Порятунок громадянина Саакашвілі: український омбудсмен приїхала до Грузії

Читать на русском

Українська влада допомагає всім своїм громадянам, які потрапили в біду за кордоном. Навіть наркоторговцям.

Читать на русском
Порятунок громадянина Саакашвілі: український омбудсмен приїхала до Грузії

Українська влада допомагає всім своїм громадянам, які потрапили в біду за кордоном. Навіть наркоторговцям.

Уповноважена з прав людини Людмила Денісова в середу, 27 жовтня, відвідала у грузинській в'язниці українського громадянина, у світі більш відомого як нещодавній президент Грузії Михайло Саакашвілі. Про це сама Денисова повідомила на сторінці у Fb. Метою цієї поїздки українська омбудсмен назвала перевірку умов утримання українського громадянина, стану його здоров'я та надання йому медичної допомоги.

 

Порятунок громадянина Саакашвілі: український омбудсмен приїхала до Грузії 1

Офіційний Київ продовжує обережно тиснути на Тбілісі для видачі Україні громадянина Саакашвілі. Його також захищають українські дипломати, омбудсмен та народний депутат України Єлизавета Ясько (яка, схоже, віднедавна перебуває з Саакашвілі у романтичних відносинах). Це досить вагома підтримка, яка на тлі постійних протестів грузинської опозиції біля стін в'язниці завдає нинішній грузинській владі чимало неприємностей, та й не найкраще відбивається на українсько-грузинських відносинах. Тим більше, що з погляду права арешт Саакашвілі вщент закономірний.

«Якщо коротко, скажу два моменти. Перший – український, Міністерство (іноземних справ – авт.) діє повністю у ключі своїх обов'язків. Наш громадянин у в'язниці – його треба витягувати. Навіть якщо він наркоторговець, а не екс-президент. Щоправда президент іншої країни, але ці нюанси наше законодавство не передбачає. Другий момент полягає у так званому «політичному переслідуванні». Можливо, воно має місце. Але факт у тому, що щодо Саакашвілі в Грузії є рішення судів. Крім того, він незаконно проникнув на територію Грузії. Та й, можливо, незаконно залишив територію України. Мені здається, ми зараз змушені рятувати не зовсім безневинно заарештованого. Але, як кажуть американці: він негідник, але він наш негідник», – прокоментував спроби української влади витягти Саакашвілі з грузинської в'язниці юрист Максим Комаров

«Спасіння» Саакашвілі неприємне для української сторони ще й тим, що колишній лідер Грузії був і в Україні офіційною , досить публічною особою. З його досвідом та освітою він не міг не знати про наслідки своїх дій, не міг не розуміти, що спровокує міжнародний скандал, і навіть вкотре підставить під удар міжнародну репутацію президента Зеленського. 

«Нам невідомо, чи Саакашвілі писав заяву про відставку заднім числом. Я чомусь певен, що жодної заяви він не писав. Таким чином Саакашвілі зловживав довірою президента. Другий момент – він підставляє українське зовнішньополітичне відомство. Він точно не міг не знати наслідків (вчинку – ред.) для грузинсько-українських відносин. Можливо він переоцінює своє місце в історії», – прокоментував Інформатору вплив Саакашвілі на українсько-грузинський діалог директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Крім того, експерт спрогнозував ймовірність погіршення українсько-грузинських відносин у світлі ситуації, що склалася. На думку Віталія Кулика, роль Саакашвілі у співпраці України та Грузії не варто переоцінювати, і відносини двох країн навіть покращувалися у моменти, коли Михайла Ніколозовича усували від влади у тій та іншій країні.

«Ще 2009 року я писав статтю для «Української правди» під назвою «Стратегічний кум». У ній пояснював, чому за часи правління Саакашвілі не дав Україні жодної «доданої вартості», незважаючи на його кумівство з Ющенком. І показував це на прикладі того, що Україна часто йшла на поступки Грузії на прохання Саакашвілі навіть всупереч власним інтересам і не отримувала нічого натомість. Ми відкривали для Грузії свої ринки, нехтуючи інтересами власних виноробів, але найпростіші політичні питання залишалися без відповідей...», – ділиться спостереженнями Віталій Кулик.

На думку директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Кулика, Саакашвілі не допомагав у просуванні українських інтересів, навіть після російсько-грузинської війни 2008 року, коли Україна однозначно стала на бік Грузії і навіть постачала озброєння грузинській армії.

 

Кулик

«Більше того, я вважаю, що Михайло Саакашвілі, отримавши українське громадянство, приніс Україні більше зла, ніж чим залишися б він без громадянства. Ми мали досить високий рівень політичних контактів, хоча Грузія виявляла досить специфічні підходи до українських геополітичних питань. Так, на словах вона підігравала, а насправді, коли ми намагалися побудувати спільну стратегію щодо отримання ПДЧ (план дій до членства – ред.) щодо вступу до ЄС та НАТО, Грузія постійно грала свою власну гру та намагалася відокремити себе. Особливо коли після війни 2008 року вони почали отримувати фінансування різних проектів як постраждала сторона, і відмовилися грати спільну партію Молдова-Україна-Грузія (щодо вступу до ЄС та НАТО – ред.). І ми могли зіграти спільну гру та отримати раніше євроасоціацію. Грузини на це не пішли, і саме через Саакашвілі», – упевнений Віталій Кулик.

Експерт також зазначає, що покращенню відносин двох країн не сприяли також дії Петра Порошенка, який фактично повернув у поліітку Саакашвілі, зробивши його активним політичним гравцем. Щойно той отримав посаду голови Одеської області, так одразу Україна отримала відкликання посла Грузії.

«Ситуація налагодилася лише, коли Саакашвілі офіційно «пішли» з посади, і почалися так звані переслідування його. Відповідно тоді і почалася інтенсифікація українсько-грузинських переговорів. Було вирішено деякі застарілі проблеми, було знято антидемпінгові розслідування та відбувся перший офіційний візит Порошенка до Грузії. З приходом до влади Зеленського історія набула нового імпульсу. Словом, використання Саакашвілі для вирішення внутрішніх політичних проблем в Україні значно ускладнило діалог із Тбілісі», – робить висновок Віталій Кулик.

В який бік зараз гойдають гойдалки візити офіційних осіб з України на підтримку громадянина Саакашвілі – сказати важко. Але, на думку політичних експертів, конструктиву у відносинах Києва та Тбілісі ці візити не додадуть.

Раніше Інформатор вже досліджував вплив арешту Саакашвілі на відносини України та Грузії, в якому нам вдалося поспілкуватися і з грузинськими експертами та політиками. Також ми повідомляли, що Саакашвілі стало гірше внаслідок голодування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.