Бізнесмен запевняє, що, придбавши цей газопровід, Сполучені Штати отримають важелі впливу на будь-які мирні переговори з Росією
Американський мільярдер та фінансист Стівен Лінч, який є одним зі спонсорів обраного президента Дональда Трампа, хоче купити газопровід "Північний потік-2". Він вже звернувся до уряду США з проханням дозволити йому взяти участь у відповідних торгах. Бізнесмен запевняє, що таким чином дасть Вашингтону важелі впливу на будь-які мирні переговори з Росією, зокрема й щодо війни в Україні. Лінч каже, що газопровід можуть купити російські маріонетки.
Про це пише Wall Street Journal. Очікується, що газопровід виставлять на торги в рамках процедури банкрутства у Швейцарії. Поточна запланована дата - січень 2025 року.
Видання наголошує, що ще в лютому цього року Лінч звернувся до Міністерства фінансів США з проханням надати йому ліцензію, яка б могла дозволити йому вести перемовини щодо купівлі газопроводу з людьми, які перебувають під американськими санкціями. Цей лист-звернення видання отримало у своє розпорядження.
Лінч наголошував, що газопровід, який оцінюють приблизно в 11 мільярдів доларів, можна буде "купити за копійки". Він також припустив, що чимало інвесторів не братимуть участі в торгах через геополітику, а серед інших учасників торгів, ймовірно, будуть російські маріонетки, китайські компанії або інші особи, що суперечать інтересам США.
Як пише WSJ, мільярдер у розмовах з американськими чиновниками підкреслював, що придбавши цей газопровід, США забезпечить важелі впливу на будь-які мирні переговори з Росією, зокрема і для того, щоб покласти край війні в Україні. Лінч також вважає, що володіння цим газопроводом дасть змогу Вашингтону "контролювати постачання енергії в Європу до кінця ери викопного палива".
До слова, Стівен Лінч - це американський інвестор, який майже два десятиліття займався бізнесом у Москві. Раніше він отримав ліцензію від Міністерства фінансів США на завершення придбання швейцарської дочірньої компанії російського "Сбербанку" у 2022 році, після того, як Вашингтон наклав санкції на материнську компанію. 2007 року він із групою інвесторів брав участь у фіктивному аукціоні з продажу активів колишнього "ЮКОСу". Тоді виникли питання про його зв'язки з російським урядом та потенційну змову, пише WSJ. Лінч також допомагав фінансово президентській кампанії Дональда Трампа та заявляв, що "хоче стати найбагатшою людиною, про яку ви ніколи не чули".
"Північний потік-2" - це розширення в Балтійському морі газогону "Північний потік", довжиною 1234 км. Він проходить через економічні зони та територіальні води п'яти країн: Данії, Німеччини, Росії, Фінляндії й Швеції.
Восени 2022 року обидві нитки газопроводу "Північний потік-1", а також одна з двох ниток "Північного потоку-2" буди пошкоджені вибухами. Росія та Захід звинувачують в цьому один на одного, але кожен заперечує свою причетність.
Головним підозрюваним у підриві "Північного потоку-2" є українець, інструктор з дайвінгу, якого звуть Володимир. Чоловік проживав у Польщі. Володимир досі не заарештований. Вочевидь, він зміг виїхати з Польщі. Місце його перебування наразі невідоме. У серпні 2024 року німецький генеральний прокурор Єнс Роммель видав перший ордер на його арешт.
Як стверджують розслідувачі видання The Wall Street Journal, президент Володимир Зеленський знав про планування операції з підриву "Північного потоку" і дав усну згоду на її проведення. Однак як тільки про ці плани дізналося ЦРУ США, він вимагав скасувати операцію. Однак тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не виконав наказ. Україна цю інформацію заперечує.
Наприкінці серпня цього року німецькі ЗМІ писали, що Польща могла попередити українця Володимира Журавльова, якого в Німеччині підозрюють у підривах “Північних потоків”, про ордер на арешт. Йому вдалося вислизнути з рук слідства через відмову польської сторони співпрацювати з Берліном. А в Україну Журавльов міг виїхати на автомобілі українського посольства у Варшаві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.