Унаслідок сутичок з поліцією постраждали десятки мітингувальників, дехто отримав серйозні травми
Поліція завершила розгін протестної акції на проспекті Руставелі у грузинському Тбілісі. Він тривав майже сім годин. На ранок 30 листопада силовики відтіснили демонстрантів до станції метро "Руставелі", взявши їх в оточення. Водночас відбувалися масові затримання, багато людей отримали травмування. Силовики жорстко били протестувальників. МВС Грузії заявило про понад сотню затриманих.
News Georgia повідомляє про безліч постраждалих. Зважаючи на все, рахунок йде на десятки. Деякі учасники мітингу зазнали серйозних травм, до карет швидкої допомоги їх доводилося нести на ношах. Кадри побиття зафіксували камери.
Зараз на Руставелі працюють комунальні служби. Вони розбирають рештки барикад, які мітингувальники облаштували з лавок, сміттєвих баків, прокатних самокатів та інших предметів. Звідти вони періодично стріляли у бік поліції феєрверками. У відповідь на них летіли капсули зі сльозогінним газом.
Ситуація на Руставелі особливо загострилася ближче до 3 години ночі. Асоціація молодих юристів Грузії (АМЮГ) поширила заяву, в якій наголошувалося, що поліція одночасно застосовує одразу кілька видів спецзасобів – водомети, перцевий спрей та певні капсули. В АМЮГ зазначили, що зазвичай така практика заборонена, проте МВС зняло обмеження "з метою спростити практику розгону". Перед спецназом поставили завдання фізично розправлятися з протестувальниками через їхню громадянську позицію.
Демонстранти ховалися від поліції у церкві Кашветі, цілодобових аптеках та супермаркетах, у вестибюлі метро.
Згодом МВС Грузії повідомило, що затримано 107 осіб. Затримання у ніч на 30 листопада пройшли, як стверджує відомство, за статтями 166 та 173 Кодексу про адміністративні правопорушення Грузії (непідкорення вимоги співробітника поліції та дрібне хуліганство). Усього за два дні протестів, за даними МВС країни, було затримано понад 150 учасників акцій.
Відомство заявило, що мітинг біля будівлі парламенту на проспекті Руставелі у Тбілісі "перевищив норми, встановлені законом про збори та демонстрації". Внаслідок протестів постраждали 10 співробітників поліції. При цьому МВС Грузії не повідомляє, скільки постраждалих серед протестувальників.
Жителі кількох міст Грузії, включаючи Тбілісі, Батумі та Кутаїсі, другий день поспіль вийшли на акцію протесту через призупинення переговорів щодо вступу країни до ЄС. Акція, що розпочалася ввечері 29 листопада біля будівлі парламенту, тривала близько семи годин, поліція розігнала протестувальників під ранок 30 листопада за допомогою сльозогінного газу та водометів. Деякі ЗМІ повідомляють, що цього разу у воду додавали невідому їдку речовину - журналісти отримали хімічні опіки обличчя та рук.
Місцеві ЗМІ також повідомляють, що поліція била протестувальників і журналістів, які висвітлювали протести. Видання Publika опублікувало відео зі побиттям учасника акції, що лежить на асфальті. У відповідь на дії поліції протестувальники зводили барикади, палили багаття, запускали піротехніку у співробітників МВС, а також кидали у них різні предмети.
Вночі учасники протесту розбили вікна в офісі правлячої партії "Грузинська мрія" на проспекті Руставелі та зірвали її прапор.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі розкритикувала дії поліції проти учасників акції протесту, порівнявши їх із "репресіями у російському стилі".
Акції протесту в Грузії розпочалися 28 листопада після того, як прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що країна відмовляється від переговорів щодо вступу до Євросоюзу до кінця 2028 року. Проти цього рішення влади виступили співробітники МЗС Грузії. У відкритому листі дипломати заявили, що відмова від переговорів щодо вступу до Євросоюзу "не відповідає стратегічним інтересам країни". На тлі жорсткого розгону учасників акцій протестів грузинський проурядовий канал "Руставі 2" покинули чотири журналісти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.