Порівняв Нетаньяху з Гітлером і пообіцяв вторгнення: войовнича риторика Ердогана шкодить Україні - експерти

Фахівці з політики Близького Сходу впевнені, що напад Туреччини на Ізраїль неможливий, але погрози на адресу Тель-Авіва все одно загострюють міжнародну обстановку

Ердоган та Хуссейн - колаж
В Ізраїлі вважають, що Ердоган закінчить як Саддам Хуссейн, якого стратили після спроби розв'язати велику війну на Близькому Сході: колаж - Інформатор-Україна

У неділю президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вдався до погроз на адресу Ізраїлю. Очільник країни заявив, що турецькі війська можуть вдертися до єврейської держави. За словами Ердогана, Анкара має бути готовою до такого розвитку подій. Цьому передувала атака на контрольовані Ізраїлем Голанські висоти. Єрусалим звинуватив в інциденті ліванське угруповання "Хезболла", водночас бойовики стверджують, що удар був здійснений ракетою ППО "Залізний купол". Інформатор розібрався, що стоїть за заявою Ердогана та який розвиток подій чекає на Близький Схід.

Що сказав Ердоган і як відреагував Ізраїль

28 липня президент Туреччини зробив низку заяв на засіданні регіонального філіалу своєї "Партії справедливості та розвитку" в Різе. Зокрема, Ердоган звернув увагу на досягнення Туреччини в оборонній промисловості. Однак, за словами турецького лідера, державі попри успіхи у цій сфері варто не спочивати на лаврах, а готуватися до серйозного конфлікту.

"Ми повинні бути дуже сильними, щоб Ізраїль не міг чинити так з Палестиною. Як ми увійшли в Карабах, як ми увійшли в Лівію, так само можемо вчинити і з ними. Немає нічого, що б нам завадило. Ми просто повинні бути сильними, щоб зробити ці кроки", - сказав Ердоган.

У відповідь глава МЗС Ізраїлю Ісраель Кац порівняв Ердогана з президентом Іраку Саддамом Хусейном, якого в Іраку у 2006-му році засудили до смертної кари через повішення після того, як був визнаний винним у злочинах проти людяності: "Ердоган йде шляхом Саддама Хусейна і загрожує напасти на Ізраїль. Йому варто лише згадати, що там сталося і чим це закінчилося".

Нетаньяху та Ердоган
Нетаньяху та Ердоган

На це у МЗС Туреччини заявили, що режиму премʼєра Ізраїлю Нетаньяху прийде кінець, так само, яке це сталося з Гітлером під час Другої світової.

"Так само, як прийшов кінець геноциду Гітлера, так само буде кінець геноциду Нетаньяху", – заявила Анкара.

Окремо міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан написав, що "наш президент став голосом сумління людства. Історія закінчилася однаково для всіх виконавців геноциду та їхніх прихильників".

Що цьому передувало

У своїй промові президент Туреччини зробив відсилання до дій Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) в Палестині. Війна в цьому регіоні триває з жовтня минулого року. Конфлікт супроводжується численною кількістю загиблих цивільних, до чого неодноразово апелювали як палестинська влада, так і ООН. Нагадаємо, що операція розпочалась після того, як бойовики ХАМАС, які контролюють палестинську територію, спрямували атаку на прикордоння Ізраїлю, внаслідок якої загинули понад 1200 осіб, ще 242 людини полонили та вивезли до Гази.

Позиція Туреччини щодо військової операції Ізраїлю в Газі є однозначною. Анкара засуджує Єрусалим за бомбардування та інші військові дії з боку ЦАХАЛ в регіоні. Ердоган неодноразово казав, що відповідь Ізраїлю на жовтневу атаку ХАМАС є непропорційно жорстокою і закликав припинити війну. Своєю чергою Ізраїль зауважував, що його головна мета - звільнити всіх заручників та знищити ХАМАС. Міністерство охорони здоровʼя Гази стверджує, що внаслідок атак Ізраїлю станом на березень цього року загинуло понад 31 тис. осіб.

Водночас протягом конфлікту з погрозами на адресу Ізраїлю виступала інша мусульманська держава - Ліван. Владу там контролює угруповання "Хезболла", яку підтримує ворожий до єврейської держави Іран. Між Ліваном та Ізраїлем час від часу відбуваються бойові дії - взаємні бомбардування, обстріли тощо. 28 липня сталася найбільш смертоносна атака на Ізраїль за останній час.

В той день під обстріл потрапило футбольне поле на Голанських висотах, контрольованих Ізраїлем, загинули 11 осіб, серед яких були діти. Єрусалим звинуватив в атаці "Хезболлу", а ліванське угруповання заперечило причетність до атаки та запевнило, що удар був нанесений саме ізраїльською ракетою від системи ППО "Залізний купол". Тепер ЗМІ повідомляють, що Ізраїль стягує важку техніку до кордону з Ліваном і вже запускає по території цієї країни безпілотники. Наразі ситуація виглядає таким чином, що єврейська держава дійсно може почати вести бойові дії на ліванській території, про що, до речі, Єрусалим неодноразово попереджав.

Атаку на футбольне поле на Голанських висотах засудили Сполучені Штати. Там запевнили, що підтримують Ізраїль і звинуватили в ударі "Хезболлу", назвавши її терористичним угрупованням. Своєю чергою Туреччина прямо не коментувала цей інцидент, однак Ердоган публічно заявив про можливість вторгнення в Ізраїль, про що ми писали раніше.

В чому сенс заяв Ердогана

Інформатор спитав експертів щодо того, що може стояти за заявами президента Туреччини. На думку керівника Інституту близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, Ердоган взяв на себе роль "захисника всіх мусульман". І його слова про можливе вторгнення до Ізраїлю повʼязані з побоюваннями щодо того, що єврейська держава може відповісти Лівану на удар по футбольному полю на Голанських висотах. Водночас експерт вважає, що до реальних бойових дій з боку Туреччини справа не дійде.

"Туреччина не вторгнеться до Ізраїлю. Але цілком можливо, що вона проводитиме маневри біля ізраїльських берегів за допомогою власного флоту у Середземному морі. Ердоган вважає себе захисником мусульман", - сказав експерт.

Своєю чергою військовий експерт, ексспівробітник СБУ Іван Ступак теж піддав сумніву здатність Туреччини піти війною на Ізраїль. Він нагадав, що порівняння Ізраїлю за Карабахом не є доречними, адже під час війни у 2021 році вірменська армія й близько не мала тих ресурсів, які є зараз у єврейської держави.

"У ізраїльтян просунуті комплекси ППО, просунута авіація західного зразка. Ердоган намагається показати арабському світу, що "Я з вами, я вас підтримую". По-перше, Туречччина - це країна НАТО. По-друге, у США є варіанти тиску на Анкару, щоб запобігти можливій ескалації", - заявив Ступак.

Експерт висловив думку, що насправді Ердоган за допомогою таких гучних заяв намагається приховати внутрішні проблеми в Туреччині. Співрозмовник Інформатора нагадав, що Анкара досі стикається з наслідками економічної кризи. Станом на березень цього року інфляція в Туреччині досягла позначки в 67,1%. Також значно послабшала національна валюта Туреччини - ліра. Тож, на думку Ступака, агресивною риторикою Ердоган намагається відвернути увагу від цих негараздів.

Обидва експерти погоджуються в тому, що увага міжнародної спільноти через подібну ескалацію перемикається на Близький Схід, що негативно впливає на ситуацію в Україні, зокрема на отримання військової допомоги. Так, під час останньої кризи в Газі увага світової спільноти та частина допомоги були спрямовані на Близький Схід. Це збіглося з тим, що Україна залишилася без військової підтримки від США. Тож будь-яке нове загострення на Близькому Сході - це серйозний привід для занепокоєння. Тому, за словами Ступака, Україна має постійно нагадувати про себе на міжнародній арені, щоб зберігати той рівень підтримки, який є зараз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube