Хоча ворог і раніше міг завдати ракетного удару по всій території України в будь-який момент, кажуть експерти
Моніторингова група «Беларускі Гаюн» фіксує різке збільшення активності авіації супротивника на території окупованої Білорусії. Зокрема, тільки за 26 жовтня було зареєстровано 12 злетів винищувачів з аеродромів нашого північного сусіда. Поки що мова йде про тренувальні польоти, але ситуація може змінитися будь-якого моменту.
Моніторингова група «Беларускі Гаюн» встановила, що 26 жовтня з аеродрому «Барановичі» на заході Білорусі, за 135 км від українського кордону, російські винищувачі підіймалися в повітря сім разів. Водночас з аеродрому «Мачулище», поблизу Мінська, три літаки злітали п’ять разів за день.
Вдалося встановити, що це не стандартні МІГ-31, а спеціальна його модифікація — МІГ-31К. Ці винищувачі можуть нести на собі гіперзвукові аеробалістичні ракети Х-47М2 «Кинджал». Ракети є модифікацією «Іскандерів». Запущені з літаків МІГ-31К, вони можуть долати відстань у 2000 км. Тобто зоною ураження цих ракет може бути вся територія України і левова частка Європи. Для цього винищувачам не потрібно, навіть, наближатися до кордону.
З погляду військової практики, переміщення винищувачів МІГ-31К не є чимось екстраординарним, повідомив «Радіо.Свобода» речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
«Що стосується авіації, яка розміщена на цих аеродромах, то є повна картина в Повітряних сил України, що й де там відбувається, яка саме техніка там розташована. Кількість цієї техніки є сталою. Збільшення (носіїв — ред.) «Кинджалів» не став би відносити до чогось резонансного. Тому що цей МІГ сьогодні може бути тут, завтра — у Криму. Тим паче той «Кинджал» можна запускати й із росії. Тобто це не є чимось таким сенсаційним», — пояснив експерт. Водночас додає він, загроза з боку Білорусі зростає.
Агресивні заяви та дії керівництва росії та окупованої Білорусі можуть свідчити про те Генеральний штаб, що ймовірність спроби нового наступу з території Білорусі зростає. Як заявив під час брифінгу 20 жовтня заступник начальника головного оперативного управління Генштабу Збройних сил, бригадний генерал Олексій Громов.
«Посилюється агресивна риторика військово-політичного керівництва Росії та Білорусі, якою супроводжується розгортання регіонального угруповання військ так званої Союзної держави. Загроза відновлення Збройними силами Російської Федерації наступу на північному фронті зростає», — зазначив бригадний генерал.
Росія також може спробувати відрізати західні області України від решти території. Україна до цього готується. У Генштабі повідомляють, що в Білорусі відбувається розгортання російських підрозділів різних родів військ, та заходи з підготовки до прихованої мобілізації.
Військовий експерт Петро Черник вважає, що активізацію льотної активності росіян на території окупованої Білорусі варто сприймати в контексті подій на фронті та на міжнародній арені. Він погоджується, що ймовірність нападу військ ворога з території Білорусі є, але вважає, що йдеться передовсім про подальше нагнітання ситуації.
«Путін підіймає ставки — усе дуже просто. Потенційно можливий удар із Білорусі — нічого не змінилося за сім місяців. Нового нічого нема.Так було впродовж усієї війни… Ніхто не знає чи буде й коли буде напад зі сторони Білорусі, але до цього треба готуватися», — каже експерт.
На його думку, ці події є, у тому числі частиною психологічної операції, спрямованої на поширення в Україні та на Заході розгубленості, паніки, втоми від війни, що повинно, на їхню думку, схилити нас капітуляції. Показові польоти МІГ-31К можуть бути спрямовані для демонстрації можливостей росії завдавати ударів по території Західної Європи. У зоні досяжності ракет «Кинджал», які можуть нести ядерну боєголовку і, за словами розробників, невразливі для ППО НАТО, перебувають такі європейські міста, як Париж і Лондон.
«Путін програє війну. Вони терплять стратегічну поразку, шукають способу, як нанести якомога більшого ураження Україні. Їм треба виходити із ситуації, а вони не можуть із неї вийти. Їм потрібні переговори, а переговорів нема й не буде. Вони шукають способу посадити нас за стіл переговорів на своїх умовах, але не посадять»,— каже пан Петро.
Тому в хід іде все: і ядерний шантаж, і звинувачення у виробництві «брудної» бомби, і «часткова мобілізація», і «референдуми», пошуки союзників чи «корисних дурнів» серед західних еліт. На цьому тлі постійні повітряні тривоги теж мають стати гібридною зброєю кремля. Адже вони порушують роботу підприємств, поширюють поміж населення тривогу.
«Паніка і страх — головна зброя кремля», — каже пан Петро. Проте він закликає не ігнорувати повітряні тривоги, адже ворог може вдарити по цивільних об’єктах у будь-який момент.
Нагадаємо, цієї ночі росіяни знову обстріляли Запоріжжя та Київщину. Фахівці вже підрахували, скільки ракет та дронів випустили росіяни по Україні в жовтні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук