Президент Польщі Дуда піде під суд: яка причина

Судитимуть польського лідера у жовтні наступного 2025 року

Суд Анджей Дуда
Президента Польщі судитимуть у 2025 році. Колаж: Інформатор

Президент Польщі Анджей Дуда постане перед судом. Це відбудеться через його порівняння деяких громадян своєї країни, які були присутні на показі фільму про біженців з Близького Сходу та Африки, зі свинями. Засідання заплановане на 2025 рік.

Про це повідомляє польське видання Fakt. Водночас сам Дуда заявив, що це була цитата, і послався на відповідний закон.

У справі йдеться про коментар польського лідера щодо глядачів фільму Аґнєшки Голланд “Зелений кордон”. У кінострічці показана історія біженців з Близького Сходу та Африки, які намагаються потрапити в ЄС через кордон Білорусі та Польщі. Режисерка висвітлила, як білоруська пропаганда заманює мігрантів до кордону для нібито легкого переходу в ЄС.

Своєю чергою, президент Польщі, коментуючи фільм, назвав його глядачів свинями. Пізніше він пояснив, що це були не його слова, а цитата – тому послався на “закон про цитування”.

“Той факт, що пані Голланд таким чином показує польських службовців, які виконують свою роботу для польського суспільства, для безпеки всіх нас, безпеки Польщі, то я не дивуюсь, що офіцери Прикордонної служби, які подивилися цей фільм, використовували гасло “Тільки свині сидять в кінотеатрі”, – сказав Дуда.

На думку Центра моніторингу расистської та ксенофобської поведінки, президент Дуда образив громадян своєї країни цим висловлюванням. Організація повідомила, що перше слухання у справі польського лідера відбудеться 24 жовтня 2025 року у Варшаві.

У коментарі журналістам адвокати назвали цей судовий процес безпрецедентним та історичним. Вироком у справі може бути вибачення, компенсація або відшкодування збитків. Суд може також зобов'язати Дуду опублікувати вибачення у ЗМІ.

Міграційна криза на кордоні Білорусі та Польщі

Міграційна криза на кордонах Білорусі останніми місяцями лише набирає обертів. Кількість спроб незаконно потрапити в європейські країни з території РБ різко збільшилася на початку цього року. Цього разу більшість із них зафіксовано на кордоні з Польщею і лише в поодиноких випадках - з Литвою. Лукашенко продовжує використовувати мігрантів як свого роду зброю в протистоянні із Заходом.

Припускають, що про це Лукашенко домовився з Путіним ще восени 2020-го - у розпал протестів у Білорусі, "щоб дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Європі та наростити протиріччя між країнами". Так, за весь 2020 рік було зафіксовано 81 спробу незаконного перетину мігрантами кордону Литви, а вже з січня по травень 2021 року було затримано 189 мігрантів. Далі цифри продовжили зростати.

У 2022 році Варшава почала відгороджуватися від режиму Лукашенка п’ятиметровим парканом, яку доповнюють камери, датчики руху та колючий дріт. Тепер планують побудувати додаткові засоби обмеження, а на підмогу прикордонникам надіслали додаткові війська.

А у липні 2024-го в Польщі дозволили прикордонникам застосовувати вогнепальну зброю для самооборони. Тепер вони можуть використовувати зброю в разі прямого нападу, спрямованого на їхнє життя або життя колег, і при цьому не нестимуть кримінальної відповідальності. Це рішення, однак, викликало гостру критику з боку правозахисних організацій, які вважають його таким, що суперечить міжнародним стандартам у сфері прав людини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube