Заяви Кличка західним медіа свідчать про його більші політичні амбіції, а експерти кажуть, що він дійсно хоче повернутися у парламент або навіть зайняти президентське крісло, хоча й щодо його шансів оцінки різняться
Мер столиці Віталій Кличко дав інтерв'ю італійському медіа, в якому заявив про можливий референдум від президента щодо переговорів із Росією, після чого отримав нападки з боку Офісу Президента. Інтерв'ю було суто політичним, і це означає, що Кличко має великі амбіції. Можливо, навіть президентські. У цій версії є важливий аргумент: Банкова вже почала боротися з ним, як із конкурентом, але не на всю потужність. Тому що боїться перетворити чемпіона на мученика та жертву режиму.
Нещодавно голова держави в інтерв’ю BBC визнав, що готовий до мирних переговорів. Він також припустив не лише те, що після встановлення миру відбудуться вибори, але й те, що у випадку затягнення бойових дій Україна все одно буде вимушена проводити вибори. Звісно слова президента віддзеркалюють події, що відбуваються у політичних колах. Там знов (як рік тому) почали готуватися до ймовірних перегонів.
Тож інтерв’ю Кличка із політичними заявами навряд чи є збігом, чи необачливістю. По факту Кличко довго знаходиться у політиці. Навіть посаду мера Києва він отримав шляхом політичних домовленостей. Але то були домовленості не з Зеленським.
У той самий день, коли інтерв’ю Кличка було оприлюднення, в столиці почався двіж. Зранку тут знесли садибу Зеленських, яку кияни вважають міським пам’ятником історії. У той же день біля мерії Києва відбувся мітинг, де від мера вимагали піти у відставку. Кажуть переважно зібралися молоді люди. Деякі були налаштовані доволі агресивно. Проте чисельність була не космічна: 100 - 200 людей. Напевно цього замало, аби скинути мера.
У Telegram пишуть: цей мітинг був помстою чи попередженням від Офісу. Зокрема такий натяк був у постах близького до ОП каналу. Але про що саме Офіс попереджає? Мабуть, попередження можна сформулювати ось як: Віталя, не йди у велику політику.
Оскільки Кличко посаду міського голови столиці вже опанував, його наступні цілі мають бути вищими. Саме так мислять спортсмени, навіть колишні.
У президентському Офісі, як відомо, дуже ревно ставляться до конкурентів. Колишній головком Валерій Залужний мав високі рейтинги, через що з українського політичного поля його вивели - тепер посол у Великій Британії. Кличко нині має місцевий рівень, адже його українські рейтинги навіть не замірюють. Втім, Банкова його атакує силами блогерів та телеграм-каналів, які з нею пов'язують, - значить, потенціал у мера Києва, ймовірно, є.
Для атак обирають різні точки. Ось що каже соціолог Андрій Єременко у коментарі Інформатору:
“Є ситуація з метро, корупційні скандали, знесення пам’яток, загибель людини на атракціоні – враховуючи все це, сам по собі Кличко шансів у великій політиці не має”.
Така прицільна кампанія проти Кличка може завадити його загальноукраїнським планам і підірвати довіру. І це не єдина проблема. Політолог Петро Олещук коментує це так:
"Він може брати участь у парламентських виборах та позиціонувати себе як ключова фігура в опозиційному таборі по відношенню до чинного президента. Але в нього будуть конкуренти, головний з яких – Петро Порошенко, тож невідомо, як вони будуть домовлятися цього разу. Амбіції величезні, потенціал є, але він нижчий, ніж тоді, коли він йшов у політику”, - сказав Олещук у спілкуванні з нами.
Кличко вже домовлявся з Порошенком - під час таємної зустрічі у Відні у 2014 році. Тоді вони створили політичний альянс - Кличко відмовився від президентських амбіцій на користь Порошенка, але подався в очільники столиці. Але може бути, що часи змінилися - і тепер не Кличко має підтримувати кандидатуру Порошенка, а навпаки. Можливо, саме у цьому і полягає головна мета мера-боксера.
Але одна справа розрахунок, а інша - результат. Негативні результати антипіару Кличка з боку Банкової можуть по ньому вдарити. Про це попереджає політолог Петро Олещук.
"Я підозрюю, що і за посаду міського голову Кличку доведеться позмагатися", - сказав він Інформатору.
Також експерт додає, що антикампанія проти мера Києва розгорнута не на повну потужність для того, щоб Кличко саме не використав це для власної користі:
“Ключове питання: а що далі? Теоретично його можна зняти з посади голови КМДА, але це може створити з нього умовну “жертву режиму”.
Попри оптимізм експерта, помітно, що кампанія проти Кличка не дає бажаних результатів. У київського голови зберігається високий рейтинг - майже 50%.
Впадає в очі й той факт, що Кличка звинувачують у тих речах, до яких він, принаймні формально, відношення не має. Приклад - знесення садиби Зеленських. Кличко заборонив це робити, але хтось це зробив попри його заборону.
Так само Кличка звинувачують у загибелі 20-річного хлопця на канатній дорозі. Станом на зараз причини обриву троса не встановлені та розслідування в цілому не завершене, але Кличка поспішили призначити винуватим. Це виглядає, як упередженість.
"Поки що він переграє тих, хто грає проти нього. Крім того, у нас немає інституту репутації, а в людей з’явився імунітет на різного роду скандалу. Тому на сприйняття Кличка у разі його рішення йти у велику політику впливатиме лише те, як буде проходити його передвиборча кампанія”, – зауважує Інформатору політолог та аналітик Борис Тизенгаузен.
Висновок очевидний: потенціал Кличко має. Далі все залежатиме від тактичних ходів - чи його особисто, чи його супротивників. Той факт, що ОП, мабуть, теж вважає персону мера Києва загрозою для себе та намагається створити Кличку токсичний імідж, теж є непрямим доказом, що на Банковій у Кличку бачать загрозу.
Політолог Володимир Фесенко має контроверсійну думку. Він вважає, що це не Офіс Президента бореться із Кличком. Це Кличко бореться з Офісом Президента і навіть особисто із главою держави.
“Це протистояння із президентом Зеленським. Заяви кличка для західних медіа шкодять інтересам України. І його агресивні заяви проти президента створюють проблеми для України, тому що аргументи Віталія Кличка використовуються противниками допомоги для нашої держави. А Кличко веде свою війну з Зеленським не враховуючи, що у нас війна з Путіним”, – підкреслив політолог.
Але навіть якщо так, ситуації це суттєво не змінює. Кличко готовий до спарингу з владою за затишне місце у політиці. Можливо навіть за найголовнішу політичну посаду країни.
В інтерв'ю Corriere della Sera Віталій Кличко заявив, що ситуація зараз така, що будь-який крок президента Володимира Зеленського загрожує йому політичним самогубством. На його думку, в Україні мають створити уряд національної єдності, як це було в Ізраїлі після нападу ХАМАС. Втім, каже, що Зеленський не готовий віддати владу, яку йому гарантує воєнний стан. Київський голова додав, що вважає, нібито Зеленському доведеться вдатися до референдуму, щоб досягти миру. Кличко не думає, що президент зможе дійти до таких "болючих і важливих угод" самостійно, без узаконення з боку народу. Саме це інтерв’ю включно з цією заявою дали привід говорити про ймовірні амбіції Кличка у великій політиці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.