Плати або не отримаєш довідку - у Дніпрі ДРАЦС беруть не передбачені платежі за свої послуги

Чоловік з Дніпра за платну довідку змушений був переплатити в 6 разів, щоб її отримати вчасно

Плата за довідку у ДРАЦС йде Мін'юсту
Приховані платежі за довідки йдуть до скарбниці підрозділів Міністерства юстиції. Колаж: Інформатор

12 листопада у Дніпрі держслужбовці змусили громадянина додатково платити за надання довідки. При цьому подібні платежі ніде не передбачені офіційно, а за послугу, яка коштує 73 грн, довелося викласти 417 грн. Мова йде про надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у ДРАЦСі, який підпорядковується Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції України в Одесі.

Дмитру Ш. з Дніпра був потрібен повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження. Цей документ можна замовити у Дії, але отримати його вийде фізично лише наступного дня. Така послуга коштує 73 гривні.

Громадянин приїхав у відділ державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) по Новокодацькому та Чечелівському районах Дніпра - на місці документ можна отримати набагато швидше. Бо потрібен він був якомога скоріше та на папері. За це він мав сплатити 73 грн. Як зазначається на урядових сайтах, витяг видається у день звернення заявника до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. При цьому можна звернутися до будь-якого ДРАЦС, але за місцем народження документ надається швидше, бо його простіше знайти.

Але співробітники ДРАЦС змусили громадянина заплатити загалом 417 грн за "своєчасність" надання витягу замість 73 грн. Кошти за 3 квитанціями були зараховані на рахунок Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса), якому з січня 2023 року підпорядковуються структурні органи Мін'юсту у Дніпропетровській області, а також у Кіровоградській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Херсонській.

"Окрім обов'язкового платежу у 73 грн, з мене вимагали сплатити ще пару квитанцій. Якби я цього не зробив, мені б не видали необхідній витяг. Через те, що документ був мені потрібен терміново, я вже не сперечався та примусово заплатив. А без оплати додаткових квитанцій у мене навіть відмовилися брати заяву на отримання витягу та безпосередньо видавати сам документ. Аргументуючи питання, навіщо додаткова оплата, співробітниця відповіла, що це її робота, вона має пішки йти до архіву, щось у ньому зробити та щось у ньому набрати. Тобто це якісь додаткові послуги, які не мають входити до вартості за замовченням та не мають сплачуватися", - розповів Дмитро Інформатору.  

Після оплати додаткових платежів та надання квитанцій співробітникам ДРАЦС, громадянину видали необхідний витяг. Це зайняло близько 20 хвилин. На квитанціях написано "платні послуги районного відділу ДРАЦС у Дніпрі" та вказано платника. Тобто це офіційний платіж. Крім квитанцій на 73 і 185 та 139 грн, ще 20 грн комісій стягнув банк за проведення платежу на казначейській рахунок. Загалом - 417 грн.

Тож, можливо, й за інші платні послуги у ДРАЦС не лише Дніпра, але й населених пунктах всіх 6 областей, якими опікується Південне міжрегіональне управління Мін'юсту України, доводиться доплачувати? Цікавий спосіб наповнення бюджету відомчої організації. І також постає питання: якими офіційними документами передбачені подібні платежі та наскільки це законно? 

Як швидко надається послуга

У ДРАЦС послуга надається у день звернення. Якщо надіслати документи для отримання витягу поштою, та вони вірні, а послуга оплачена, то отримати витяг можна поштою наступного робочого дня. У ЦНАПі витяг або відмову у його наданні заявник отримує наступного дня. Також цей документ можна отримати в електронному вигляді. Якщо оформити через Дію - то у той же день або наступного робочого дня. В усіх випадках послуга коштує саме 73 грн. Для отримання витягу з Реєстру  подається:

1) заява, у якій зазначається одна з таких відомостей про фізичну особу, щодо відомостей про яку видається витяг з Реєстру: прізвище, ім'я та по батькові, дата та місце народження особи, щодо відомостей про яку отримано запит;  серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, дата його видачі;  реєстраційний номер, за яким зареєстровано внесення відомостей про акт цивільного стану. 

2) у відповідних випадках документи, що підтверджують родинні чи сімейні стосунки між суб’єктом звернення та особою, щодо якої складено актовий запис цивільного стану.  До заяви додається документ про внесення плати за видачу витягу з Реєстру. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube