Чи відбудуться відчутні зміни у нашій країні після перемоги
Для багатьох українців зараз дуже важливе питання: як і що буде у нас після війни? Багато хто - бійці в окопах, волонтери в тилу, городяни в бомбосховищах, політики в кабінетах - задають собі це питання, і кожен шукає або знаходить на нього свою відповідь. І таких відповідей зараз – безліч. Інформатор поспілкувався з різними експертами, щоб скласти свій прогноз – як усе буде після війни.
Коли Україна переможно завершить цю війну з росією, то зруйнована країна потребуватиме негайного відновлення. І мова не тільки й не так про будівництво будинків і доріг (хоча про це теж), а найчастіше мається на увазі відновлення суспільної довіри громадян до державних структур, можливість знову нормально жити у мирній Україні.
Всім світом відновити Україну
Але розпочнеться все звичайно ж саме з реновації та оживлення українських міст.Для фінансування масштабного будівництва країни «великої сімки» передбачають залучити заарештовані зараз активи країни-агресора: або у вигляді репарацій, або за рішенням західних судових інстанцій, або за спеціальною політичною процедурою, яку ухвалять саме для української післявоєнної ситуації. Міжнародний консенсус щодо цього, схоже, не за горами. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба позитивно оцінив реакцію країн "сімки" на пропозицію передати заарештовані активи Кремля для благородної справи відновлення України.
«Про деталі не можу говорити, скажу єдине, що дуже добре заходить ідея про те, що потрібно російські активи не просто заарештовувати, а й передавати Україні на відновлення нашої держави, йдеться про сотні мільярдів євро», – написав на своїй сторінці у ФБ український міністр закордонних справ.
Також, за інформацією Дмитра Кулеби, G7 колективно підтвердила готовність брати участь у реабілітації України – у реконструкції міст, інфраструктури та регіонів.
А кілька більш конкретних позицій, щодо яких вже є розуміння, назвав напередодні прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
«Україна розпочне етапне будівництво європейських залізничних колій (з вужчою колією, ніж в Україні зараз – ред.), щоб з'єднати нашу залізницю з європейською. Спочатку ми з'єднаємо (з європейськими залізницями – ед.) великі транспортні вузли та великі міста, а потім поступово розширимо на всю країну… Ми активно впроваджуємо європейські правила практично у кожному секторі економіки та сфері суспільних відносин. Вступ України до ЄС – це наша ключова геополітична ціль на найближчі роки. І для цього нам не потрібно 15 років», - заявив український прем’єр на засіданні Кабміну 24 травня.
Нещодавно один з керівників УЗ повідомляв, що першими ділянками із залізничною колією «європейської ширини» можуть стати ділянки магістралей від Києва до Львова, до Одеси та до Дніпра.
Справа, здається, справді рушила з мертвої точки. Знову ж таки – очікуваний на початку цього літа статус країни-кандидата Євросоюзу для України.
Успіх повоєнній України життєво необхідний
В експертному середовищі наголошують на нинішньому найвищому запиті суспільства на повоєнні зміни, зокрема й у системі управління країною. Оскільки успішність повоєнної України – це основне, що дозволить нашій країні залишатися на карті світу, майже запорука виживання. При тому, що нинішня влада, схоже, не змінює своїх підходів, які вже призвели до краху колишньої моделі управління Україною.
«Важливо вже зараз працювати для перезапуску економіки, освіти, науки, верховенства права – всього, що створить можливість фінансувати ЗСУ та виробляти нове озброєння без підтримки ззовні. Але в нас і далі економікою керують марксисти, освітою та наукою – плагіатори, а верховенством права – антимайданівці та друзі одіозного Портнова. З таким підходом до управління наші шанси (на успіх – ед.) невисокі. І це потрібно міняти, але як це робити з огляду на обставини – питання досі відкрите», - написав на своїй сторінці у соцмережах голова правління ГО Фундація DEJURE Михайло Жернаков.
На думку політолога Миколи Давидюка, наша країна просто не може залишитися такою, як була до війни. Надто вже високу ціну українське суспільство платить і заплатить за перемогу, і за те, щоб Україна нарешті стала «процвітаючим новим східноєвропейським тигром». Але все залежить від того способу, яким буде завершено цю війну. Варіантів він бачить лише два:
У першому випадку, на думку Давидюка, українці фактично погоджуються «піти фінським шляхом і зіграти в довгу». Результатом може стати досить швидке відновлення країни з військових руїн та створення потужної сильної економіки. Але для цього потрібні політичні зміни.
«Насамперед потрібно повністю позбавити політичну систему України від проросійських політиків, на кшталт ОПЗЖ (хоч би як вони називалися). І нам вкрай необхідний перезапуск держави на основі нового суспільного договору, який передбачить реальне усунення олігархів від участі в політиці, сплата податків усіма без винятку, також необхідно створити перешкоди для повернення тих, хто зібрав свої «чесно зароблені» мільйони у валізи та втік з України у момент, коли нашій країні було важко. Це буде справедливо – вони зробили свій вибір на користь іншої країни, хай там і далі перебувають, займатимуться своїми футбольними клубами. Таку еліту країни терміново треба міняти. Бо справжня еліта нинішньої України – ті, хто зі зброєю в руках захищає її від агресора», - заявив у коментарі для Інформатора Давидюк.
На його думку, жодна країна у світі не виходила з великої війни такою, як входила у ту війну. І Україна зараз кров'ю своїх найкращих людей виборює своє право на швидкі зміни на краще.
«Але це можливо лише на умовах консенсусу влади та суспільства. І це дуже живий процес, і залежить тільки від того чи справді більшість суспільства захоче запустити такий процес оновлення та перезапуску країни чи не захоче. Ось у 2004 та у 2014 роках після Майданів ми дуже хотіли таких змін, але перезапуску – через різні причини – не відбулося. А зараз ситуація в нашій країні повністю залежатиме від масового настрою та бажань більшості українців: хочемо ми наполягти на перезапуску чи ні», - резюмував політолог.
Настрій українського суспільства на майбутні серйозні зміни зазначають також західні оглядачі. На думку Богдана Кулика, активіста української діаспори в Нью-Йорку, політичне життя у повоєнній Україні розвиватиметься зі швидкістю самого українського суспільства, а не зі швидкістю звільнення від проросійського впливу (оскільки такий вплив на внутрішньополітичні процеси в нашій країні й так уже неабияк обмежений з 2014).
«Через високу інертність суспільства навряд чи будуть якісь швидкі зміни. Але – будуть. Оскільки залишиться потяг українців до необхідних реформ, хоч і без чіткого реалістичного уявлення про те, якими вони можуть бути. А ось чи ослабне економічне домінування олігархів? Це питання. Але я вважаю, що спроби олігархів не дати західним політикам контролювати процес відновлення економіки потрояться. І мені не дуже зрозуміло: як ясно українське суспільство зможе розібратися в цих процесах. І наскільки успішним стане процес створення – вперше в українській історії! – хоч скільки-небудь дієвої та такої, що користується підтримкою суспільства, системи правозастосування (тобто судів, виконання законів – ред.). Почнеться тривалий процес пошуку ролі України у світовій економіці, такої ролі, яка знову ж таки могла б бути підтримана суспільством. Тому що без реальної підтримки суспільства – серйозні зміни в Україні мало можливі», – заявив у коментарі Інформатору Богдан Кулик.
Необхідність серйозних змін в українському суспільстві та громадянський обов'язок самого суспільства забезпечити проведення таких реформ зазначили багато народних депутатів з різних фракцій.
Політичний базис для майбутніх реформ
Фактично йдеться не просто про повоєнне відновлення України, а саме про створення нової країни на новому фундаменті. І такий фундамент могли б забезпечити народні депутати. При цьому новий суспільний договір у нашій країні міг би мати нову політичну архітектуру. У держави та суспільства при цьому за фактом складуться нові функції.
«Громадянин матиме вільне право обирати та нести відповідальність за свій вибір – в усіх сферах суспільно-політичного життя. А держава матиме функцію захисту від загроз, від будь-яких загроз для людей і країни: наприклад, від загрози реваншу проросійських сил, від загрози впливу різних злочинних спільнот на ухвалення рішень в органах влади... Тобто про функцію захисту від різних злочинних зловживань. А решту – громадяни зможуть і вирішуватимуть самостійно», - наголосив у коментарі Інформатору народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Юрчишин.
Він також упевнений, що конфігурація повоєнної української влади повністю зараз залежить від того, як буде складатися ситуація на полях битв з рф.
«Якщо активна фаза боїв закінчиться відносно швидко, то у «Слуг народу» є шанс знову сформувати монобільшість на найближчі роки. Думаю, що під іншою назвою, з іншими виконавцями, але насправді в тому ж форматі і тими самими бенефіціарами. А от якщо бойові дії затягнуться на більш тривалий термін – до зими або навіть до весни, то суспільство швидше за все почне покладати вину за це серед іншого і на чинну владу. Зі втратою довіри до цієї влади», - резюмував Ярослав Юрчишин.
Міркування колеги по парламенту розвинув нардеп від «Європейської солідарності» Володимир В'ятрович. І він вважає, що в цій війні народ відстоює не фантазії про якусь ідеальну Україну, як «країну мрії», а саме ту країну, яка – з плюсами та мінусами – була до початку цієї масштабної війни. Але через саме цей чинник – зміни неминучі.
«І влада, і народ не надто зміняться за результатами війни. У чомусь ми як суспільство станемо біднішими, адже втрачаємо найкращих – вони гинуть, бо не ховаються від війни.
Але щоб змінити країну, зробити таку, про яку мріємо, потрібно хоча б зберегти ту, яку маємо. Ми зараз захищаємо державу з владою, яка чує своїх громадян лише тоді, коли вони організовано натиснуть на неї. Захищаємо народ, значна частина якого не вміє і не хоче бути громадянами, тому що легше бути натовпом, який ведеться на подачки чи порожні обіцянки», - написав народний депутат на своїй сторінці у соцмережах.
Крім того, він висловив упевненість, що тим, хто ініціює кардинальні зміни у повоєнній Україні, буде непросто. Оскільки «робити це доведеться меншими силами, під вічне скиглення незадоволених, яких буде багато, тому що вони успішно ховалися від війни».
Але якщо таких змін не відбудеться незабаром, то наша країна вкотре ризикує фактично втратити свою державність, як це сталося 100 років тому з УНР.
Побоювання, які нас оберігають
Суспільно активну частину українського суспільства нині залізобетонно поєднує кілька позицій. І це не позиція утримуватись від будь-якої критики влади, зовсім ні. Головна позиція – налаштованість на переконливу перемогу у війні з російським агресором. Але також і побоювання того, що влада (яку зараз прийнято не критикувати), спробує повернути цю перемогу на свою користь і знову намагатиметься підім'яти під себе все, що є в країні.
«Складається враження, що всіх нас зараз поєднує один великий страх: страх, що після перемоги нічого не зміниться, і ми повернемось до тих самих правил гри, що й раніше. Страх упустити шанс, за який заплачено такою великою кров'ю, - упевнений аналітик, співзасновник платформи "Нова країна" Валерій Пекар.
Такі побоювання зустрічають розуміння у представників влади. Народний депутат від партії «Слуга народу» Микита Потураєв упевнений, що ті нелюдські зусилля та жертви, які вся країна зараз приносить на полях битв, матимуть наслідком нову Україну вже у найближчому майбутньому. Бо саме за таке нове майбутнє борються наші солдати.
«Ті українці, хто зараз бореться і кожен день хтось гине – це заради того, щоб країна стала кращою. Бійці борються за майбутнє, наш тил працює для майбутнього. А у росіян такого майбутнього немає, у них немає уявлення про майбутнє їхньої власної країни. Вони борються за минуле, путін і взагалі – за Радянський Союз. Вони хочуть і нас втягти у своє минуле, у свою можливість продовжувати жити в лайні. Але ми не хочемо і не житимемо так, як вони. Тому ми точно переможемо», - наголосив Микита Потураєв, у коментарі Інформатору.
Народний депутат при цьому абсолютно впевнений, що незабаром наша країна зміниться, бо вже змінилися люди. І саме з цієї причини Україна буде країною, що динамічно розвивається. Такою країною, яка за стандартами життя дуже швидко наблизиться до розвинених країн Європи. А українські громадяни стануть більш відповідальними та вимогливими мешканцями своєї країни.
«Мільйони людей в Україні будуватимуть свої особисті, групові відносини та відносини з державою на цілком новій основі. А знаєте, чому? Тому що ці люди саме зараз рятують усю країну та державу. І вони точно вже ніколи не дадуть державі утискувати їхні права та свободи. Тобто відповідальність держави, чиновників, політиків зросте після війни багаторазово. І все це, звичайно ж, дуже глибоко змінить всю нашу країну», - резюмував Микита Потураєв.
Що ж до ЗСУ, то експерти впевнені, що нинішні бойові дії загартують армію – в Україні буде більш сильніша армія, ніж була ще зовсім нещодавно. І вона стане головним гарантом майбутнього розвитку країни.
Але при цьому для всього суспільства зберігається ризик знову повторити помилки нещодавнього минулого, коли громадяни безоглядно довірили всю владу некомпетентним популістам, які багато в чому послабили ЗСУ, що спровокувало масштабну агресію росії.
«Оновиться пошук політичної ролі України у світі. У минулому (і особливо зараз!) Україна справедливо чекала допомоги від багатьох країн, але в якийсь момент Україні потрібно буде бути готовою допомагати і жертвувати чимось зі своїх інтересів заради інших. І виявляти стратегічну проникливість у ситуаціях, коли хтось запропонує легший шлях – але абсолютно нерозумний вибір – не допомагати іншим, не дослухатися думки дружніх країн.
А ось чого я боюся, що, як і раніше, не буде остаточно вирішено питання відносин із росією. І що в Україні залишаться якісь замасковані проросійські громадські чи навіть політичні рухи, що нікуди не дінеться настрій намагатися порозумітися з агресором. Я думаю, це буде складне майбутнє. Але Україна не перша і не остання країна, яка йде цим шляхом. У нас все вийде», - наголосив у коментарі для Інформатора американо-український оглядач Богдан Кулик.
Історичний шанс для України
Побоювання нью-йоркського українця поділяє український політик, який зараз став солдатом та бійцем ЗСУ. Лідер партії «Демократична сокира» Юрій Гудименко у своєму блозі нещодавно написав, що ми приречені враховувати у своїх планах неадекватно агресивного сусіда. І зробити все для знищення у росіян самої можливості нападати на своїх сусідів.
Росія не зникне. Зникне путін, зникне Російська Федерація, розпадеться те, що є зараз. Але Росія – це не про кордони та не про державу, це – про спосіб мислення. Замість росіян, які залишаться у нашій землі, з'явиться якась кількість нових. І хтось з них обов'язково вважатиме, що Україна не повинна існувати, що у Бучі, Гостомелі, Бородянці, у Маріуполі все було зроблено правильно.
Саме тому війна триватиме завжди. Тому що це спосіб мислення росіян. Бо вони такі. А ми – ні. Але саме від нас залежить формат цієї вічної війни.
Буде нова гаряча фаза, в якій на фронт повернемось ми, чи наші діти, а потім і онуки. Або це буде дипломатична гра, в якій квітуча, багата, спокійна, озброєна до зубів Україна стежитиме за тим, щоб уламки Російської Федерації займалися конфліктами між собою та не мали часу на підготовку нового вторгнення до нас», - переконаний Юрій Гудименко.
І з цією думкою політик знайде багато згодних. Адже вся історія Московії (Росії, СРСР, РФ) підтверджує тезу про постійне прагнення московського Кремля до жорстокого підкорення сусідніх із ним народів – хто б ними не був у той чи інший момент. А поставити крапку у цій кривавій історії кремлівських воєн випало саме українцям.
Інформатор також писав про перелік «здобутків» путіна внаслідок цієї війни.
Нагадаємо, раніше керівник ГУР Кирило Буданов заявив, що війна закінчиться поверненням окупованих територій. Зокрема поверненням Криму.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.