Проходження базової військової підготовки для жінок залишилося добровільним, а юнаки за кордоном, яким виповнюється 18 років можуть стати на облік, не приїжджаючи до України
Депутати Верховної Ради у четвер, 9 січня, проголосували в цілому за зміни до законопроєкту №12076 "Про військовий обов’язок і службу". Цей документ зробив проходження базової військової підготовки для жінок виключно добровільним, а відтак — й добровільну постановку на військовий облік. Крім того, юнаки, які зараз перебувають за кордоном, зможуть стати на військовий облік без приїзду в Україну. Зміни підтримали 298 народних обранців.
Про це повідомили нардепи Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк. Встановлено, що проходження базової військової підготовки для жінок залишиться виключно добровільним. І відповідно військовий облік для них теж тільки добровільний. Про це було проголосовано у правці перед голосуванням за сам законопроєкт.
"Ще раз: Проходження базової військової підготовки для жінок було тільки добровільним і після того - щоб ставили на військовий облік теж виключно добровільно", - йдеться у дописі Гончаренка.
"Тут пройшла важлива правка: проходження базової військової підготовки для жінок є добровільним. І відповідно військовий облік для них теж тільки добровільний", - зазначає Железняк.
Юнаки за кордоном, яким виповнюється 18 років можуть стати на облік, не приїжджаючи до України. Окрім того, чоловіки віком від 18 до 25 років мають пройти базовий курс військової підготовки.
При чому рік проходження служби до 24-річного віку можна обрати самостійно. В університетах – з вересня 2025 року.
Мобілізація жінок в Україні залишається добровільною. Це стосується навіть медиків. Жінку можуть призвати на контракт тільки за її бажанням.
Однак у медиків все ж є деякі зобов'язання. Якщо жінка є військовозобов'язаною і не оновила свої дані в період з 16 травня по 16 липня, то її можуть оштрафувати. Штраф за не оновлення даних такий самий, як у чоловіків - від 17 до 25 тисяч гривень. Взяття на облік жінок не означає, що їх мобілізують. Це потрібно для того, щоб Генштаб розумів, скільки медиків перебуває в резерві.
Водночас жінкам-добровольцям можуть відмовити у підписанні військового контракту. Підстави для відмови такі:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.