Британський ембріолог страждав на хворобу Паркінсона
У Великій Британії в віці 79 років помер ембріолог та один з ключових творців клонованої всесвітньовідомої овечки Доллі - британський науковець Ян Вілмут. Вілмут очолював команду ембріологів Единбурзького університету, яка успішно створила Доллі. Ця вівця стала першим ссавцем, якого вдалося клонувати з дорослої клітини. Це сталося в 1996 році. Саме Ян Вілмут керував тоді клонуванням.
"Ми глибоко сумуємо, дізнавшись про смерть професора сера Яна Вілмута. Він був титаном наукового світу", - сказав у заяві проректор Единбурзького університету Пітер Метісон. Він додав, що ембріолог "трансформував наукове мислення того часу", і це продовжує впливати й на розвиток сьогоденної науки.
У 2017 році Вілмут розповів, що у нього діагностували хворобу Паркінсона.
Вчені створили Доллі, витягнувши ДНК з клітини молочної залози дорослої вівці. Далі вони помістили матеріал в порожню овечу яйцеклітину та підживили електрикою. Це перетворило яйцеклітину на ембріон, який потім імплантували всередину сурогатної вівці для виношування.
Цей прорив призвів до вибуху досліджень стовбурових клітин та їхнього медичного застосування.
Після народження Доллі в липні 1996 року було успішно клоновано:
А невдовзі вчені почали спонукати стовбурові клітини виростати до широкого спектру типів тканин, завдяки чому терапія генетичних захворювань стовбуровими клітинами стала широкомасштабною.
До цього тварин клонували з соматичних клітин. Зокрема відомо про жаб, клонованих з клітин шкіри в 1958 році британським біологом Джоном Гердоном. Доллі ж стала такою важливою, оскільки десятиліття невдалих спроб змусили біологів думати, що цей процес у ссавців майже неможливий.
Доллі померла в 2003 році, доживши до 6 років, що становить приблизно половину типової тривалості життя вівці (10-12 років), і мала кілька сестер-клонів, взятих з тієї ж партії клітин, що й вона.
"Народження Доллі та нове розуміння можливості змінити функціонування клітин змусили дослідників розглянути інші можливі способи модифікації клітин", - сказав Вілмут Live Science у 2017 році.
Після роботи над клонуванням Доллі Вілмут продовжив роботу в генній інженерії, намагаючись створити стовбурові клітини, які могли б лікувати людські захворювання.
В 2008 році Ян Вілмут отримав лицарське звання, а в 2012 році вчений пішов у відставку. Після діагностики хвороби Паркінсона - брав участь у тестуванні нових видів лікування цього дегенеративного захворювання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.