Розповідаємо про найбожевільніші міфи та теорії
Пандемія COVID-19 триває вже другий рік. Хвороба викликається коронавірусом SARS-CoV-2, і від COVID-19 вже померло понад 4,7 мільйона осіб, у тому числі й майже 56 тисяч українців. Учені в усьому світі старанно працювали над створенням вакцин і змогли розробити кілька робочих препаратів.
Однак є люди, які заперечують усі блага сучасної медицини та категорично відмовляються вакцинуватися від COVID-19. Причому як аргумент проти вакцинації вони призводять найрізноманітніші "факти". Інформатор вирішив зробити добірку найбільш божевільних фейків про вакцинацію, які вдалося зустріти в соцмережах.
Ми виступаємо за вакцинацію від COVID-19. Даний матеріал ми створили з метою ознайомлення з існуючими фейками. Вакцини рятують життя, і лише завдяки масовій вакцинації людство зможе побороти вірус і повернутися до нормального життя.
Почнемо з того, що проблема недовіри до вакцини проти COVID-19 існує в усьому світі. І якщо з побоюваннями з приводу Sputnik V ще можна погодитися, то світові виробники, на зразок Pfizer, BioNTech, Moderna, AstraZeneca і інші провели не один десяток досліджень і випробувань, перш ніж представити робочу вакцину. Недовіра до препаратів викликана, у першу чергу, великою кількістю дезінформації, яка з блискавичною швидкістю поширюється в соцмережах. Дезінформація стала глобальною проблемою, і навіть Facebook, Twitter, YouTube і інші платформи змушені активно видаляти такий контент.
Одним із головних аргументів противників вакцинації проти COVID-19 є те, що вакцину розробили в рекордно короткі терміни. Вони стверджують, що на розробку вакцин від віспи, поліомієліту або сказу пішли роки, тому неможливо так швидко створити безпечний препарат. Луї Пастер розробляв вакцину від сказу близько 5 років і представив її в 1885 році, а щеплення від поліомієліту Хіларі Копровський створив в 1950 році. З цього часу світова наука й медицина зробили величезний крок уперед, і тепер вчені можуть проводити дослідження набагато швидше.
Серед противників вакцинації зустрічаються різні теорії. Починається все запереченням існування коронавірусу - начебто, "люди вмирають від туберкульозу й раку легенів, а вірус просто придумали для маскування". До речі, нерідко публікації антивакцинаторів у соцмережах містять безліч орфографічних помилок.
Один із найпоширеніших фейків - людям разом із вакциною імплантують наночіп. Навколо цієї теорії будуються вже інші, на зразок роздачі інтернету, зв'язку через цей чіп із вишками 5G і появи MAC-адресів щеплених людей. Начебто, цьому чіпу не потрібно підзаряджатися і він передає інформацію про всі дії людини. Той факт, що при скануванні поряд зі щепленою людиною не з'являється жодних MAC-адресів автори цієї теорії пояснюють тим, що деяким людям колять пустушки, щоби не сіяти паніку.
Одна з таких історій напередодні набула широкого поширення. Мама одного з одеських школярів заявила, що її дитина відчуває головний біль під час уроків. Вона стверджує, що голова болить і в інших дітей, які сидять поблизу вчителя. "З 1 вересня все було нормально, а останні два тижні (після вакцинації вчителів) у дітей почалися скарги", - говорить жінка. Також вона повідомила, що всіх вакцинованих вчителів можна виявити за допомогою Bluetooth, але для цього потрібно не встановлювати оновлення на свій смартфон, адже "технологічні компанії покривають виробників чіпів і з виходом оновлень прибирають можливість виявити вакцинованих людей". Усі аргументи щодо того, що телефон відображає MAC-адреси пристроїв, на зразок навушників, такі люди відкидають.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Ще один вид фейків - вакцини містять важкі метали. Прихильники теорій змови стверджують, що вони змогли виявити це в... аеропортах. Нібито людям видавали паспорти вакцинації, але вони самі не проходили курс щеплення. І в аеропортах людей змушували "проходити через нові сканери, які не змогли знайти метали", і таким чином ставало ясно, що вони не вакциновані.
Деякі противники вакцинації дійшли до того, що почали розбирати склад вакцини, а точніше те, "що виробник не вказав на етикетці". Нібито, у складі вакцин містяться: формальдегід, фенол, гідроксид алюмінію й тіомерсал, який начебто викликає аутизм. Проте найцікавішою речовиною, яку "забули вказати", є люциферин. Нібито люциферин може зберігати в собі інформацію і привласнювати людині ідентифікаційний номер чи штрихкод. Незалежні фактчекери з Reuters уже спростовували цю інформацію. Люциферин — це світловипромінююча речовина, яка не може зберігати в собі інформацію. І насправді жодна з вакцин проти COVID-19 не містить люциферин. VoxCheck раніше спростовував схожий фейк, що люціферази і квантові точки у вакцинах зчитуватимуть всю інформацію з людей.
Також противники вакцинації стверджують, що вакциновані люди мають проблеми з 8-м геном. За запевненням авторів, цей ген відповідає за емоції, свідомість та зв'язок з богом. "У душі є сенсори, які налаштовані на вібрації бога. Вакцина закриває ці сенсори і людина втрачає зв'язок з Творцем", - говорять експерти в області генетики користувачі соцмереж.
А найпалкіші прихильники теорій змови стверджують, що вакциновані люди віддають себе в рабство.
"Вакцина має патент, яким володіє Ротшильд, і людина передає себе в його власність. Після цього вакцина вбудовується в ДНК, і таким чином вакцинована людина передає всіх своїх нащадків у рабство", - пишуть у соцмережах.
Міністерство охорони здоров'я України створило список найпоширеніших міфів про вакцину проти COVID-19:
Вакцинація проти COVID-19 - це єдиний шанс перемогти хворобу. Вакцинуйтеся й будьте здоровими. Нижче ми залишимо календар вакцинації на жовтень зі сприятливими датами для кожного знака зодіаку (це жарт, вакцинуватися можна в будь-який день).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.