавалось раз на 7-10 днів, але не надовго. Яна підтримувала Володимира, як могла, адже знала, в яких умовах він перебуває. Після евакуації з “Азовсталі” зв’язок перервався і не відновився досі. Про місцезнаходження військовополоненого дівчині нічого не відомо. 

"Ми зрозуміли, що на "Азовсталі" все не закінчилось. Надалі ще більше роботи. І потрібно постійно займатися цим питанням тому, що є багато зниклих безвісті. Оскільки переважна більшість в полоні - ті, хто був до “Азовсталі”. Ті, хто були взяті в полон на території міста Маріуполь з різних локацій", - розповіла Яна.

За підрахунками дівчини, в полоні перебуває близько 2 тисяч людей, з них приблизно 200 - з “Азовсталі”. Вона разом з дружиною іншого полоненого створили громадську організацію, наразі вона складається з 500 учасників, але ця кількість росте.

Яна Скроцька була співорганізаторкою мирних акцій у Києві на підтримку “Азовсталі”
Яна Скроцька була співорганізаторкою мирних акцій у Києві на підтримку “Азовсталі”

Гарантії від Червоного Хреста

Організація є в постійному контакті з органами влади, і до них питань немає - на відміну від міжнародних інституцій. Дівчина нагадує про гарантії безпеки і збереження життя, які обіцяв Міжнародний Комітет Червоного Хреста. 

"Зараз ми бачимо - гарантій немає. Нещодавній випадок в Оленівці показав нам, що ніхто нічого не контролює, ніхто ніяких домовленостей не дотримується. Тобто статися може все, що завгодно. І в мене дуже багато запитань до міжнародних організацій - чому це не контролюється?", - ставить питання голова ГО.

Нагадаємо, “Червоний Хрест” прокоментував Інформатору скандали, пов’язані з організацією, та розповів, як діяти, щоб допомогти, а не нашкодити. 

Злочини рф

Яна посилається на слова захисників, які повернулись з полону, і розповідає про жахливі умови утримання бранців: відсутність належного обслуговування, утримання до 10 людей в камері розрахованій на 2-4 людини, неякісне харчування - суто для підтримки життєдіяльності. На її думку, Червоний Хрест мав проводити анкетування серед полонених і повідомляти про їх стан родичам. Мамі Володимира телефонували і сказали, що він в полоні (офіційно не є дружиною), але про місцезнаходження не казали. Таких дзвінків катастрофічно мало - принаймні, учасникам “Штабу підтримки морської піхоти України”. 

Яна зазначає, що це - порушення Женевської конвенції. Спираючись на неї, вона і створила петицію про інтернування та госпіталізацію військовополонених до нейтральних країн.

Петиція має привернути увагу суспільства до проблеми
Петиція має привернути увагу суспільства до проблеми

Про ініціативу

109 стаття Женевської конвенції забезпечує пораненим військовополоненим право госпіталізації, а здоровим - репатріації або інтернування в нейтральні країни. Цим їх родичі і хочуть скористатися. У тексті петиції Яна звертається до Президента Туреччини Ердогана і світової спільноти вивезти полонених на утримання в інші країни. Чому саме Ердоган? 

"Туреччина була готова евакуювати весь гарнізон з “Азовсталі”. В них є ресурси, можливості. Я не можу точно сказати, чому це не відбулося, але Туреччина була готова. Зараз ми також звертаємось до Туреччини, щоб допомогли і прийняли до себе наших військовополонених", - повідомила дівчина. 

Вона звертає увагу на те, що в полоні перебуває багато важкопоранених бійців, яким потрібна термінова медична допомога. У декого немає кінцівок, у декого в тілі лишаються уламки. І якщо зараз не оперувати, то можна зробити тільки гірше. При цьому, за словами Яни Скроцької, біля полонених не було лікарів - судячи за записами росЗМІ.

Дівчина нагадала про попередні петиції, в яких був певний результат. А одна навіть набрала більше 40 мільйонів підписів. Навіть якщо ініціатива Яни і не спрацює, варто пригорнути увагу суспільства до проблеми.

Як підписати петицію

  1. Перейти за посиланням
  2. Вказати ім’я, прізвище та адрес електронної пошти 
  3. Підписати петицію
  4. Підтвердити свій підпис через електронну пошту


Ви можете поширити петицію в соціальних мережах, щоб про неї дізналося якомога більше людей. Також можна війти в систему Change.org для того, щоб уникнути процедуру підтвердження з електронної пошти. Це безкоштовно, якщо ви не захочете проплатити рекламу петиції за пропозицією системи. 

На час публікації петицію підписали більше 10 тисяч людей
На час публікації петицію підписали більше 10 тисяч людей
Маємо захищати тих, хто захищав нас
Маємо захищати тих, хто захищав нас

Софія Єлагіна

Фото надані Яною Скроцькою

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.