“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля

Читать на русском

Точна кількість політв'язнів невідома

Читать на русском
“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля

Точна кількість політв'язнів невідома

На Софіївський площі на підтримку полонених в підвалах Донбасу, ув’язнених у Росії та тимчасово окупованому Криму, виставили декілька рядів з порожніх стільців з іменами політв’язнів. Відомі українці прийшли прочитати свої листи до незаконно засуджених. 

Про це повідомляє Інформатор з місця події. 

15 листопада світ відзначає День ув’язненого письменника, або День порожніх стільців — це символізує авторів, які не можуть бути з нами через ув’язнення, переслідування, зникнення чи вбивство. Ця ініціатива була започаткована наприкінці 80-х років, щоб привернути увагу до письменників та авторів, яких переслідували через їх діяльність. Відтоді порожній стілець є потужнім символом, що показує суспільству людину, яка не може зараз бути з нами.

Вже четвертий рік поспіль цього дня в Україні згадують, громадських журналістів, митців, громадських активістів, які досі в неволі через російську окупацію. 

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 1

На Софіївській  свої листи полоненим зачитали: співачка Христина Соловій, режисерка та письменниця Ірина Цілик, акторка та телеведуча Наталя Сумська, письменник Андрій Курков, акторка Рима Зюбіна, продюсерка Радіо Культура Ірина Славінська, колишній політв'язень Микола Семена, тележурналіст Осман Пашаєв.

Першою своє послання до журналіста Владислава Йосипенка зачитала попспівачка Христина Соловій.

Владислав Йосипенко — позаштатний журналіст “Радіо Свобода” він  продовжував знімати матеріали про окупований Крим. Його затримала ФСБ  10 березня 2021 року в Криму. Журналіста звинувачують  у шпигунстві, а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». 

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 2

Христина Соловій з листа Владиславу Йосипенку:

“Дорогий Владиславе, ми з Вами не знайомі, і я почуваюсь дивно, пишучи листа незнайомцеві. Але мені здається, що в Україні неможливо забути, що триває війна і продовжують репресії. Тому я пишу Вам листа, щоб з іншими більш і менш публічними людьми, привернути увагу до політичних в’язнів, незаконно затриманих окупаційним режимом. На жаль, тепер у нас щодня забагато поганих новин, але за справедливість все одно варто боротись…”

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 3

На спинці кожного з порожніх стільців прикріплений напис з  ім’ям та прізвищем заручника Кремля, але є і стільці з написом “Ім’я невідоме” — це ще один символ. На жаль, станом на 2021 рік Україні невідомо, скільки точно українців утримують в Росії, Криму та у підвалах Донбасу. В полоні на Сході перебуває щонайменше 300 українців, в окупованому Криму та Росії утримують близько 127 українських громадян, з них 79 — кримські татари. 

Кількість політв’язнів збільшилась після нової хвилі затримань цієї осені. Серед них і заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял. Його затримали 4 вересня за підозрою у диверсії, але потім тричі змінювали обвинувачення, його адвокати повідомляли про те, що проти Джеляла застосовували каральну психіатрію.

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 4

 З листа акторки Наталії Сумської до Нарімана Джеляла:

“Ви дійсно для нас дорогий, як і Ваші побратими, Ваша сім’я, бо Ви є нашим вічним зв’язком з нашим Кримом, з його народом. Відчуйте нашу присутність тут — серед наших святинь! Щиро вболіваючи за Вашу долю, хочу розрадити Вас…Ми прагнемо, або ви нас почули. Я вірю і всім серцем бажаю, щоб ви повернулися у свою домівку...”

Тележурналіст Осман Пашаєв особисто знайомий з його адресантом Сервером Мустафаєвим. Останнього затримали 27 березня 2019 року за громадянську журналістику, це було одне з найбільших затримань кримськотатарських активістів.

Тоді уранці 27 березня 2019 року російські силовики прийшли з обшуками до понад 20 домівок кримських татар в анексованому Криму. В управлінні ФСБ по Криму і Севастополю заявили, що обшуки проводять за місцями проживання прихильників організації «Хізб ут-Тахрір» у межах порушених кримінальних справ.Пізніше стало відомо, що російські силовики затримали 20 кримських татар.

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 5

З листа Османа Пашаєва до Сервера Мустафаєва:

“Скоро закінчимо фільм про дітей, які народились після 2014 і живуть далеко від Криму. Ще не бачив відзнятий матеріал, самому цікаво подивитись, як і про що вони говорять, як вони розуміють і пояснюють, те що відбувається. Надихають жінки, здається, що в них немає розчарування і цього модного слова “вигорання”. Вже 8 років, вони й адвокатки, і активістки. Від укусу кішки думки стають у слова і речення, але тут знову починається самоцензура. Перед очима список тем, про які не можна писати, інакше кажуть, що не доставлять. А хочеться писати саме на ті теми, тому вважай, що лист довший ніж літер в ньому…

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 6
“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 7

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 8

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 9

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 10

“Порожні стільці” — у Києві в день ув’язнених авторів нагадали про політв'язнів Кремля 11

Нагадуємо, раніше Інформатор писав, що РФ незаконно утримує 14 українських журналістів.

Крім того, у Києві провели акцію на підтримку незаконно ув'язнених кримчан.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.