Податок на Google: Гетманцев ним пишається, а Трамп погрожує підвищенням мит

Податок на Гугл є прикладом виваженого державного рішення, вважає Данило Гетманцев, а Дональд Трамп вважає це однобічною, антиконкурентною податковою політикою

Народний депутат Данило Гетманцев та президент США Дональд Трамп
Народний депутат Данило Гетманцев та президент США Дональд Трамп

Президент США Дональд Трамп 21 лютого підписав меморандум, у якому погрожує запровадити мита проти країн, що впроваджують податки на цифрові послуги (DST) для американських технологічних гігантів. Між тим, очільник комітету фінансовой та податкової політики Верховної Ради України Данило Гетманцев вважає запровадження такого податку в Україні своєю заслугою. 

У меморандумі зазначається, що DST є несправедливими податками, які непропорційно завдають шкоди таким американським компаніям, як Netflix, Google та Amazon. Податки були запроваджені низкою країн, щоб оподатковувати доходи технологічних компаній, які працюють на їхніх ринках, але перераховують прибутки через юрисдикції з низькими податками. Наприклад, Netflix часто наводять як приклад: користувачі по всьому світу оплачують підписку через компанію в Нідерландах, хоча контент споживається в інших країнах. 

В свою чергу, уряди стверджують, що такі схеми дозволяють великим технологічним компаніям ухилятися від сплати місцевих податків, позбавляючи бюджети необхідних надходжень. DST були запроваджені як тимчасовий захід, доки Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) розробляє глобальну податкову систему для транснаціональних корпорацій. Попри прогрес у переговорах, багато лазівок у законодавстві залишаються. 

У своїй заяві Трамп наголосив: «Моя адміністрація не дозволить іноземним урядам підривати інтереси американських компаній, робітників та економічної безпеки через однобічні, антиконкурентні податкові політики. Американський бізнес більше не буде фінансувати невдалі економіки інших країн через здирницькі штрафи та податки».

Меморандум також засуджує DST як посягання на суверенітет США, зазначаючи, що вони створюють загрозу американським робочим місцям, знижують конкурентоспроможність і наражають на небезпеку конфіденційну інформацію через доступ іноземних регуляторів.

Податок на Google: Гетманцев ним пишається, а Трамп погрожує підвищенням мит 1

“Відзвітувавшись за IV квартал 2024 року, надходження до бюджету у січні-лютому 2025 р.склали близько 3,5 млрд грн (39,5 млн. евро та 43,5 млн. дол). Хочу зазначити, що тенденція йде тільки на збільшення, адже з аналогічним періодом 2024 року надходження збільшились на 1 млрд грн. А кількість таких платників також зросла та вже становить — 130 осіб-нерезидентів (станом на 01.01.2025 р.)”, - написав Данила Гетманцев.

За данними нардепа, найбільшими платниками за IV квартал 2024 року є:

  • GOOGLE
  • APPLE
  • VALVE CORPORATION
  • ETSY
  • META PLATFORMS
  • WARGAMING GROUP
  • SONY
  • NETFLIX

“До речі, платформами Болт та Uklon за 2024 рікнараховано податку близько 4,5 млн. євро або близько 200 млн. грн. «Податок на Гугл» є прикладом виваженого державного рішення, коли прибрана немотивована податкова пільга забезпечує не тільки рівність оподаткування для конкуруючого бізнеса незалежно від місця реєстрації, але й додаткові чималі надходження до бюджету. Дякую колегам по парламенту та президенту за підтримку!”, - написав Данило Гетманцев.

Податок на Google: Гетманцев ним пишається, а Трамп погрожує підвищенням мит 2

Що відомо про податок на Гугл в Україні

У жовтні 2020 року народний депутат Данило Гетманцев подал до Верховної Ради законопроєкт №4184 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам. Закон було прийнято і він вступив в силу у липні 2021 року. 

Згідно з законом, нерезидентів (компанії, зареєстровані за кордоном) включили до переліку юросіб, які реєструються платниками податку на додану вартість в Україні. Реєстрація платника ПДВ для нерезидентів - спрощена і віддалена (на спеціально розробленому веб-порталі).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube