Придбання будівлі банку Аркада у Києві та бурової установки: СБУ розслідує нові справи Миколи Злочевського

Після виплати відкупу у справі про пропозицію хабаря керівництву НАБУ та керівнику САП проти колишнього міністра екології України та газового магната Миколи Злочевського проводить розслідування Служба безпеки України

Микола Злочевський
Микола Злочевський

Микола Злочевський - український мільйонер, який відомий пропозицією хабаря на 6 млн дол. для керівництва НАБУ та САП. Як тільки справу закрили, за колишнього міністра екології Злочевського взялася СБУ. Його підозрюють у зловживанням з нерухомістю, які дозволили заволодіти колишньою головною будівлею банку Аркада у Києві на вул. Ольгинській, 3. Інша справа стосується махінації при закупівлі бурової установки вартістю 32,5 млн дол. для компанії Burisma.

22 серпня 2023 року СБУ розпочала слідство за двома справами по відношенню до скандально відомого мільйонера Миколи Злочевського. Провадження були відкриті одне за іншим. Про це повідомляє Українська правда. Микола Злочевський - власник української газовидобувної компанії Burisma, колишній заступник секретаря РНБО (2012-2014), міністр екології (2010), депутат Верховної Ради України (2002-2004, 2006-2010) від СДПУ(о) та Партії регіонів. А Бурісма відома також скандалом через роботу там свого часу сина тоді ще віцепрезидента США Джо Байдена - Хантера. 

Перша справа стосується заволодіння нерухістю. Мова про колишню головну будівлю банку "Аркада" у Києві на вул. Ольгінській, 3. У 2020 році її власником став Олег Нелін - багаторічний менеджер Злочевського та його колишній помічник як народного депутата. Нелін був кредитором проблемного будівництва, а нерухомість банку - заставою в цьому договорі позики. Коли умови кредиту не були виконані, Неліну віддали будівлю "Аркади".

Ми писали про те, що наприкінці 2022 року фірма ТОВ "Системойлінженерінг" доньок Злочевського викупила на аукціоні права на цю будівлю (це означає не власність, однак користування, розпорядження тощо) площею 14 102,9 кв.м (+ земельною ділянкою під будівлею площею за 351 млн грн або по 700 доларів за квадратний метр. До цього права на будівлю намагалися продати понад 30 разів. При цьому власником нерухомості продовжував бути Нелін.

СБУ вважає всіх учасників цієї купівлі пов’язаними або підконтрольними безпосередньо Злочевському. І вказує, що стосовно нього існує низка кримінальних справ. Крім того, слідство вказує на іншу нерухомість Неліна і припускає, що його офіційні доходи не могли покрити такі придбання. В ухвалі Солом'янського районного суду Києва вказується, що особи "здійснюють заходи щодо привласнення майна, а саме коштів, в особливо великих розмірах шляхом укладення фіктивних договорів про оренду нерухомого майна за цінами, які в рази перевищують ринкові та для виконання вказаних дій використовуються вищевказані підприємства".

У серпні 2020 року Нацбанк України визнав банк "Аркаду" неплатоспроможним через порушення норми про капіталізацію. Це було пов'язано із втратою банком основного активу – головної будівлі та земельної ділянки (яку зараз і продали). У НБУ заявили, що у 2019 році банк "Аркада" надав свою нерухомість як заставу за кредитом, пов'язаною з банком компанією-забудовником "Будеволюція". На момент укладання кредитного договору оцінна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (близько 27% усіх активів банку). Через прострочення платежів кредитор переоформив права на себе. Через це капітал банку впав нижче за встановлений регулятором рівень і став негативним. 

А проблеми у банку виникли через те, що він у 2019 році за рішенням свого правління вирішив допомогти будівельній компанії "Будеволюція" отримати кошти, щоб добудувати житлові комплекси "Патріотика" і "Патріотика на озерах". Банк виступив поручителем по кредитах та надав головну свою будівлю під іпотеку у сподіванні, що мерія Києва на чолі з Кличком компенсує "Будеволюції" будівництво інженерних мереж та великої котельної.

Інша справа, яку розслідує СБУ, стосується придбання компанією Злочевського Burisma у 2017 році бурової установки за 32,5 млн євро, яку в Україну завезли як вживані запчастини і брухт. Це дозволило зменшити митні платежі до бюджету. Щоправда, тут Соломенський районний суд Києва поки не побачив доказів порушень від СБУ.

У цьому розслідувані СБУ також цікавиться тим, як Burisma у 2004-2012 роках отримувала численні спецдозволи на користування надрами у той час, як власник холдингу обіймав владні посади. Слідство припускає, що Злочевський наказував держпосадовцям посприяти своєму бізнесу. Ці епізоди вже неодноразово були предметом розслідування, однак жодна справа не була доведена до завершення.

Кримінальні справи Злочевсього

У 2020 році стало відомо, що Микола Злочевський пропонував хабар у 6 мільйонів доларів керівництву Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) за закриття кримінальної справи щодо нього. 1 серпня 2023 року САП повідомила, що Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості між прокурором та Злочевським. Його справу прокуратура перекваліфікувала з хабара на більш м’яке "зловживання впливом". Ексміністру присудили штраф у 68 тис. грн. При цьому Злочевський пожертвував близько 660 млн грн на ЗСУ. Вирок засекречений та відсутній у судовому реєстрі.

Крім того, за день до такої перекваліфікації Антикорупційна прокуратура закрила іншу справу Злочевського через брак доказів. Його розшук був скасований. Перебуваючи у розшуку в Україні, Злочевський мешкав в Об'єднаних Арабських Еміратах, але продовжував вести бізнес в Україні, а свої компанії переписав на доньок.

До правління Burisma свого часу входив молодший син на той момент екс-віце-президента США Джо Байдена Хантер, а ще екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський.  В січні 2015-го Генеральна прокуратура під керівництвом Віталія Яреми оголосила Миколу Злочевського у розшук. 7 липня 2016 року вже новий прокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ розслідує нову схему розкрадання українського газу, до якої може бути причетний Злочевський. Тоді Печерський райсуд Києва наклав арешт на 20 свердловин газодобувної компанії "Еско-Північ", до яких причетний екс-міністр. 13 вересня 2016 року Печерський райсуд зобов'язав Генпрокуратуру прийняти рішення про припинення розшуку Злочевського. Справу щодо ухилення від податків ГПУ закрило.

«Я вважаю, що ми успішно пройшли цей шлях: Burismа заплатила найбільшу суму на той час — 180 мільйонів гривень податків і штрафних за результатами експертиз», — казав про неї тогочасний генпрокурор Юрій Луценко.  

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube