Лідери обох партій говорять про компроміс та успішні перемовини, однак всередині їхніх політичних сил не згасає невдоволення
Лідери республіканців та демократів у Конгресі США 7 січня досягли принципової угоди про встановлення ліміту державних витрат. Перемовники від обох партій також повідомляють про зрушення щодо посилення антиміграційного законодавства, на чому наполягають представники Республіканської партії. У сукупності це наближає Конгрес до виділення Україні пакета допомоги на 61 мільярд доларів. Однак шанси на її отримання до 20 січня невеликі, оскільки сторони розглядають це питання через призму передвиборчих перегонів.
Лідер більшості в Сенаті, демократ Чак Шумер, та республіканців у Палаті представників, спікер Майк Джонсон, заявили, що дійшли згоди щодо обсягу витрат на цей рік — ключового бюджетного питання, яке дає можливість законодавцям написати інші важливі законопроєкти. Якщо за угоду проголосують, це дає можливість уникнути «шатдауну» — паралічу всієї державної системи через відсутність грошей на її утримання, який мав би настати після 19 січня. Тому вона є компромісною.
В угоді не передбачено ні 61 мільярда доларів на допомогу Україні, як того хотів президент Джо Байден, ні посилення міграційного законодавства, як вимагають республіканці. Формально угода взагалі є відокремленою від переговорів, які ведуться щодо додаткового фінансування для Ізраїлю, Тайваню та України, однак її укладання розцінюють як добрий знак, який може стати поштовхом для позитивних зрушень. Ймовірно, цього тижня у Вашингтоні суперечка щодо виділення коштів на підтримку союзників сягне свого апогею.
Республіканці заявляють про перемогу, мовляв, досягли обмеження державних витрат на 16 мільярдів доларів. Натомість Байден привітав домовленості, заявивши, що вони «відкидають серйозні скорочення програм, на які розраховують працьовиті американські сім’ї». Він також закликав республіканців припинити блокувати роботу державної системи та надати допомогу союзникам.
В офісі спікера Джонсона заявили, що основні державні витрати встановлять на рівні ліміту держборгу за 2023 рік — 1,59 трильйона доларів. З цих коштів левова частка йде на фінансування Пентагону — 886 мільярдів доларів, 704 мільярди йде на інші витрати. Водночас лідер демократів у Сенаті Шумер в окремій заяві повідомляє, що витрати, не пов’язані з обороною, становитимуть 772,7 мільярда доларів. Ці розбіжності навіть в основних цифрах свідчать, яким дискусійним буде обговорення законопроєкту.
Майже одразу після появи новини проти угоди щодо обсягу витрат виступила ультраправа протрампівська фракція «Кокус Свободи», яка користується тим, що перевага республіканців у Палаті представників мінімальна і використовує свою «золоту акцію» за кожної зручної нагоди. Вони вимагають від демократів поступок щодо посилення антиміграційного законодавства, що є також основною перепоною для виділення 61 мільярда допомоги Києву, та значнішого зменшення державних витрат. Зважаючи на те, що Джонсон фактично є ставлеником цього угрупування, це може стати причиною конфлікту серед республіканців.
Однак обережний привід для оптимізму є: більшість депутатів підтримує угоду про ліміт держборгу, як і виступає за підтримку України. Джонсон явно готовий до компромісу й не хоче стати спікером, який в очах мільйонів американських держслужбовців, вчителів та військових буде відповідальним за те, що вони не отримають зарплатню. Впливовий проукраїнський сенатор-республіканець Мітч Макконнелл вважає угоду «надихаючою».
«Мене надихає те, що спікер і лідери демократів визначили шлях до завершення асигнувань на 2024 фінансовий рік. Америка стикається із серйозними викликами національній безпеці, і Конгрес повинен діяти швидко, щоб забезпечити цілий рік ресурсами, які потрібні зараз», — написав він у Х.
Досягнення згоди про ліміт держборгу наближає законодавців до прийняття законопроєкту про допомогу Україні. Проукраїнські американські політики з обох партій воліли б, щоб її ухвалили до 20 січня, разом із фінансовими законопроєктами, однак, навряд це станеться. Politico пише, що є певні зрушення щодо перемовин про реформи міграційної політики США, яка є ключовою для розблокування 61 мільярда доларів для України.
«Сподіваюся, текстовий варіант надішлють цього тижня, щоби була змогу обговорити це. Кожен встигне прочитати й опрацювати його. Ніхто не буде усунутий від цього процесу. Ця угода має працювати. Усі розраховують на те, що це дійсно спрацює», — сказав представник республіканців у перемовинах Джеймс Ленкфорд в ефірі «Fox News Sunday».
Перемовники ще відточують окремі положення. Ймовірно, законодавці підвищать вимоги до мігрантів щодо отримання політичного притулку, збільшать можливості влади щодо їхнього видворення, а також витрати на безпеку кордону.
Однак навіть якщо попередній текст незабаром побачить світ, не зрозуміло, скільки часу займе узгодження позицій сторін у Парламенті, адже нема сумнівів, що його активно критикуватимуть як крайні ліві, так і ультраправі. Зрештою, попри «дедлайн», з яким стикається Конгрес під час ухвалення фінансових законопроєктів, частина конгресменів сумнівається, що навіть ці рішення можна буде ухвалити в найближчий час.
«Найбільша проблема, яку я бачу, полягає в тому, як законопроєкт, який має поєднувати чотири окремі законопроєкти, проходить обидві палати та стає законом менш ніж за два тижні?», — сказала сенаторка-республіканка Сьюзен Коллінз.
У Конгресі запевняють, що працюватимуть понаднормово, аби уникнути «шатдауну». Однак демократи остерігаються, що республіканці спробують нав’язати інші свої ініціативи, як от законодавчі перепони щодо проведення абортів чи подальше посилення антимігрантської політики. Якщо Байден на це погодиться, ризикує втратити підтримку частини свого базового електорату, а його шанси на перемогу над Трампом і так не очевидні. У США в розпалі передвиборчі баталії, адже на 2024 рік передбачено не лише президентські вибори, але й вибори частини Конгресу, тож підтримка України опинилася в заручниках цієї боротьби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.