Податкова та Мінфін посилили тиск на волонтерів ЗСУ: благодійники обурені непомірними податками на донати

Волонтери змушені сплачувати надто високу ціну за свою добровільну роботу через збори податкової з донатів на потреби українських військових

Волонтери ЗСУ обурені податковими вимогами
Криза на фронті може посилитись через податковий тиск на волонтерів

Волонтерська спільнота обурена новим скандалом, пов’язаним із Мінфіном та Податковою службою, які протягом третього року війни не владнали, а тільки погіршили питання звільнення від податків волонтерів, які займаються значною частиною фронтового забезпечення. І відтепер благодійники, які збирають пожертви від українців та іноземців, щоб забезпечувати військових машинами, дронами та іншим обладнанням для фронту, зобов'язані сплачувати мільйонні суми "повз касу для ЗСУ".

Більше того, за чинним законодавством, податок на ці пожертви доведеться сплачувати також військовим, навіть якщо ці кошти йдуть безпосередньо на підтримку військових потреб. Бо за новим законопроєктом №9662 звільняти від оподаткування зможуть тільки тих військових, які отримали поранення чи контузію.

Ось яке роз'яснення щодо нововведень надав в.о. заступника голови Державної податкової служби України Євгеній Сокур. При цьому він зазначив, що інші питання положення прийнятого законопроекту № 9662 вже врегульовують питання звільнення від оподаткування благодійної допомоги.

"Слід зазначити, що 23.02.2024 Верховною Радою України прийнято проєкт Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства" (реєстр. № 9662 від 06.02.2024) (далі законопроєкт № 9662), який 27.02.2024 направлено на підпис президенту України. Законопроєктом № 9662, зокрема, передбачено доповнення підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу новим абзацом, відповідно до якого право на податкові пільги з податку на доходи фізичних осіб/військового збору в частині звільнення від оподаткування суми (вартості) отриманої благодійної допомоги матимуть військовослужбовці (резервісти), які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, під час безпосередньої участі у відсічі збройної агресії та забезпеченні національної безпеки, усуненні загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності", - йдеться в поясненні.

Відповідь-роз'яснення з податкової
Відповідь-роз'яснення з податкової

Більшість волонтерів та волонтерських організацій запевняють, що чекали на інші врегулювання законодавства, які б дозволили їм продовжувати надавати допомогу без обтяжливих податкових обов'язків. Зокрема, йдеться про мільйони та мільярди гривень, що проходять як через рахунки волонтерських організацій, так і через приватні картки. Наприклад, через картки родичів бійців ЗСУ, які змушені купувати необхідне для своїх близьких. Бійці ж, як правило, розраховуються благодійними внесками за ремонт рухомого складу на СТО, купують волонтерським коштом пальне та розхідники для РЕБів, дронів тощо. 

Також волонтери кажуть про певний відсоток людей, які воюють і мають відношення до постачання підрозділів, але при цьому не мають статусу учасника бойових дій (через бюрократичні перепони). Не завжди і у волонтерів є змога дістати офіційний запит від військової частини. І виходить, що якщо волонтерський фонд особисто передасть допомогу на ремонт автомобілів або на закупівлю дрона військовому без статусу УБД, податкова має право вимагати з фонду ПДФО 18% + 1,5% військового збору. Тобто якщо ціна дрона для ЗСУ може сягати від 10 000 грн до кількох сотень тисяч гривень, то виходить, що з цієї суми тільки податків доведеться сплатити від 1950 грн до 60 тисяч гривень відповідно. 

При допомозі від волонтера з "Реєстру волонтерів" виходить, що заплатити податок і подати декларацію має сам військовий (що також часто неможливо технічно, оскільки він перебуває у зоні ведення бойових дій). Волонтери наголошують, що їхня мета - швидка та ефективна підтримка воїнів на фронті, і будь-які обтяжливі податки загрожують цій місії. Вони дійшли висновків, що, вірогідно, таким чином Мінфін та податкова планують зменшити кількість людей, які звільнені від сплати 19,5% податку за донати на ЗСУ.

 Чому не працює "Реєстр волонтерів"

З листопада 2022 року волонтерів закликали реєструватися у спеціальному переліку "Реєстр волонтерів" через "Дію". Це потрібно було зробити до кінця першого року повномасштабної війни, щоб в подальшому отримати звільнення від оподаткування зібраних й витрачених на армію коштів. Що буде з тими, хто не встигне або не захоче цього робити, не пояснювалось. Але на сьогодні ситуацію погіршують можливості податкової змусити волонтерів заднім числом сплачувати податки за вже давно закриті збори.

Тобто волонтер, через картку якого за два роки пройшло кілька мільйонів гривень, повинен буде якимось чином дістати ще мільйон-другий на сплату податків, бідкаються благодійники. Наразі волонтерські організації активно обговорюють ситуацію. Деякі звинувачують Мінфін у тому, що представлена ним Національна Стратегія Доходів не відповідає реаліям воюючої країни і покладає забагато вимог та відповідальності щодо наповнення бюджету на найвразливіші кола українського населення. Зокрема, на волонтерів, які замість допомоги та кооперації отримують від держави несподіванки у вигляді величезних податків, які фактично роблять їхню добровільну працю небезпечною через проблеми з податковою.

Нагадаємо, що у "Реєстрі волонтерів" на початок грудня 2023 року було зареєстровано 6734 особи. За рік додалось 4018 офіційних волонтерів, що збільшило їхню кількість у 2,5 рази з початку війни. Натомість спостерігається і відтік кадрів - за 11 місяців 2023 року з "Реєстру волонтерів" було виключено 69 осіб.

Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube

Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.

У нашому відео ми розглянемо проблему тиску на бізнес зі сторони держави як системну проблему, яка має своє коріння. Розкриємо, чому влада продовжує крадіжки, та чи може цьому бути кінець. Приєднуйтеся до нашої розмови з головою Ради громадського контролю Бюро економічної безпеки Тарасом Котовим, щоб дізнатися більше про ці питання. Очікуйте цікаві висновки та розгорнуті обговорення у нашому відео. Не пропустіть!

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube