В Україні вже з наступного місяця скасують пільговий 2% єдиний податок для підприємців, в також наберуть чинності інші зміни
В Україні з серпня цього року наберуть чинності деякі зміни. Так, з наступного місяця грошову допомогу можуть втратити деякі переселенці, а пенсіонери навпаки - отримають надбавку до виплат. Повернуться ще й довоєнні податки для підприємців, зміняться правила мобілізації, а програмою кредитів на житло "єОселя" зможуть скористатися всі українці. Детальніше читайте в матеріалі Інформатора.
З 1 серпня 2023 року автоматично подовжать виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам, які отримують її зараз, до кінця січня 2024 року. Для осіб з інвалідністю та дітей ця допомога складатиме 3 тисяч грн, для інших осіб - 2 тисячі грн.
Проте частина вимушених переселенців втратять право на отримання державної допомоги. Так, більше не виплачуватимуть допомогу тим ВПО, які перебувають за кордоном понад 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, які підтверджуються документально (це стосується службового відрядження чи на стажування, лікування або реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини та ін.), тим, які вже повернулися до покинутого місця проживання. Також не отримуватимуть допомогу українці, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі або були засуджені за колабораціонізм. Крім того, з 1 вересня переселенці можуть втратити допомогу, якщо з 11 липня вони:
В Україні з 1 серпня діятимуть нові правила мобілізації. Нововведення стосуються строкової служби. З наступного місяця військові зможуть за власним бажанням перевестися в категорію мобілізованих. Переведення можливе за умови, якщо військовослужбовець під час воєнного стану відслужив від 6 місяців понад встановленого терміну.
Також змінилися правила надання відстрочки для догляду за родичами. Раніше таке право мали громадяни, чиї дружини, один із батьків або батьків дружини (подружжя) мають інвалідність I або II групи. Тепер відстрочка надається у тому разі у, якщо в сім'ї військовозобов'язаного немає інших людей, здатних утримувати особу з інвалідністю. Крім того, президент підписав закон, який дає право на звільнення зі служби військовим, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час дії воєнного стану.
Зміняться ще й умови бронювання військовозобов'язаних працівників. Розширено перелік сфер, працівники яких можуть бути заброньовані, встановлено чіткі терміни розгляду державними органами звернень підприємств, установ і організацій щодо визначення їх критично важливими.
Оскільки призов на строкову службу не відбувається під час воєнного стану, то в серпні видаватимуть три види повісток: повістку для уточнення даних, повістку на проходження військово-лікарської комісії та мобілізаційне розпорядження. Вручати повістку мають право представники ТЦК. Крім того, можуть це робити й виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, а також керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Втім, такі повноваження у них є лише, якщо вони отримали відповідне розпорядження від ТЦК.
З 1 серпня 2023 року повертаються довоєнні податки та перевірки для бізнесу. Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу наприкінці червня, а на днях відповідний закон підписав президент України Володимир Зеленський. До слова, повернення довоєнних податків є однією з основних вимог МВФ у межах Меморандуму нової Моніторингової програми для України (PMB).
Так, вже з наступного місяця скасують пільговий 2% єдиний податок для підприємців. ФОПи 3-ї групи будуть автоматично переведені на податок, який платили до війни, або зможуть обрати самостійно систему оподаткування. ФОПи, які з моменту реєстрації були на 2% податку, вважатимуться платниками єдиного податку 3-ї групи зі ставкою 5%.
ФОПи 1-ї та 2-ї групи з 1 серпня знову будуть зобов'язані сплачувати єдиний податок. Також скасують заборону на штрафи за порушення податкового законодавства, буде відновлено терміни подання податкової звітності.
Крім того, на український бізнес чекає повернення перевірок. Законом з 1 серпня 2023 частково скасовується мораторій на перевірки для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг. Також повернеться відповідальність за порушення у сфері застосування касових апаратів. Але якщо порушення скоєно на прифронтових територіях або в зоні бойових дій, штрафувати за них не будуть. Виняток не стосується торгівлі підакцизними товарами.
У серпні цього року ветерани війни й жертв нацистських переслідувань, ветерани російсько-української війни та члени сімей загиблих отримають одноразову доплату до Дня незалежності України. Також грошові надбавки отримають пенсіонери з інвалідністю. Розмір такої виплати встановлений урядом. Він буде індивідуальним, залежно від категорії одержувача - від 450 до 3100 грн.
У серпні не заплановані жодні підвищення вартості комунальних послуг. Тому:
За світло українці продовжать платити за тарифами, які зросли від 1 червня 2023 року - не 1,44 і 1,68 гривні за кіловат, а за єдиним тарифом - 2,64 гривні. За словами представників НКРЕКП, в майбутньому українцям варто очікувати ціну близько 5,5 гривні за кіловат-годину.
Ціна на газ для українців також залишається незмінною. Щонайменше до 30 квітня 2024 року ціна на газ для населення від ГК Нафтогаз України залишиться незмінною і становитиме 7,96 грн за куб. м (з ПДВ).
Не буде й очікуваного підвищення тарифів на воду. У липні в Україні мали зрости тарифи на постачання та відведення води. Але після заяви Володимира Зеленського Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), скасувала власне рішення.
Українці, які постраждали від підтоплення через підрив окупантами Каховської ГЕС, можуть до 31 серпня подати заяву на виплату одноразової допомоги у розмірі 5 тисяч грн. Для призначення виплати не обов'язково бути зареєстрованим як ВПО. Заяви приймають органи соціального захисту населення в будь-якому населеному пункті України. При собі необхідно мати:
З 1 серпня розширюється програма доступних державних кредитів на житло "єОселя" - у липні Кабмін вніс зміни, завдяки яким участь у програмі "єОселя" зможуть взяти всі українці, які не мають власного житла. Так, подати заяву на іпотеку під 7% річних наступного місяця зможуть:
У програмі залишаються також інші категорії позичальників. При цьому "єОселя" передбачає кредитування для придбання об'єктів нерухомості, що знаходяться на стадії будівництва або були збудовані не більше 3-х років тому. Умови отримання кредиту:
Нацбанк України запроваджує додаткову верифікацію платників під час здійснення грошових операцій через термінали самообслуговування. Так, з 1 серпня при поповненні карт чи переказі коштів у терміналі потрібно буде вказувати свій номер телефону. На нього надійде смс-повідомлення з кодом для підтвердження платежу. Нововведення не стосується оплати комунальних послуг, купівлі квитків на транспорт, платежів до бюджету.
Поки триває війна, військовозобов'язані чоловіки віком від 18 до 60 років не можуть покинути територію країни й в будь-який момент можуть отримати повістку для подальшого проходження служби. Але з 1 серпня почнуть діяти нові винятки, які прописані в постанові Кабінету міністрів України під номером 57.
Відповідно до законів України, виїжджати за межі країни можуть ті, хто не підлягає загальній мобілізації за низкою пунктів: за віком, станом здоров'я, за особистими обставинами або ж через свою професійну діяльність. Сюди входять:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.