Кличко публічно підтримав забудовника. Проте досі тривають суди, в яких прокуратура наполягає, що спірна земля належить до земель водного фонду і не може бути забудована.
6 вересня 2023 року в приміщенні Північного апеляційного господарського суду намагатимуться врятувати від забудови озеро Вирлиця. Міська рада передавала ділянки біля водойми в оренду, починаючи з 2005 року.
Про це йдеться у матеріалах з сайту судового реєстру.
В липні 2005 року, за часів мера Олександра Омельченко, міська рада столиці прийняла рішення передати дві ділянки площею 25,89 га в оренду. Їх отримала фірма «Мрія-інвест».
До того ж у квітні 2008 та ж «Мрія-інвест» отримала ще одну ділянку площею 4,0996 га біля озера. Своїм рішенням депутати вилучили територію біля водойми в районі проспекту Миколи Бажана та вулиці Ревуцького з категорії зелених насаджень та віддали в оренду забудовнику.
В планах компанії будівництво ТРЦ, аквапарку, ресторанів, критого паркінгу, пішохідної набережної з велодоріжками та рекреаційної зони з «зеленими острівками природи» й місцями для спортивного рибальства.
Місцеві мешканці були проти забудови та разом з депутатами міськради пропонували створити там заповідник чи парк. Проте міський голова Києва Віталій Кличко публічно підтримав забудовника у цьому конфлікті.
«Так сталося, що на мене вийшов власник, генеральний менеджер цього проєкту, і каже: будь ласка, ми хочемо презентувати. Я почув презентацію і був позитивно вражений від того проєкту, щодо зони відпочинку, збереження зелених, рекреаційних зон, і надання цій території дійсно нового життя», – передав слова Кличка сайт «Хмарочос».
Вирлиця – один з останніх зелено-блакитних острівців щільно забудованого району Позняків-Осокорків-Харківського. Це природний буфер між сміттєспалювальним заводом «Енергія» і Бортницькою станцією аерації та житловим масивом. Про це йдеться у повідомленні на сторінці «Екопарк Вирлиця» у Фейсбуці.
«Його засипання, бетонування берегів і забудова призведуть до погіршення екологічної ситуації, а отже – і нашого з вами здоров’я, - наголошує авторка звернення. - Крім того, це унікальна екосистема, яка є домівкою для найбільшої на Лівому березі колонії мартина звичайного (рос. озерная чайка) і ще понад 50 видів птахів, які перебувають під охороною міжнародних угод».
У 2012-2013 роках частину озера засипали піском, однак потім роботи припинилися.
На початку 2021 року, коли «Мрія-інвест» подала звіт з оцінки впливу на довкілля щодо будівництва ТРЦ, роботи знов почалися. Щодо цього звіту теж були позови до суду, тому що компанію обмежували його висновки.
Землі біля озера не раз намагалися повернути. Перша невдала спроба була восени 2014 року.
Вдруге, у вересні 2022 року, Господарський суд Києва відкрив провадження за позовом столичної прокуратури. Вона вимагала скасувати рішення міськради та повернути ділянку 19,72 га громаді. Проте й цього разу теж програла.
Це рішення будуть оскаржувати й наступне засідання призначене на 6 вересня.
За інформацією аналітичної платформи YouControl, фірму «МРІЯ-ІНВЕСТ» зареєстрували понад 19 років тому.
Відомо, що до вересня 2020 року керівником компанії був Юрій Іонанов, друг Кличка.
Сьогодні серед засновників є кіпрський офшор "БАРВЕН ХОЛДИНГ ЛІМІТЕД". Проте раніше до забудовника мав відношення ексдепутат Київради та колишній заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе.
Всі «карти» щодо зацікавленості в забудові озера розкрив наприкінці квітня 2021 року на той час радник київського міського голови з питань екології на громадських засадах Олексій Гриценко. Він заявив, що «Мрія-інвест» пов’язана з екснардепами Віталієм Хомутинником та Ігорем Палицею.
Раніше Інформатор писав, що забудовник подав у суд на активіста через старовинну будівлю на Жилянській.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.