Путін майже не має стимулів домовлятись про припинення вогню: чи будуть переговори

Експерти припускають, що Путін може просто чекати, поки Трамп "втомиться" від війни або відволічеться на інші питання.

Володимир Путін
Путін майже не має стимулів домовлятись про припинення вогню

Майже через три роки після вторгнення російського правителя Володимира Путіна в Україну його війська поступово просуваються на полі бою. Київ стикається з нестачею людей і зброї, а новий президент США Дональд Трамп може припинити масову військову допомогу Україні. Путін станом на зараз максимально близький до своїх військових цілей в Україні, тому стимулів сідати за стіл переговорів у нього мало. 

За оцінками російських та західних експертів, яких опитало Associated Press, Путін зараз ближчий, ніж будь-коли, до досягнення своїх цілей у виснаженій війною Україні. У нього немає значної мотивації для переговорів – незалежно від того, наскільки Дональд Трамп його вмовлятиме або погрожуватиме йому.

Обидві сторони сигналізують про готовність до обговорень щодо України – телефоном або особисто – використовуючи як лестощі, так і погрози.

Путін назвав Трампа "розумним і прагматичним" та навіть повторив його неправдиві заяви про перемогу на виборах 2020 року. У відповідь Трамп назвав Путіна "розумним" і пригрозив Росії тарифами та зниженням цін на нафту, що в Кремлі сприйняли без особливого занепокоєння.

Під час виборчої кампанії Трамп заявляв, що може закінчити війну за 24 години, згодом змінивши прогноз на шість місяців. Він також натякнув, що США ведуть переговори з Росією щодо України без залучення Києва, стверджуючи, що його адміністрація вже провела "дуже серйозні" обговорення.

Чи можливий "швидкий мир"?

Трамп натякнув, що він і Путін можуть незабаром зробити "значні кроки" для завершення війни. Водночас Росія зазнає щоденних втрат на фронті, її економіка потерпає від західних санкцій, інфляції та серйозного дефіциту робочої сили.

Проте економічний крах не настав, а Путін розгорнув найжорсткіші репресії проти інакодумців з часів СРСР. Це означає, що він не відчуває внутрішнього тиску для припинення війни.

"На Заході з’явилася ілюзія, що Путіну важливо досягти угоди і закінчити все. Це не так", – каже Федір Лук'янов, голова Ради із зовнішньої та оборонної політики РФ.

Переговори без України

Президент Володимир Зеленський заявив, що Путін хоче домовлятися безпосередньо з Трампом, виключивши Київ із переговорів. Це суперечить політиці адміністрації Байдена, яка підтримувала підхід "нічого про Україну без України".

"Ми не можемо дозволити, щоб хтось вирішував щось за нас", – наголосив Зеленський в інтерв’ю AP, підкресливши, що Росія прагне "знищити свободу та незалежність України".

Він також попередив, що будь-яка угода за спиною Києва подасть небезпечний сигнал диктаторам у Китаї, Північній Кореї та Ірані про те, що агресія винагороджується.

Тим часом Путін очікує, що Трамп підриє європейську підтримку України. Він навіть висловив думку, що європейські лідери невдовзі "слухняно сидітимуть біля ніг свого господаря (Трампа – ред.) і махатимуть хвостами", коли той наведе порядок своєю "твердою рукою".

Однак навіть якщо Трамп прагне залишити по собі спадщину миротворця, його критикують за можливу поступку Москві.

"Історія не буде поблажливою до нього, якщо він стане тим, хто все це віддасть", – застеріг колишній посол Великої Британії в США Кім Даррок.

Чи може Трамп змусити Путіна піти на поступки?

У 2018 році під час саміту в Гельсінкі Трамп та Путін демонстрували "взаємну повагу", зазначив колишній президент Фінляндії Саулі Нііністьо. Однак він наголошує, що ці лідери дуже різні: Путін – "системний мислитель", а Трамп ухвалює рішення швидко, як бізнесмен.

Ця різниця може стати проблемою. Трамп прагне швидкого завершення війни, тоді як Путін хоче затягнути її, зміцнюючи свої позиції і послаблюючи Київ та Захід.

Зеленський попередив, що Путін не хоче переговорів, а лише саботує будь-які мирні ініціативи. Кремль уже виставив низку перешкод, зокрема заявивши, що Зеленський втратив легітимність як президент.

Експерти припускають, що Путін може просто чекати, поки Трамп "втомиться" від війни або відволічеться на інші питання.

Що може і не може зробити Трамп?

Трамп заявляв, що Зеленський мав домовитися з Путіним, щоб уникнути війни. Також він погрожував Росії тарифами, санкціями та зниженням цін на нафту.

Однак, за словами аналітика Річарда Коннолі з Лондонського Інституту оборонних досліджень, немає жодного "чудо-економічного" важеля, який міг би швидко завершити війну.

Крім того, Трамп не може:

  • Гарантувати, що Україна ніколи не вступить до НАТО;
  • Скасувати всі західні санкції проти Росії;
  • Примусити Європу повернути імпорт російських енергоносіїв;
  • Вплинути на Міжнародний кримінальний суд, щоб той відкликав ордер на арешт Путіна.

Росія вже адаптувалася до санкцій, а Кремль заявляє, що війна – це питання національної безпеки, а не економіки.

Трамп міг би спробувати чинити тиск на Москву, підтримуючи американську нафтогазову галузь субсидіями або пропонуючи Китаю зниження торгових тарифів в обмін на обмеження економічних зв’язків із Росією.

Також Європа може зміцнити підтримку України та водночас догодити Трампу, купуючи американське військове обладнання для передачі Києву, припускає колишній радник з нацбезпеки Великої Британії Пітер Рікеттс.

Однак ключове питання, за словами Лук’янова, у тому, що станеться, коли Путін не піддасться на погрози Трампа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube