Репарацій не уникне, навіть якщо розпадеться: в Мін'юсті запевнили, що росія заплатить за напад на Україну

Росія може відмовитися платити компенсації, однак на цей випадок в України є план

компенсації
В Мін'юсті готуються до розпаду РФ, але компенсації за війну все одно будуть

Попри те, що росія ігнорує рішення Європейського суду з прав людини, компенсації постраждалим від окупантів все ж будуть. Навіть, якщо рф взагалі розпадеться. Цього планують досягти за допомогою спеціального міжнародного механізму, який використає для виплати репарацій закордонні російські активи. 

Таку думку висловила уповноважена Мін’юсту у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко.

"Ми розуміли, що буде проблема з добровільним бажанням росії виконувати рішення, які Україна, я впевнена, виграє. І, відповідно, зараз, я думаю, у всіх на слуху міжнародний компенсаційний механізм, який зараз створює Україна, і ми маємо колосальний прогрес", – зазначила Сокоренко.

Що таке міжнародний компенсаційний механізм?

Міжнародний компенсаційний механізм – це система гарантування реальної компенсації за збитки, завдані російською агресією. Його мають затвердити багатостороннім міжнародним договором за участю держав-партнерів України.

"У цей механізм закладена ідея, що росія добровільно компенсацію не виконає, а якщо вона розпадеться – точніше, коли вона розпадеться, – то умовний правонаступник не захоче це виконувати… Моє сподівання, що компенсаційний механізм запрацює до того часу, як розпадеться російська федерація", – зазначила Маргарита Сокоренко.

Чи реально досягти компенсацій, зважаючи на попередній досвід росії? 

Росія однозначно відмовиться платити компенсації, які може присудити ЄСПЛ. До того, ж країна-агресорка так і не виплатила коштів за збитки, які принесла Грузії у 2008 році. Після п'ятиденного вторгнення в Грузію росія визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії, двох сепаратистських регіонів країни. 

Лише за 11 років Європейський суд з прав людини все ж визнав росію винною у порушенні прав людини у Південній Осетії та Абхазії та присудив Грузії компенсацію в розмірі 129 мільйонів євро. Однак росія виконувати рішення суду відмовилася.  У 2022 році Грузія знову подала до ЄСПЛ позов проти росії за порушення прав людини. Суд ще не ухвалив рішення у цій справі, бо росія просто відкидає вимоги.

Попри те, в Україні все ж мають надії, що навіть якщо росія розпадеться на окремі державні утворення, жодне з яких не захоче бути її правонаступником, компенсації все одно можна буде отримати завдяки замороженим російським активам і стягненню через компенсаційний механізм. 

Зазначимо, що наразі в Україні вже створено міжнародний реєстр збитків від російської агресії, у червні Рада Європи призначила його виконавчого директора. Ним призначено засновника і партнера юридичної фірми "Астерс", члена дорадчої ради Школи права Українського католицького університету Маркіяна Ключковського. Відтак, нині розробляють механізм подання заявок з підтверджувальними документами, на основі яких у майбутньому українці могли б отримати компенсації. 

Станом на червень, втрати української економіки через руйнування інфраструктури оцінювали в $150 млрд. Про це йдеться в підрахунках KSE. У загальному обсязі прямих збитків найбільшу частку складають втрати житлового фонду — $55,9 млрд, враховуючи збитки приблизно $1 млрд від затоплень та руйнувань житлових будинків внаслідок підриву ГЕС. 

Репарацій не уникне, навіть якщо розпадеться: в Мін'юсті запевнили, що росія заплатить за напад на українців 1

Також раніше, Інформатор повідомляв, що починаючи з 1 серпня для внутрішньо переміщених осіб відбудуться деякі зміни. Зокрема, допомога буде призначатися на родину, а не на окрему особу, як це було раніше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube