Пільги для ФОПа у війську: як не платити податки та ЄСВ, пояснила юристка

Незалежно від того чи є у ФОП працівники чи немає - він звільняється від сплати єдиного податку за себе

Мобілізований ФОП
Мобілізований ФОП

Чи може ФОП – платник ЄП 2 групи, що має найманих працівників та отримує дохід від підприємницької діяльності, в період проходження військової служби за мобілізацією не сплачувати ЄСВ за себе, єдиний податок і військовий збір, пояснила юрист Анастасія Прокопʼяк. 

Відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, самозайняті особи (ФОПи, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України № 3543-XII, на весь період їх військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО, ЄП та ВЗ у складі податкової звітності з ПДФО або ЄП.

“Отже, незалежно від того чи є у ФОП працівники чи немає - він звільняється від сплати ЄП та ЄСВ за себе. Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації)”, - зазначила Анастасія Прокопʼяк.

Згідно з п. 92 розділу VIII Закону № 2464 під час особливого періоду, визначеного ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники ЄСВ, визначені ст. 4 Закону № 2464, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених п. 2 ст. 6 Закону № 2464, якщо вони не є роботодавцями. Підставою для такого звільнення є заява ФОП з підтверджуючими документами, подана і ДПС протягом 10 днів після її демобілізації. 

Якщо платник ЄСВ має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, його зобов'язання, визначені підпунктами 1 (крім сплати єдиного внеску), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 частини другої ст. 6 Закону № 2464, здійснює така уповноважена особа. При цьому положення 92 розділу VIII Закону № 2464 Закону № 2464 не містять норми щодо звільнення від сплати єдиного внеску фізичних осіб – підприємців, прийнятих на військову службу за контрактом.

“Таким чином, ФОП-роботодавець, призваний до ЗСУ у зв'язку з мобілізацією, на особливий період, на весь строк військової служби не звільняється від сплати ЄСВ за себе”, - зазначила Анастасія Прокопʼяк.

Раніше інформатор докладно писав про особливості оподаткування ФОП в Україні у 2025 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube