Російські чиновники й бізнесмени дедалі відвертіше говорять про наслідки війни для країни
Незгода серед російської еліти щодо війни проти України наростає, і саме це найбільше турбує президента Росії Володимира Путіна. Чиновники й бізнесмени, наближені до Кремля, дедалі частіше публічно визнають руйнівні наслідки війни для економіки. Водночас ФСБ і суди продовжують переслідувати росіян навіть за найменші прояви незгоди з офіційною лінією.
Про це повідомило видання The Wall Street Journal. Про зростання невдоволення серед еліт свідчить, зокрема, звільнення головного економіста державного банку "Внешэкономбанк" Андрія Клепача, одного з найвідоміших макроекономістів країни. Клепач публічно попереджав про ризик соціальної кризи й технологічне відставання Росії, зокрема від України, а також заявляв, що РФ не виграє війни на виснаження.
"Він вирізнявся тим, що був дуже обережним, але дуже чесним у своїх оцінках", - зазначив російський економіст Ігор Ліпшіц.

За словами авторки статті Емі Найт, чесність Клепача щодо стану економіки РФ уже у травні призвела до того, що він "перетнув червону межу з Кремлем". Утім, у публікації наголошують, що незгода еліт не зникне зі звільненням одного економіста. Начальник Клепача, колишній віцепрем'єр Ігор Шувалов, якому, за повідомленнями, Кремль наказав звільнити підлеглого, сам публічно висловлював сумніви щодо війни на Петербурзькому економічному форумі.
Схожі настрої озвучив голова "Сбербанку" Герман Греф, який на зборах акціонерів прямо заявив, що всі в країні прагнуть лише якнайшвидшого завершення бойових дій. Ще відвертіше висловився мер Москви Сергій Собянін, якого часто називають потенційним наступником Путіна.
"Знищити нормальне життя й нормальну економіку - це знищити саму країну", - заявив мер Москви Сергій Собянін в інтерв'ю ТАСС.
На тлі відвертих висловлювань наближених до влади бізнесменів і чиновників Федеральна служба безпеки й далі переслідує рядових росіян за найменші вияви незгоди з війною. У понеділок російський суд засудив лідера партії "Яблоко" Льва Шлосберга до 11 років ув'язнення за допис у соцмережах про війну й за дебати, під час яких той закликав до якнайшвидшого припинення вогню в Україні.
Автори публікації зазначають, що такі репресії проти високопосадовців, наближених до Кремля, можуть мати зворотний ефект і лише посилити невдоволення серед еліти. Хоча Клепач прийняв свою відставку без публічних протестів, його відверті слова вже поширилися серед впливових людей і стали сигналом, що незгода всередині російського істеблішменту наростає.
Раніше Інформатор повідомляв, що у Путіна планують звільнити головного пропагандиста Дмитра Кисельова, вирішивши позбутися його й замінити іншою людиною. Також ми писали, що росіяни масово виводять гроші з РФ, а в розвідці розкрили, чим саме Путін їх так налякав.