Постраждала під час стрілянини в Дніпрі патрульна зібрала більше мільйона гривень донатів: юрист пояснив, чи це законно

З точки зору законодавства така поведінка поліціянтки може виглядати неоднозначно за певних умов

Патрульна з Дніпра
Патрульна зібрала понад мільйон гривень лише за два дні

Патрульна поліцейська Анастасія Жила, яка отримала травми під час відомого інциденту зі стріляниною в Дніпрі, оголосила збір коштів собі на лікування та на адвоката. За кілька днів їй "надонатили" більше 1 мільйона 70 тисяч гривень - причому люди продовжують надсилати гроші й надалі. 

Поліцейські мають право оголошувати такі збори, але за певних умов така самодіяльність дівчини може бути розцінена як незаконна одразу по кількох статтях ККУ України. Про це в ексклюзивному коментарі "Інформатору" розповів адвокат Ігор Фещенко. 

Пост Анастасії
Пост Анастасії

Взагалі в такому зборі формально немає нічого протизаконного. Якщо абсолютно кожну копійку коштів патрульна витратить на ті цілі, які вона, власне, і вказала, а також сплатить з цього всі податки, то претензій до неї з точки зору законодавства бути не повинно. Але є певні сумніви щодо цього.

"Якщо вона відкрила збір на лікування та адвокатів, але на це не витратила чи витратила меншу суму, то це, по суті, заволодіння чужими коштами шляхом обману – шахрайство... Тут особливо великі розміри, частина 5 статті 190 ККУ України, і їй загрожує від 5 до 12 років позбавлення волі із конфіскацією майна... Вона має задекларувати будь-який дохід згідно із законом, як держслужбовець, і сплатити з нього 18% ПДФО і 1,5% військового збору. Якщо вона не сплатить податки, то це штрафи і стаття Кримінального кодексу за ухилення від податків", - зазначив Ігор Фещенко.

Ще один нюанс полягає в тому, що Анастасія Жила є держслужбовицею. Згідно з законом, останні не мають права займатися підприємництвом. А якщо дії патрульної будуть розцінені таким чином, то її мають звільнити за статтею з доганою.

"Якщо вона отримала мільйон, а витратила на лікування та адвокатів, наприклад, 100 тисяч, то вона заробила 900 тисяч. Це незаконне підприємництво без реєстрації бізнесу як мінімум та шахрайство як максимум. Вона має розуміти, яка сума їй потрібна, і коли вона (сума - ред.) збирається, то закінчити збір. Вона не зупинила його... Це може бути розцінено як прямий умисел та склад злочину по статті 190", - пояснює Фещенко.

Якщо ж ми подивимося саме на "банку", куди дівчина збирає гроші, то побачимо, що там написано не "на юристів та лікування", а просто абстрактна "благодійна допомога поліцейським". Тобто для того, аби закон не мав до Жили претензій, вона має потім прозвітувати про кожну витрачену гривню - звичайно ж, з документальними підтвердженнями, що саме на це вона і витратила кошти. А також сплатити податки. В іншому випадку патрульну можуть запідозрити одразу за кількома статтями ККУ

Стільки дівчина зібрала за 2 дні - і гроші продовжують надходити 
Стільки дівчина зібрала за 2 дні - і гроші продовжують надходити 

"Інформатор" через Instagram звернувся до Анастасії з проханням розповісти, на що вона збирається витратити таку суму. На момент публікації даного матеріалу відповіді ми не отримали. 

Стрілянина в Дніпрі та збір на допомогу патрульній: контекст ситуації

Нагадаємо, що 29 серпня в Дніпрі сталася трагедія: під час бійки з місцевими мешканцями, яких зупинили двоє патрульних, 21-річний коп застрелив чоловіка на очах у його родини. Це викликало бурхливе обговорення в мережі. Думки українців розділилися на два табори: одні виправдовували дії поліцейського, інші ж заявляли, що він убивця та вів себе неадекватно.

Обидва патрульні наразі відсторонені від виконання своїх службових обов'язків. Щодо хлопця, який застрелив чоловіка, нещодавно було ухвалене рішення суду: він буде сидіти вдома під домашнім арештом. Дівчина ж заявила, що буде лікуватися, а потім працювати з адвокатом. 

Однак деякі українці в коментарях до посту Жили обурилися її діями. Починаючи з того, що ні лікування, ні юрист однозначно не коштують таку величезну суму, і закінчуючи тим, що оскільки поліцейська постраждала під час служби, то лікування їй взагалі-то буде оплачувати МВС.

Громадськість пропонує поліціянтці закрити вже нарешті її збір. Або, як варіант, передати ці гроші на потреби наших військових. Втім, відповіді на такі ініціативи Анастасія Жила поки що, знову ж таки, не надала. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube