Радіо Судного дня почало трансляцію загадкових повідомлень: чи є це ознакою підготовки Росії до ядерного удару

У грудні радіостанція, відома як Жужжалка, вразила слухачів серією незвичних повідомлень, включаючи такі слова, як бандеролька та геєна. Експерти схиляються до думки, що мова йде про перехоплення частоти, а не сигнал до запуску ядерної зброї, хоча неприємні збіги вже траплялися

Радіостанція УВБ-76
Радіо Судного дня почало трансляцію загадкових повідомлень: чи є це ознакою підготовки Росії до ядерного удару

Секретна радіостанція "УВБ-76" з Росії, відома також як "Жужжалка", Зуммер та "Радіо судного дня", знову стала центром уваги радіоаматорів та військових аналітиків. 11 грудня радіостанція передала рекордну кількість повідомлень – одразу 24. Дивні слова на фоні звичного тріскання, як-от "бандеролька", "геєна" та "кризотютя", спричинили поширення чуток про підготовку росіян до застосування ядерної зброї.

Але чи має це хоч якийсь зв’язок з ядерною риторикою Кремля та для чого взагалі використовують станцію "УВБ-76" - розкажемо детальніше.

Історія радіостанції та перші послання

Сама радіостанція "УВБ-76" була створена у радянські часи й, за різними версіями, досі використовується Міністерством оборони Росії для зв'язку та виконання різних оперативних завдань. Вона стала символом радянської системи "Периметр", відомої також як система "Судного дня". Її головне призначення - забезпечення зв'язку в екстрених умовах, зокрема, в разі ядерного конфлікту. Радіоаматори охрестили цю радіостанцію "Жужжалкою", вона працює на частоті 4625 кГц і відома тим, що зазвичай передає нескінченне дзижчання з перешкодами та вкрай рідкими повідомленнями у вигляді слів та цифр.

Вперше за станцією почали спостерігати ще з середини 1970-х років. Довгий час вона транслювала лише дзижчання, яке зрідка переривав звук, схожий на гудок корабля в тумані. А потім раптом порадувала своїх слухачів закодованим повідомленням російською мовою. Наприклад, Я УВБ-76, Я УВБ-76. 180 08 БРОМАЛЬ 74 27 99 14. Борис, Роман, Ольга, Михайло, Анна, Лариса, Мʼякий знак (зазвичай по першим літерам і шифрується слово, у цьому випадку це "Бромаль"). 7 4 2 7 9 9 1 4”. І вже з того часу вона стала об’єктом спекуляцій та чуток.

Радянська система Периметр
Радянська система Периметр

При цьому "Радіо судного дня" стало одним з найбільш таємничих елементів світового радіоефіру. За десятиліття свого існування воно відоме завдяки своїм дивним передачам та випадковим незрозумілим повідомленням. Його сигнал можна було приймати на величезних відстанях, що викликало багато спекуляцій щодо справжнього призначення.

Традиційно "Жужжалка" передавала не дуже чіткі, але характерні сигнали дзижчання, які періодично переривались на повідомлення з кодами або однаковими словами. Ось так воно мовило десятиліття тому: 

 

Але 2024 рік приніс нові сюрпризи: радіостанція раптово почала передавати рекордно довгі ланцюжки повідомлень. Наприклад, у грудні 2024 року це були цілі шквали повідомлень, серед яких зустрічалися цифри та деякі незрозумілі слова: САПОФІЛАТ, ВТУЗОГОЛ, КІНОМЕХАНІК, БАНДЕРОЛЬКА, ГЕЄННА, КРИЗОТЮТЯ. І відповідний набір цифр до слів. 

Якщо УВБ-76 замовкла, РФ завдає ядерний удар?

Одна з найпопулярніших гіпотез пов’язує радіостанцію з радянською системою ядерного удару "Периметр". Згідно з цією теорією, сигнал "Жужжалки" має бути нескінченним: перерва у трансляції може стати сигналом для запуску ядерного удару. Тобто, у разі відсутності мовних повідомлень, радіостанція мала б сигналізувати про активацію системи запуску ядерних боєприпасів. Це вже викликало нову хвилю обговорень: чи повʼязано це з підготовкою до використання Росією ядерної зброї?

Подейкують, що зміни в роботі "Жужжалки" дійсно можуть бути повʼязані з ядерними погрозами, які Росія висловлює у контексті війни в Україні. Наприклад, заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков нещодавно заявив, що "ризики, які створюють західні країни на кордонах Росії, можуть призвести до застосування ядерної зброї". Однак звʼязок між діяльністю станції та ядерною загрозою, ймовірно, є лише частиною інформаційної пропаганди та гри Кремля.

З технічного погляду передавання беззмістовних повідомлень, таких як "САПОФИЛАТ", "КИНОМЕХАНИК", "ГЕЕННА", є типовою практикою для цієї радіостанції, яка займається передачею кодованих сигналів у рамках військових чи наукових задач. Можливо, саме зараз станція переживає якесь технічне "перезавантаження" або була піддана перехопленню, що призвело до незвичайних передач.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3690

Курйози та перехоплення: що ще транслювала УВБ-76

Під неперервне дзижчання "УВБ-76" пройшли стикування "Союзу "з "Аполлоном", Перебудова, крах СРСР, Єльцин, афганська та дві чеченські війни, окупація Криму з Донбасом, та початок повномасштабного вторгнення. 

Час від часу в ефірі радіостанції "УВБ-76" лунає російськомовний реп, а 24 грудня 2017 року були навіть фрази з треку "ПТН ПНХ" українського виконавця Wellni та вигуки "Слава Україні!" Радіоаматори припустили, що це сталося через перехоплення хвилі. До півночі станція відновила мовлення у звичайному режимі - білого шуму з беззмістовними словами-цифрами.

Однак, можна сміливо сказати, що той реп - перше зв'язне повідомлення, передане в ефірі "УВБ-76" сім років тому. До речі, на деякий час радіостанція замовкала, а потім знову видавала якісь послання. Так було незадовго до 24 лютого 2022 року - тоді після слів "приказ 135" валом йшли передачі - аж до неочікуваного наказу ZАХОДИМ.

18 квітня 2023 року секретна номерна радіостанція замовкла, а через якийсь час знову почала передавати свої дивні коди на кшталт ВІДРОДУЙ та цифри. До речі, за час повномасштабної війни були й неприємні співпадіння. 13 грудня 2024 року, після слів БАНДЕРОЛЕК та ГЕЄН (30 повідомлень) УВБ-76 передавала лише дзижчання, а енергетиці України було завдано наймасовішого удару.

17 грудня 2024 року на радіостанції понад годину крутили пісні, у тому числі у виконанні Шамана, російського блогера Влада А4 та рок-гурту гурту "Аукцыон". Серед іншого спектру матеріалу були пісні "Я руський" та "Мій дід - ісламський терорист". Автори товариства у забороненій соцмережі "Вконтактє", присвяченій роботі станції, висловили припущення, що в ефір знов прорвалися радіохулігани. І це теж заслуговує на увагу, оскільки радіостанція - частина військової інфраструктури РФ. То невже її так легко хакнути?

"Легендарна "Жужжалка" збожеволіла і почала транслювати пісні з мультика "Бременські музиканти", Шамана та іншу російську попсу. Дивно, але Z-дегенерати примудрилися поламати навіть це", - написав журналіст Денис Казанський.

Чи варто панікувати?

Хоча кожен з цих сигналів викликає певні питання і страхи щодо потенційної ядерної загрози, насправді жодних конкретних доказів того, що ці сигнали мають відношення до підготовки Росії до застосування ядерної зброї, немає. Більш ймовірно, що це просто перехоплення частот або тестування нових засобів зв'язку. Однак не можна ігнорувати, що ці події відбуваються у контексті нових погроз РФ щодо ядерних ударів.

Загалом, цікаво спостерігати, як "Жужжалка" залишається однією з найбільш загадкових частин інформаційного простору, створюючи масу спекуляцій. Але й до цього часу не надає однозначної відповіді на питання про своє призначення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube