Проблеми мобілізації в Україні: різниця між добровольцями і примусово відправленими впливає на обороноздатність - CNN

Читать на русском

Проблема масової мобілізації у тому, що нерідко на фронт потрапляють непідготовані новачки, які кидають зброю й утікають з позицій, вважають американські журналісти

Читать на русском
Військові
Військовим на фронті вкрай потрібна заміна, але невмотивовані і нефахові чоловіки не можуть бути фаховими бійцями

Проблема масової мобілізації у тому, що нерідко на фронт потрапляють непідготовані новачки, які кидають зброю й утікають з позицій, вважають американські журналісти

Американський телеканал CNN видав статтю про проблеми мобілізації в Україні. Журналісти дійшли висновку, що масове відправлення на фронт чоловіків цивільних професій, які не встигають пройти потрібну підготовку, не сприяє покращенню ситуації. З іншого боку, замінити виснажених воїнів комусь потрібно. Але різниця між чоловіками, які відчувають у собі сили і йдуть служити добровільно й тими, хто підкоряється долі і йде з примусу, є колосальною. 

У статті CNN, яка вийшла у неділю, 26 травня, розповідають про 30-річного перукаря-рекрутера, якого вони зустріли в офісі батальйону Вовки Да Вінчі. Він не має наміру ухилятися від служби в армії, прийшов добровольцем, проте наразі не дуже розуміє, що робитиме. 

"Перукар вирішив упередити свій вибір і зголосився, ставши одним із шести чоловіків, які того дня проходили співбесіду у вербувальному центрі батальйону Вовки Да Вінчі у Києві. Чоловік не має військового досвіду і не впевнений, чи стануть у нагоді якісь із його навичок. У якийсь момент рекрутер жартома припускає, що, можливо, він зможе зробити всім гарну зачіску. Але каже, що час настав", - описують цей епізод американські журналісти. 

Журналісти зазначають, що, згідно з новим мобілізаційним законом України, який набув чинності 18 травня, українські чоловіки тепер стоять перед вибором: виконувати його та мати можливість бути відправленими на передову, або намагатися ухилитися та ризикувати покаранням і засудженням. Також пишуть про те, що на фронті не вистачає людей. Один український командир, який побажав не називати його імені з міркувань безпеки, сказав, що нестача особового складу має руйнівний вплив на поле бою. 

"Якби в Авдіївці було на 1000-1500 військовослужбовців більше, ми б захищали слабкі місця, через які ворог заходив. Якби у нас було більше людей, ми б протрималися набагато довше", – цитує CNN співрозмовника.

Зараз на деяких напрямках російські війська чисельніше переважають українські на сході України в сім, а то й десять разів. І здебільшого це - нові угрупування. В Україні ж нестача персоналу чинить величезний тиск на тих, хто вже служить.

"Війна все ще триває, тому необхідна мобілізація. Люди, які два роки воюють, втомилися. Дехто божеволіє. Солдатам потрібен повноцінний відпочинок протягом кількох місяців. Їм потрібно вилікуватися, розслабитися і забути. Їм потрібно витрачати гроші, які вони заробили потом і кров'ю, щоб вирішити свої економічні та особисті проблеми", – цитують журналісти Ярослава Галаса, який зараз служить у 128-й гірсько-штурмовій бригаді.

Але не все так просто. Не всі чоловіки здатні швидко опанувати професію військового, в на фронті від таких вояків мало користі. На думку журналістів CNN, короткотривала підготовка не може сформувати майстерність. 

"Піхоті, що відправляється на передову, необхідно провести спеціальну підготовку, щоб зробити її з нинішніх професіоналів. Тому що вони приходять сюди, кидають зброю та утікають зі своїх позицій", - цитує видання одного з командирів ЗСУ, який воює у Донецькій області.

Журналісти, поспілкувавшись з військовими, пишуть, що багато з них вже сумніваються, чи спрацює така мобілізація. Їх головне хвилювання полягає в тому, що вони отримають підрозділи, повні людей, які знаходяться там лише тому, що хтось їх змусив.

"Ми все ще хочемо, щоб люди приєднувалися добровільно. Бо між тим, кого призвали в армію, і тим, хто пішов захищати Батьківщину, є велика різниця", – розповідає боєць 114-ї бригади територіальної оборони Дмитро Кулібаба.

Також пишуть про те, що, за новим законом, підлягають лише чоловіки віком від 25 до 60 років. Нижню межу знизили на два роки з 27 років, але навряд чи це істотно зміниться через демографічні проблеми в Україні. Висока еміграція та низький рівень народжуваності в 1990-х і 2000-х роках означають, що зараз набагато менше людей у віці 20 років, ніж тих, кому 30 і 40 років.

Крім того, видання зазначає, що досі незрозуміло, скільки людей буде призвано. Наприкінці минулого року що військові шукають додатково 500 тисяч військовослужбовців і жінок. Але нещодавно Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський заявив, що будь-яке збільшення чисельності буде значно меншим.

Нові правила мобілізації

Раніше Інформатор писав про те, що, за словами одного з військових, зі 100 людей, які отримали повістку, лише двоє доходять до військкомату. Військовий каже, що це дуже погана ситуація, адже людей на фронті немає ким замінити. 

Нагадаємо, 18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. Він передбачає необхідність оновлення військово-облікових даних для чоловіків 18−60 років протягом 60 днів, тобто до 16 липня. Це можна зробити в електронному кабінеті, у мобільному застосунку Резерв+, безпосередньо в ТЦК і СП, а також у ЦНАПі.

Відомо, що незабаром у Резерв+ будуть надсилати скерування на ВЛК - це не повістка, але результат фактично той самий: дані людини про придатність чи непридатність до служби отримає ТЦК. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.