Плюс 10% до платіжки: які комунальні послуги подорожчають та кому можуть відмовити у субсидіях

В Україні вже зростають тарифи, які регулюють місцева влада

Платижки, комунальні послуги
Подорожчає вивіз сміття, прибирання прибудинкової території, а в деяких містах ще й холодна вода

В Україні зростають платіжки за комуналку. Крім електроенергії, тарифи на яку для людей підвищили з 1 червня, дорожчають також інші послуги. Зокрема, у багатьох містах переглядають розцінки на прибирання прибудинкової території, вивіз сміття та ін.

"Це ті послуги, ціни на які можуть регулювати самі ЖЕКи та керуючі будинками, або місцева влада", - пояснив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

До цього списку входить і водопостачання у низці населених пунктів. І якщо скандальне рішення регулятора про підвищення тарифів на воду для великих міст скасували, у райцентрах цінники потроху йдуть вгору.

При цьому отримати субсидію у новому сезоні буде складніше. Днями Кабмін ухвалив постанову про посилення верифікації претендентів на бюджетну компенсацію щодо комуналки — людей «пробиватимуть» у міграційній службі щодо виїздів за межі країни. Скільки доведеться платити за комуналку та як отримати субсидію за новими умовами.

Які тарифи не зростатимуть

Тарифи на ключові та найдорожчі комунальні послуги – опалення та газ – в Україні залишаються незмінними. Їх до кінця воєнного стану «заморозила» держава.

Як заявили днями у державній компанії «Нафтогаз», тариф «Фіксований» для населення (він передбачає ціну 7,96 гривень за куб «блакитного палива») продовжується наступного опалювального сезону, тобто, як мінімум, до травня 2024 року газ точно не дорожчатиме.

«Я хочу заспокоїти всіх українців. «Нафтогаз» не планує змінювати ціни на газ цього опалювального сезону. Взимку українці можуть бути впевнені в тому, що їхні платіжки не зростатимуть», - заявив голова НАКу Олексій Чернишов.

Стабільність ціни на газ важлива не так для мешканців багатоповерхівок, які споживають газ тільки на кухні, а це порівняно невеликі обсяги, як для тих, хто живе у приватних будинках та опалює їх газовими котлами. Там витрата газу велика — 400-500 кубів на місяць, а то й більше (залежно від площі будинку та температури у приміщенні).

Щодо опалення, то цінники на нього також зафіксовані до кінця війни, і не підвищуватимуться, - підтвердив нам голова КП «Тепловик» Олександр Душенко.

«Населення та бюджетна сфера отримують тепло за фіксованими тарифами, і наступного сезону вони залишаться незмінними. Навіть при тому, що зростає собівартість виробництва тепла та гарячої води. Держава має компенсувати тепловикам різницю в тарифах, щоправда, сьогодні виникла велика заборгованість», зазначив Дущенко.

В Асоціації міст України кажуть, що борги держави щодо компенсації різниці у тарифах сягнули 36 млрд гривень. Багатьом тепловим підприємствам нема за що готується до опалювального сезону. У критичній ситуації - понад 50 територіальних громад, 10 млн. жителів яких ризикують залишитися без опалення взимку.

Незважаючи на проблеми комунальників, для людей тарифи на опалення та гарячу воду не підвищуватимуть.

Це саме стосується й води. Нагадаємо: в Україні готувалося підвищення тарифів на холодну воду та водовідведення з 1 липня цього року. І напередодні цієї дати регулятор – НКРЕ – погодив нові цінники для низки водоканалів (тих, що є його ліцензіатами, а це переважно обласні водоканали).

Тарифи мали зрости в середньому 30%, але за деякими водоканалами планувалося ще більше подорожчання (наприклад, у Житомирі – на 56%, у Вінниці – майже на 60% тощо). Але цьому скандальному рішенню одразу ж обурився уряд, заявивши, що це воно з ним не погоджено. І буквально наступного дня НКРЕ це рішення відкликавла, наголосивши, що будуть консультації щодо теми тарифів.

З одного боку, водоканали скаржаться на відсутність коштів і зростання витрат (подорожчали, наприклад, реагенти та електроенергія). З іншого — влада хоче зберегти тарифи незмінними. Можливий такий самий варіант, як за тарифами на опалення – водоканалам компенсуватимуть збільшені витрати з бюджету, а для людей цінники на воду не змінюватимуть.

Що подорожчає

Але деякі тарифи все ж таки підвищаться. Йдеться про цінникі на комунальні послуги, які регулюють на місцях. Це насамперед тарифи на прибирання прибудинкової території та вивезення сміття, зазначає Попенко.

Вартість послуг із прибирання прибудинкової території знаходиться у сфері впливу керуючих багатоповерхівками - ЖЕКів та ОСББ. І у багатьох містах вони вже підвищують цінники.

У середньому за рік тарифи зросли на 10% і найближчим часом можуть збільшитися ще на 10%, - каже Попенко. Головна причина — зростання зарплатного фонду та цін на пальне (для вивезення сміття із прибудинкової території замовляють автотранспорт), — каже Олег Попенко.

Тарифи на вивіз сміття узгоджуює місцева влада. І вони також піднімаються - за рік зростання склало близько 10%.

До кінця цього року та на початку наступного буде ще подорожчання на 10-12%, що пов'язано зі зростанням цін на автопаливо.

«80% у вартості послуги з вивозу сміття — це ціна палива, а вона зростає після того, як в Україні повернули довоєнні податки на бензин, дизель та газ», - пояснив Попенко.

У деяких населених пунктах подорожчає холодна вода. Рішення НКРЕ про «заморожування» тарифів на водопостачання стосується лише ліцензіатів регулятора, а це переважно великі водоканали. У невеликих містах водоканали перебувають у підпорядкуванні місцевої влади, і саме вони регулюють тарифи.

Тому з урахуванням зростання витрат на водопостачання в деяких населених пунктах вже ухвалюють рішення про перегляд цін на холодну воду. Наприклад, у Лубнах Полтавської області місцева влада погодила зростання тарифів до 40%, хоча місцеві жителі й обурювалися. Не виключено, що такі самі рішення прийматимуть і в інших райцентрах, — розповів Попенко.

Загалом витрати на холодну воду можуть зрости на 10-20%. Але все залежить від конкретного населеного пункту. Вартість води сильно залежить від особливостей водопостачання (звідки беруть воду, наскільки вона потребує доочищення, в якому стані мережі та ін.).

Вже підвищили ціни на електроенергію. По всій країні з 1 червня тариф на електрику для населення зріс із 1,66 гривні до 2,64 гривень за кіловат. Це означає, що якщо, наприклад, сім'я спалює світла на 100 кіловат на місяць, то замість 166 гривень заплатить 264 гривні або майже на 100 гривень більше.

У середньому з урахуванням зростання цих тарифів середньостатистична платіжка може збільшитись на 10%, - підрахував Попенко.

Що буде із субсидіями

Зростання цінників на деякі комунальні послуги збільшує армію українців, які не можуть платити самі і потребують субсидій. Відповідно, у новому сезоні зростуть бюджетні витрати на компенсації з ЖКГ. Рішення про виділення субсидій ухвалюють під кожен опалювальний сезон.

У бюджеті на цей рік немає окремого рядка видатків на субсидії – кошти виділяють із загального «соціального котла» у міру потреб. В уряді обіцяють, що всі українці, які потребують допомоги, отримають субсидії.

Минулого місяця Кабмін спростив цю процедуру – вже не потрібно збирати численні довідки, достатньо просто подати заяву на субсидію через Дію чи додаток Пенсійного фонду. Після чого органи Пенсійного фонду самі збирають необхідні дані, зокрема щодо держреєстрів.

Але залишається верифікація отримувачів субсидій. Компенсації з комуналки можуть зняти, наприклад, за великі покупки, наявність депозиту чи придбання валюти.

І в цьому напрямі влада має намір посилити контроль. Наприклад, днями Кабмін ухвалив рішення про автоматичний обмін даними між Пенсійним фондом та міграційною службою.

«Це зробить соціальну підтримку тих, хто її потребує, ще більш адресної та доступної», — написав у своєму Телеграм прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Але ті, хто хитрував із субсидією, скажімо, надовго виїхав за кордон, але все одно претендує на бюджетні гроші, можуть отримати відмову.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube