Американці кажуть, що ніяк
Трохи більше, ніж за два тижні, 8 листопада, у США відбудуться проміжні вибори до Конгресу. Потенційно вони можуть значно підсилити роль партії Республіканців у нижній палаті парламенту. Попри те, що підтримка України в законодавчому органі все ще потужна, серед прихильників саме цієї партії найбільше прихильників домовлятися з москвою. І вони здобувають усе більше ваги. То як вибори за океаном вплинуть на ситуацію в Україні?
Підтримка України в США залишається доволі потужною. Але частина політиків, зокрема трампістьське крило республіканської партії, вбачають у цій підтримці (щиро чи удавано) причину внутрішніх негараздів країни. З політикою підтримки України, якої дотримується Білий дім, пов’язують економічні та соціальні проблеми, які цікавлять американського виборця: інфляція, зростання цін на паливо тощо.
Експерти вважають, що ймовірним спікером Конгресу наступного року стане представник Республіканської партії — Кевін Маккарті. Як повідомляє видання Politiko, недавно він виступив з ініціативою припинити фінансування боротьби України з росією. Тому багато хто в Конгресі, включно з деякими республіканцями, після коментарів Маккарті вирішили терміново прискорити надання чергового пакету допомоги до настання грудня, коли Маккарті має стати спікером Палати представників.
Станіслав Бєлковський, опозиційний російський політтехнолог та публіцист, вважає, що зараз путін покладає великі надії на прийнятний для нього розвиток подій в американському політичному житті. Він очікує, що після того, як республіканці здобудуть більшість на проміжних виборах до Конгресу, і спікером стане Кевін Маккарті, американську допомогу Україні якщо не скасують, то принаймні скоротять.
А далі, планує путін, на виборах президента США у 2024 році, Байден буде зайнятий передвиборчою боротьбою і для росії в Україні відкриється нове вікно можливостей. Бєлковський впевнений, що кремль мріє побачити Трампа в Білому домі.
"У січні 2025 року президентом США стає Дональд Трамп. Або повний однодумець останнього. І тоді Вашингтон типу одразу розпочинає прямі субстантивні переговори з Москвою про вічну неподільну безпеку. Усього й лишилося — день простояти та ніч протриматися", — розкриває надії кремля експерт.
Він вважає, що для того, аби виграти час, москва задіюватиме всі можливі засоби. У тому числі мова йтиме про застосування хімічної зброї та масове руйнування української цивільної інфраструктури. Публіцист переконаний, що путін спробує зруйнувати Греблю Кременчуцької ГЕС, як альтернативу застосування тактичної ядерної зброї в Україні. Що спричинить масштабні руйнування та гуманітарну катастрофу.
"Україна буде розділена на дві частини, будуть розірвані транспортні артерії, що з’єднують її, і всі шляхи сполучення. Перекидання оперативних резервів та матеріально-технічне забезпечення частин ЗСУ, розташованих у східній частині країни, стане проблематичним", — вважає експерт.
Для того, аби протидіяти можливій загрозі припинення постачання озброєнь Україні, адміністрація Байдена може спробувати наприкінці року передбачити в бюджеті збільшення допомоги Україні. Це допоможе уникнути публічних суперечок із республіканцями щодо майбутнього фінансування.
Водночас, як пише Politiko, є велика ймовірність, того, що Маккарті погодиться й далі допомагати Україні, принаймні деякий час. Проте, він наполягатиме на зменшенні розмірів допомоги. Адже далеко не всі в Республіканській партії сприймають різкі заяви свого лідера. До прикладу, колишній віце-президент Майка Пенс вважає, що дехто в його партії «хоче, щоби ми відійшли від усього світу», але подальша допомога Україні відповідає інтересам США. Крім того, перемога росії в Україні з вини представників республіканців може потужно вдарити по рейтингах партії. Громадянське суспільство в США все ще достатньо рішуче налаштоване допомагати нам, хоч і стурбоване станом власної економіки.
Зараз у республіканській партії прихильники скорочення допомоги Україні об’єднуються навколо Маккарті, а їх супротивників можна назвати табором сенатора Мітча Макконнелла. До цього табору належить, до прикладу, республіканець від Техасу конгресмен Майкл Маккол. Ймовірно, саме він стане головою Комітету Палати представників у закордонних справах. Він заявив, що українці виграють, якщо США і далі надаватимуть «те, що їм потрібно».
"Наша відданість українським партнерам не просто непохитна, вона є залізною. І ми продовжуватимемо вживати заходів і робити все можливе, аби Україна мала все потрібне, щоби захистити себе, захистити свою територіальну цілісність», — заявив на брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведан Пател, пише «Укрінформ». Офіційний представник Білого дому запевнив, що Сполучені Штати докладатимуть зусиль, аби забезпечити найкращі можливі позиції для України за столом переговорів «хоч би коли б цей переговорний процес розпочався".
Раніше Інформатор повідомляв, що в США заявили, що «воєнний стан» путіна є відчайдушним кроком. Ми також розповідали, що США запровадять санкції проти тих, хто допомагатиме Ірану розробляти безпілотники та ракети.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук