Рада прийняла законопроєкт про електронну прописку в Україні: що з ним не так

Читать на русском

У Мінцифри обіцяють, що українцям не треба буде ходити в ЦНАПи чи військкомати

Читать на русском
Рада прийняла законопроєкт про електронну прописку в Україні: що з ним не так

У Мінцифри обіцяють, що українцям не треба буде ходити в ЦНАПи чи військкомати

15 липня народні депутати проголосували в першому читанні за законопроєкт №5463, який дозволить зареєструвати місце проживання онлайн, а власникам допоможе виписувати з житла без суду.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, послуга буде доступна всім українцям, незалежно від того, який паспорт у них є - паперовий чи ID-карта. Для цього знадобиться 10 хвилин і доба на обробку даних, передає Інформатор.

“Цим законом ми скасовуємо штамп у паспорті і виписку з ID-карти про прописку. Більше не буде необхідності ходити в ЦНАПи чи військкомати, - сказав Федоров. - Достатньо лише авторизуватися в застосунку “Дія” або на порталі та зробити кілька кліків. Також ми “відв’яжемо” прописку від багатьох життєвих ситуацій, де вона дійсно не є необхідною”.

Оформлення місць проживання онлайн потрібно буде для оформлення пенсій або отримання медичної допомоги. “На порталі “Дія” потрібно буде лише вказати адресу, за якою фактично проживаєте. Ті, у кого вже є нерухомість, отримають прописку за добу. Для декларування місця проживання в іншому місці (наприклад, у квартирі орендодавця) потрібна буде його згода, яку він теж може дати онлайн”, — сказав міністр цифрової трансформації.

У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що документ дозволить створити базу даних про те, де реально проживають українці. Але факт декларування місця проживання ще не означає право на частину нерухомості.

Які є підводні камені

У Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради заявили про ризики для громадян. Річ у тім, що законопроєкт дає можливість власникам житла виписати без рішення суду.

“Реєстрація місця проживання (на відміну від декларування місця проживання) пов'язана з певними майновими правами людини на відповідне житло, включаючи право постійного проживання в ньому, - сказано у висновках управління. - Така особливість пов'язана з проведеною у свій час приватизацією державного житлового фонду. У результаті виникла категорія осіб, які проживають у приватизованому житлі, але які не є його власниками. Право на постійне користування таким житлом фіксувалося пропискою в такому житлі (нині відміткою про реєстрацію). Це повинно бути чітко відображено в положеннях проєкту, а також зафіксовано відповідними правовими гарантіями”.

Нагадаємо, що у 2003 році прописку в Україні скасували й у листопаді того ж року був прийнятий закон «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У результаті, зараз такого поняття як «прописка» в законодавстві не існує, зате є реєстрація місця проживання. Прочитати про це можна тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ірина Логуш 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.