За всіма викритими фактами тривають розслідування
В Україні діяли десять схем ухилення від призову на військову службу. Організатори оборудок "допомагали" громадянам нелегально виїжджати за кордон. Вартість "послуг" коливалась від 1 до 10 тисячі доларів.
Про це повідомили у Службі безпеки України. Так, у Києві затримали двох ділків, які пропонували чоловікам уникнути призову через фейкові документи про "погане" здоров’я. Ними виявились контрактник Національної гвардії і представник добровольчого формування місцевої громади.
На Кіровоградщині за гроші керівництво "Кіровоградгаз" фіктивно працевлаштовувало на підприємство осіб призовного віку і таким чином "бронювали" їх на час мобілізації. Крім того, фейкові робітники окрім бронювання отримували і зарплати. Через "схему" посадовці розтратили майже 400 тисяч гривень. Голові правління і керівнику відділу кадрів підприємства повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України.
Речниця обласної прокуратури Наталія Алєксєєнко у коментарі "Суспільному" розповіла, що підозрюваним обрали запобіжний захід у Кіровському районному суді Кропивницького — домашній арешт. Журналістам вдалось поспілкуватись з підозрюваним екскерівником "Кіровоградгазу". Він сказав, доводитиме свою невинуватість у суді.
У Дніпрі затримали очільника місцевої благодійної організації, який оформлював ухилянтів як волонтерів. У такий спосіб вони намагались виїхати за кордон нібито для перевезення гуманітарної допомоги. У Запоріжжі затримали голову районної комісії медико-соціальної експертизи. Вона оформлювала фіктивні групи інвалідності для незаконного виїзду за межі України. Під час обшуків у неї знайшли понад 100 тисяч доларів
На Житомирщині посадовці місцевої фірми, яка отримала оборонне замовлення і таким чином набула право бронювати від призову до 50% своїх працівників. Скориставшись цією нагодою, вони "працевлаштовували" своїх знайомих до лав підприємства. На Закарпатті ліквідували ще три канали втечі "ухилянтів" за кордон. Ділки пропонували виїзд з України на підставі фіктивних документів та в обхід пунктів пропуску. Двох фігурантів затримали під час спроби нелегального переправлення за кордон групи місцевих жителів через річку на човнах.
У Миколаєві посадовець військової служби правопорядку сприяв ухилянтам у виїзді за кордон на підставі фіктивних довідок про стан здоров’я. Його затримали. У Вінниці повідомили про підозру місцевому перевізнику, якого викрито на внесенні недостовірних відомостей про псевдоводіїв до системи "Шлях".
"За всіма викритими фактами тривають розслідування. Викриття злочинних схем проводили спільно з Національною поліцією за процесуального керівництва органів прокуратури", - наголосили в СБУ.
Після введення в Україні воєнного стану обмежено виїзд громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років (окрім визначених винятків). На 17-річних юнаків ці обмеження не розповсюджуються. Державна прикордонна служба України забезпечує оформлення громадян на державному кордоні, відповідно до норм законодавства та Правил перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57. Відповідно до ст. 313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.
Раніше ми писали, що в Раді пропонують створити "реєстр ухилянтів" від армії. Крім того, ми розповідали, як чоловіка, який воює під Бахмутом, військкомат звинуватив в ухилянні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.