Наразі цей ризик оцінюється у 7-8 балів з 10
Рівень загрози аварії на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС в Енергодарі залишається високим. Наразі він оцінюється у 7-8 балів з 10. Цей спідставно з такими відомими ядерними аваріями минулого, як Чорнобиль та Фукусіма.
Про це розповів голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін. Його слова цитує УНІАН.
Паливо, яке залишилося на ЗАЕС, ще може виробляти електроенергію та призводити до викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Водночас обладнання на станції "повністю деградоване": ремонти не проводяться, паливо перевищує допустимі терміни перебування у реакторі, немає зовнішнього енергопостачання тощо.
"Якщо сьогодні ми говоримо про 7-8 (балів загрози - ред.), то завтра вже може бути 8. Тому що основне питання – це невизначеність. Дуже багато факторів, які самі індивідуально можуть і не призводити до аварії, але коли ви візьмете їх всі разом, то кумулятивний ефект дає небезпеку. Це було на Фукусімі, це було на Чорнобильській атомній станції", - сказав Котін.
Окрім цього, очільник "Енергоатому" нагадав, що всі шість реакторів ЗАЕС наразі завантажені паливом. Є також уже відпрацьоване паливо, яке перебуває у приреакторних басейнах витримки. І також є сухе сховище відпрацьованого ядерного палива – там знаходиться більше 150 контейнерів з цим паливом. Тобто кількість ядерних матеріалів на станції досить значна.
"Це дуже велика кількість ядерного матеріалу. Я навіть не можу вам сказати, де ще є така велика кількість ядерного матеріалу, як на ЗАЕС. Це паливо ще може виробляти електроенергію, або призводити до викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище і радіаційної аварії", - зазначив Котін.
За його словами, на сьогодні важко сказати, в якому стані знаходиться ЗАЕС. Очевидно одне: цей стан дуже поганий. "Енергоатом" та МАГАТЕ оцінюють його як "дуже важкий і глибокий".
"Остання проблема – це вода для охолодження реакторів. Зараз її немає. Потрібно або заповнювати Каховське водосховище, або будувати якісь насосні станції на руслі Дніпра і тягнути її на станцію, а це дуже велика кількість води. За оптимістичними оцінками, побудова такої станції займе півроку. І це не враховуючи усі інші проблеми з безпекою", - резюмував Котін.
Нагадаємо, що Запорізька атомна електростанція в Енергодарі перебуває під окупацією росіян уже рівно два роки: з четвертого березня 2022 рок. Весь цей час ЗАЕС фактично не працює по-нормальному, вона від'єднана від загальної енергосистеми України, а її загальний технічний стан залишає чекати кращого.
Майже вся територія станції наразі замінована. Також на ній зберігаються боєприпаси та зброя окупантів. В МАГАТЕ ж, у свою чергу, виникають постійні труднощі із відвідуванням ЗАЕС.
Запорізька АЕС є найбільшою атомною станцією в Європі. Також це третя за розмірами та потужностями АЕС у світі.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Запрошуємо вас на захоплюючу розмову з Максимом Бахматовим, колишнім радником мера Києва та головою Офісу трансформації. Сьогодні ми розкриємо тему інфраструктури Києва, зосереджуючись на станції метро "Деміївська". Питання, які виникають, є більш ніж актуальними: чому протягом 10 років влада не провела жодного аудиту цього перегону? Чому дозволили ситуації дійти до катастрофічного стану, і тепер стоїть питання, де шукати кошти на ремонт і коли цей процес завершиться? Всі ці теми та багато іншого ми обговоримо під час нашої бесіди. Приєднуйтесь до перегляду, щоб дізнатися більше!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.