Єврокомісія розраховувала на підтримку великих південних економік, таких як Італія та Іспанія, які ще не досягли цільових 2% ВВП на оборону, встановлених НАТО
Три країни заблокували план Європейської комісії щодо збільшення оборонних витрат через кредити. Проти виступили Франція, Італія та Іспанія. Вони побоюються, що такий крок лише посилить їхній і без того значний борговий тягар, що завдало удару по планах президентки ЄК Урсули фон дер Ляєн зміцнити військову автономію Європи.
Про це пише Politico. Зазначається, що пропозиція фон дер Ляєн передбачала пакет кредитів на 150 мільярдів євро та спеціальні послаблення фіскальних правил ЄС, щоб розблокувати нові інвестиції в оборону та зменшити залежність від США. Проте відсутність єдності серед країн-членів ставить під загрозу цей план, що може вплинути на здатність ЄС постачати Україні більше зброї.
"Деякі країни мають серйозні сумніви щодо доцільності або навіть можливості заборгованості до такого рівня", - заявив один із високопосадових дипломатів ЄС на умовах анонімності.
Південні країни, які вже мають високий рівень держборгу, пропонують альтернативу у вигляді так званих оборонних облігацій - грантів, фінансованих спільними запозиченнями ЄС на ринках капіталу. Однак для цього необхідна одностайна згода всіх 27 членів блоку.
Проти цього варіанту виступають фіскально консервативні країни Північної Європи, зокрема Нідерланди та Німеччина. Вони побоюються, що це створить прецедент для майбутніх взаємних боргових зобов’язань. Дипломати з північних країн також сумніваються у доцільності оборонних облігацій, якщо південні держави відмовляються навіть від запропонованих кредитів.
"Якщо вони вважають, що оборона - це екзистенційний виклик, який виправдовує спільний борг, то спочатку їм варто взяти кредити", - заявив один із представників фіскально консервативного блоку.
Визнання того, що країнам доведеться скорочувати витрати в інших сферах для збільшення військових видатків, спричинило політичний резонанс. Виборці в південних країнах більше занепокоєні питаннями міграції та кліматичних змін, ніж нарощуванням оборонного бюджету.
Зокрема, Італія та Іспанія пропонують розширити перелік оборонних витрат, які можна виключати з фіскальних правил ЄС, включивши до нього кібербезпеку, контроль кордонів та інфраструктурну стійкість.
Однак ні Рим, ні Мадрид поки що не підтвердили, чи скористаються надзвичайним механізмом. Деякі чиновники припускають, що вони навмисно зволікають, сподіваючись, що фон дер Ляєн перегляне свою позицію щодо оборонних облігацій перед червневим самітом лідерів ЄС.
За інформацією дипломатів, Франція вже дала зрозуміти, що не має наміру активувати положення про кредити. Париж, де рівень боргу перевищує 110% ВВП, прагне уникнути негативної реакції ринків та можливого зниження кредитного рейтингу.
На початку березня Європейська комісія презентувала оборонну ініціативу ReArm Europe вартістю 150 млрд євро для зміцнення військового потенціалу Європи. 6 березня лідери ЄС обговорили цей план на саміті та погодили його. Основна мета - активізація інвестицій у військову сферу та зниження залежності Європи від оборонного щита США.
За словами президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, ініціатива надасть країнам-членам додаткові фінансові можливості для інвестування в оборону. План передбачає залучення 800 млрд євро, з яких 150 млрд - у вигляді кредитів для оборонного сектору. Виділені кошти мають спрямувати на виробництво систем ППО та модернізацію оборонної інфраструктури в країнах ЄС.