Путін готує передумови для нового наступу. Про що свідчить збільшення авіаційного угрупування на кордоні

Читать на русском

Коментують військові експерти

Читать на русском
Путін готує передумови для нового наступу. Про що свідчить збільшення авіаційного угрупування на кордоні

Коментують військові експерти

На українських кордонах більше російських літаків та гелікоптерів, ніж було до 24 лютого.

Інформатор дізнавався, чи означає це можливість наступу та коли його треба чекати. 

Ворог на кордоні

Військово-політичне керівництво рф створило на кордоні з Україною авіаційне угрупування більше, ніж було на початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Про це йдеться в офіційних повідомленнях командування Повітряних сил України.

За словами речника командування Юрія Ігната, станом на 24 серпня на аеродромах поблизу кордонів України в рф, Білорусі і на території окупованого Криму перебувало 430 літаків і понад 360 гелікоптерів, із них понад 150 – ударні, такі як Ка-52. В небі постійно перебувають літаки дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та літаки-ретранслятори Іл-22.

Крім того, рф продовжує переміщати на територію Білорусі засоби протиповітряної оборони. Йдеться насамперед про оперативно-тактичні ракетні комплекси «Іскандер», та зенітно-ракетні комплекси С-300 та С-400.

Російські штурмовики Су-25
Російські штурмовики Су-25

Нагадаємо, станом на 24 лютого 2022 року рф встигла зосередити на кордонах України 450 літаків та 250 гелікоптерів. Станом на 26 серпня було знищено 234 гелікоптери та 202 літаки ворога.  Це колосальні втрати, але противник має змогу поповнювати свій авіаційний склад, підтягуючи з середини країни.

Для порівняння, на початок 2022 року Україна мала 98 літаків винищувальної та фронтової авіації. Серед них – 43 МіГ-29, 26 Су-27, 12 Су-24 та 17 Су-25. А також 34 одиниці ударних гелікоптерів Мі – 24. Такі дані надавала агенція FlightGlobal.

Що це означає?  

Микола Сунгуровський, директор воєнних програм Центру Разумкова припускає, що така концентрація російської військової авіації на українських кордонах може вказувати на можливість підготовки до наступальної операції. Така кількість техніки здатна створити авіаційне прикриття наземним силам.    

«Схоже, що йде підготовка до наступальної операції. Про це свідчить не лише концентрація авіації, а й засобів ППО. Ворог розуміє, що може отримати авіаудари  у відповідь або по місцях дислокації, тому намагається убезпечити себе. Варто звернути увагу, через систематичне використання комплексів С-300 по наземних цілях в Україні, нас намагаються привчити, що це не для протиповітряної оборони», – розповідає Інформатору Сунгуровський.

Завжди готові зустрічати ворога
Завжди готові зустрічати ворога

Своєю чергою, Гліб Парфьонов, координатор напрямку безпекової політики Центр політичних студій «Доктрина» відзначає, що Україні вдалося повністю відновити контроль над своїм повітряним простором, ворожа авіація боїться перетинати лінію фронту.  

«Звичайно, збільшення авіаційних угрупувань може нести за собою певну загрозу. Але треба зауважити, що за пів року війни ми спромоглися зробити так, щоб російська авіація не перелітала через лінію фронту. Вони почали боятися наших сил ППО. Це насправді дуже важливе досягнення, бо якби ми мали слабке ППО, то умовна Сирія, з бомбардуваннями міст до попелу була б по всій Україні», – говорить виданню експерт.

Парфьонов зауважує, що не змігши отримати контроль над українським небом, рф втратила можливість реалізувати те, що планувалось ще заздалегідь до війни.

Завдання розвідки

В розмові з Інформатором експерти заспокоюють, що можливий наступ не розпочнеться незабаром. Але не називають приблизних строків, коли це може статися.   

«Важко, щось прогнозувати, не розуміючи, що в головах у російського командування та військово-політичного керівництва. Але тих сил, що зараз сконцентровані на території Білорусі, точно не вистачить для повноцінного наступу.  Потрібно аналізувати переміщення особового складу. В першу чергу,  це так званий, 3-й армійський корпус з Мулино, добровольчі з’єднання, ймовірно передислокація військ зі сходу України. Це завдання для розвідки», – говорить Сунгуровський.   

Колона російських танків
Колона російських танків

За інформацією, що офіційно оприлюднює Міноборони України, на території Білорусі знаходиться близько 6-7 батальйонів противника. Передумов для формування наступального російського угруповання не фіксується.   

Нагадаємо, в рф офіційно інформують про формування 3-го армійського корпусу(близько 15-20 тис. осіб) для участі у війні проти України. Його штаб розміститься в Мулино Нижньогородська область рф. Відомо про добровольчі підрозділи в Якутії, Примор’ї, в Казані, Чувашії, Пермському краї, Амурській області та Санкт-Петербурзі, Орловській області.

Зрозуміло, що на відміну від 24 лютого, сили оборони України значно змінилися в якісному компоненті. Всі потенційні шляхи наступу знаходяться під цілодобовим контролем та охороною. Але не потрібно недооцінювати ворога. На початку лютого 2022 року секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов запевняв, що для планування повномасштабної наземної операції кремлю не вистачить наявних сил. За його підрахунками, на кордоні було сконцентровано 127 тис. російських військ, у тому числі наземний компонент – 106 000, з відповідними вогневими, ударними та маневровими можливостями. А для повноцінного наступу, на думку Данілова, потрібно мінімум мільйон військових.

Максим Федоренко  

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.