Росіяни від початку лютого будують понад 80 км ліній електропередачі та опор між захопленими Маріуполем і Бердянськом уздовж узбережжя Азовського моря
Росія будує на тимчасово окупованих територіях на південному сході України лінії електропередачі. Зокрема, між захопленими Маріуполем і Бердянськом уздовж узбережжя Азовського моря. Ворог хоче під'єднати до своєї мережі захоплену Запорізьку АЕС.
Про це повідомляє The New York Times із посиланням на звіт Greenpeace. Згідно з документом, росіяни від початку лютого 2025 року будують понад 80 км ліній електропередачі та опор.
У звіті є супутникові знімки, які зафіксували нові лінії електропередачі у полях поблизу Маріуполя, а також характерну форму опор ЛЕП. Помітно, що ці лінії розширюються на схід від села Шевченко, що приблизно за 11 км від підстанції, пов’язаної із ЗАЕС. У Greenpeace зазначають, що росіяни хочуть з'єднати нові лінії електропередачі з великою підстанцією недалеко від Маріуполя, яка з'єднана із АЕС.
"План Путіна з перезапуску Запорізької АЕС залежить від нових ліній електропередачі - це перший фізичний доказ цих планів", - заявив фахівець з ядерної енергетики Шон Берні.
За даними видання, точно не можна сказати, що саме запланував Кремль і чи планують там використовувати ЗАЕС під час війни або після неї. Експерти кажуть, що Росії знадобляться ще лінії, щоб під'єднати станцію до своєї мережі. Утім, на це потрібен час.
Це стало б першим випадком, коли країна, яка воює, захопила ядерний об'єкт іншої країни, а потім використала для власних енергетичних потреб. Водночас такий сценарій суперечив би нещодавнім спробам адміністрації Дональда Трампа включити обговорення долі ЗАЕС до можливих мирних переговорів.
"Будівництво лінії електропередачі свідчить про те, що Росія не просто прагне утримати станцію, а й хоче використовувати її для живлення своєї власної мережі", - йдеться у статті.
Гендиректор Росатому Олексій Лихачов минулого тижня сказав, що в Росії начебто "всі живуть мрією" про перезапуск ЗАЕС. Як наголошують в NYT, із чотирьох ліній на 750 кіловольтів, які з'єднували станцію з українською мережею, дві проходять через підконтрольну Україні територію, а дві інші на окупованих землях були пошкоджені внаслідок бойових дій.
Ймовірно, одну лінію було відремонтовано, кажуть експерти. На думку представника Greenpeace, росіянам не вистачає ліній для використання генерувальних потужностей станції. Водночас Шон Берні вважає, що окупанти можуть спробувати під'єднати ЗАЕС до електромережі Ростовської області РФ.
Експерти в галузі енергетики кажуть, що можливий перезапуск ЗАЕС буде пов’язаний зі значними ризиками. За три роки повномасштабної війни устаткування станції не змінювалося, а багато досвідчених українських співробітників покинули станцію. Також руйнування Каховської ГЕС у 2023 році позбавило станцію основного джерела води для охолодження реакторів і відпрацьованих паливних стрижнів.
Російські окупанти використовують станцію як військову базу, розміщуючи там техніку та ймовірно зброю й вибухівку. У квітні повідомлялося, що Росія хоче відновити роботу ЗАЕС.
Перезапуск окупованої Запорізької атомної електростанції представляє серйозні ризики для Росії, кажуть експерти. Це небезпечно навіть в умовах мирного часу. Україні знадобилося б до двох років для забезпечення її роботи після завершення війни.
Для Росії ж перезапуск станції під час війни виглядає абсолютно нереалістичним. В Енергоатомі кажуть, що шість реакторів можуть бути введені в експлуатацію лише після виконання 27 програм ядерної безпеки, затверджених українським регулятором. При цьому необхідно провести тестування ядерного палива в активних зонах реакторів, адже його використання вже виходить за межі передбаченого шестирічного терміну.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.