Плавильний котел: як нинішня міграція на захід змінить Україну після перемоги

Уряд пропонує підприємствам допомогу у перевезенні виробництва на захід країни

Плавильний котел: як нинішня міграція на захід змінить Україну після перемоги

Сьогодні західні області України стали островом безпеки для жителів східної та центральної України, чиї міста опинилися під російськими бомбами та снарядами. Тим часом уряд пропонує підприємствам допомогу у перевезенні виробництва на захід країни.

Це все має якось вплинути на подальшу долю регіону, подумали ми в Інформаторі. І одразу пішли запитувати експертів, яких же змін чекати.

Евакуація заводів на захід

У радянських фільмах про Другу світову війну ми бачили кадри евакуації заводів на схід залізницею. Наразі уряд України пропонує допомогу в евакуації виробництв на захід. Як повідомляє ТСН, Закарпаття отримало сотні заявок на евакуацію підприємств із гарячих точок країни. Перші два підприємства – охоронна фірма та завод зі збирання авто вже запрацювали на новому місці.

Найбільше бажаючих перенести свій бізнес на захід країни – у харчовій, текстильній, деревообробній та машинобудівній галузях. В даний час для виробництв шукають потрібні місця для розміщення. Майже дві сотні місцевих бізнесменів уже заявили про ухвалення евакуйованих фірм у себе. Деякі безкоштовно, деякі очікують на сплату оренди.

Політолог Віктор Пащенко вважає, що високою є ймовірність того, що багато переселенців вирішать залишитися і не нести витрати, пов'язані з близькістю до російського кордону: "Східні області платять свою ціну за сусідство з Російською Федерацією. Студенти вважають за краще навчатися у Львові, а не в Дніпрі, який називають "прифронтовим містом". Підприємець, який хотів привезти співробітників з Нідерландів до Нікополя, зіткнувся з тим, що в Дніпропетровській області їхні страховки не діяли, бо Посольство Нідерландів розділило Україну на кілька зон і Дніпропетровська потрапила до червоної. Тому, щоб вони сюди приїхали, підприємцю довелося додатково заплатити. А якби завод розташовувався на Львівщині, цих витрат йому б нести не довелося".

Втім, що буде з переміщеними підприємствами після закінчення воєнних дій зараз важко сказати. Все залежить від того, як довго стрілятимуть і наскільки комфортно буде переселенцям на новому місці.

У тісноті

"Невеликі міста: Луцьк, Ужгород, Стрий, Мукачево та інші - збільшили своє населення у 2-3 рази, різко зросла щільність машин, спочатку можливі побутові конфлікти, проблеми з доступом до медицини через фізичну нестачу медиків для такої кількості людей ", – каже керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єременко.

Нестача житла — ще одна проблема, яка може змусити переселенців якнайшвидше повернутися додому, коли небезпека обстрілів та бомбардувань піде.

"За два тижні після початку війни ми отримали на Гарячу лінію міста близько 80 скарг на недобросовісних орендодавців, які необґрунтовано підняли ціни на житло у Львові, - пише мер Львова Андрій Садовий, - Цю інформацію я передаю до військової адміністрації з пропозицією використати дані приміщення для поселення військових і людей, які потребують притулку безоплатно. Згідно із законом про воєнний стан, військова адміністрація має відповідні повноваження.Тисячі львів'ян, сотні підприємств добровільно прийняли і продовжують приймати у себе людей. Ресторани забезпечують безкоштовне харчування, готелі часто також безкоштовно поселяють у себе жінок з дітьми. Ми всі трудимося на перемогу України! Бо тільки разом переможемо!"

Та не в образі

Незважаючи на ці перекоси, Андрій Єременко вважає, що так чи інакше гроші, привезені вимушеними переселенцями, увіллються в регіональну економіку і дадуть додатковий поштовх її розвитку. "Крім того, у західних областях утворився логістичний хаб, через який проходить те, що везуть з Європи в Україну: гуманітарка, продукти харчування, зброя — що саме по собі створює робочі місця", говорить він.

На думку дослідника, 2022 стане успішним і для аграріїв мирних областей. Враховуючи, що посівна на півдні України під питанням, ціни на врожай, який можна виростити у мирних областях, просто злетять.

"З Києва на захід зараз виїхало багато дипломатичних місій. Зрозуміло, після війни в Україну вкладатимуться величезні гроші. Питання, де будуть знаходитися офіси організацій, які їх розподілятимуть. Так, сьогодні Місія ООН в Україні знаходиться в Мукачеві (Закарпатська область). Уявіть собі, як зміниться Мукачеве з його 100 тис. населення, якщо там розміститься 3-4 тисячі працівників місії ООН із європейськими зарплатами! Зрозуміло, це сприятиме розвитку міста", - каже Віктор Пащенко.

Зброярня України

Після закінчення бойових дій перед Україною гостро постане питання створення нових збройових виробництв. Логічно, що розміщувати їх потрібно якнайзахідніше.

"Завод, який знаходився в Шостці (Сумська область) і виробляв боєприпаси, зараз знищено. І відтворювати його в Шостці нерозумно. Кордон з Росією все одно буде близько. І який би договір не був укладений, хто б не був його гарантами, надалі довіри до таких договорів не буде і подібне виробництво потрібно розміщувати подалі від східного та південного кордонів. Завдяки тому, що багато ключових виробництв буде перенесено вглиб країни, інвестувати в західну Україну буде простіше", - каже Віктор Пащенко.

Згодний із ним і політтехнолог Сергій Гайдай: "Релокейт підприємств на захід — це те, що треба робити в умовах воєнного часу. Це те, що не зробили вчасно ні Порошенко, ні Зеленський. На Західній Україні мають знаходитися заводи військового значення з виробництва Байрактарів, боєприпасів. Їх не будували, а за Порошенка тільки вибухали старі радянські склади. На заході такі підприємства будуть перебувати під ковпаком НАТО, навіть якщо ми до нього не вступимо".

Плавильний котел

Вимушена масова міграція українців зі сходу на захід дозволила мешканцям різних регіонів познайомитись один з одним, сприяла об'єднанню України.

"Коли люди з Харкова приїхали до Ужгорода, там побачили, що не було в Україні страшних москалів чи рептилоїдів. Скрізь люди. Внаслідок цієї взаємодії Україна, можливо, і не стане культурно монолітнішою, але стане культурно більш приймаючою. Я багато їздив з фокус-групами по всій Україні. І чув, що на сході люди були впевнені, що на заході їх ненавидять, хоча це неправда. А на заході були впевнені, що їх ненавидять на сході. Зараз всі переконалися, що жодної ненависті немає. Скрізь живуть люди, вони різні, але вони налагоджуватимуть нові зв'язки. Все це зближуватиме країну в майбутньому", - каже Андрій Єрьоменко.

Чого чекати за 3-5 років?

Тут думки наших експертів розділилися. Віктор Пащенко вважає, що останніми роками ми спостерігали процес, коли Західна Україна ставала все більш промисловою, а Східна — аграрною: "На сході будували елеватори та іншу сільгоспінфраструктуру. А на заході заводи. Тому що це було логістично виправдано: ближче було возити у Європу. Прагнення до безпеки лише посилить цю тенденцію. Сходу доведеться витримувати дедалі сильнішу конкуренцію і за інвесторів, і за робочі руки з містами Західної України".

Економіст Михайло Крапивко вважає інакше. На його думку, після відновлення зруйнованого, південний схід України стане привабливішим для життя та інвестицій, ніж недоторкані війною регіони.

"Менш постраждала західна частина буде точкою старту для відновлення всієї України. При цьому східну, центральну та південну Україну доведеться відбудовувати майже наново. Це буде більш модернізована територія, яка практично з нуля відбудовуватиметься за європейські, американські та російські гроші. Нові міста будуть більш комфортними для проживання та роботи, ніж старі. Там будуть відновлюватися і підприємства з використанням новітніх технологій. Тому думаю, східна та центральна Україна за 3-5 років обжене за комфортом проживання та зручністю ведення бізнесу західну Україну", - каже Михайло Крапивко.

Про те, чому ми впевнені, що перемога України є близькою, читайте тут. За які гроші йтиме повоєнна відбудова, читайте тут. А перспективи розвитку нинішнього ОРДЛО у рамках унітарної України після перемоги ми описали тут.

Ольга Палій

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: delfi

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube