Олексій Дюмін, діючий губернатор Тульської області служив путіну у якості охоронця протягом довгих років і, можливо, зараз він зважився на зраду свого екс-начальника
Під час заколоту ПВК "Вагнер" наближені до неї медіа "просували" 50-річного губернатора Тульської області Олексія Дюміна на посаду міністра оборони рф замість Сергія Шойгу. Також у ЗМІ зʼявлялися повідомлення, що Дюмін вступав з Євгеном Пригожиним у перемовини з "ультиматумом" припинити марш бойовиків на Москву.
В результаті "вагнерівський заколот" завершився, і найманці, нібито на прохання Лукашенка повернулися до польових таборів. Втім, не удаваючись у подробиці, не зрозуміло, яке значення у цій історії може мати простий губернатор. Однак мова в цьому випадку йде не просто про очільника області, а про колишнього особистого охоронця путіна, давнього партнера Пригожина та фігуранта списку можливих наступників путіна.
Інформатор розбирався, хто такий Олексій Дюмін і яку вагу він має на політичній арені рф.
У 1996 році Дюмін, який на той момент вже закінчив освіту у військовому училищі у Воронежі, отримав пропозицію влаштуватися у Федеральну службу охорони рф (ФСО). Там йому доручили займатися забезпеченням зв'язку перших осіб держави в їх поїздках росією та за кордоном. Він працював із прем'єр-міністром Віктором Черномирдіним і навіть кілька разів супроводжував у відрядженні президента Бориса Єльцина.
Незабаром Дюмін попросився до управління особистої охорони, і його перевели. Сам він стверджував, що такий перехід — "нормальна історія", напевно, керівництво знало, що і Олексій, і його батько — кадрові військові.
"Я підійшов до одного керівника підрозділу та попросився. Кажу: "Візьміть мене, я хочу до вас!" І потрапив до управління особистої охорони (президента рф)... Мені зателефонували ввечері та сказали, що завтра (9 серпня 1999 року) виходжу на особисту охорону до володимира володимировича. І я опинився на такій посаді… скажімо, піхотинця Путіна", — запевнив чиновник у розмові з журналістами.
Дюмін служив в охороні путіна досить довго - в період першого (2000–2004) та другого (2004–2008) президентства, а також у роки "рокірування", коли путін очолював уряд (2008–2012) а президентом був Дмитро Мєдвєдєв. Своєю кар'єрою, як стверджує сам Дюмін, він завдячує Віктору Золотову — нині голові Росгвардії. У ті роки він обіймав посаду начальника Служби безпеки президента Росії та заступника директора Федеральної служби охорони.
За словами Дюміна, на цій посаді його долучали до великого спектру задач - від підготовки поїздок путіна до участі у нарадах з іноземцями.
"Тобто ця робота не пов'язана здебільшого з тим, що в тебе пістолет у кобурі чи десь там ще… І під час підготовки іноземних поїздок на вузьких нарадах працювали протокол, ЗМІ, управління із зовнішньої політики та старший групи охорони", - пояснював Дюмін.
Невдовзі після того, як путін знову став президентом Росії у 2012 році, Олексію Дюміну запропонували продовжити кар'єру у структурах Міноборони. За словами Дюміна, можливості відмовитись у нього не було, але в результаті він погодився сам.
2013 року Олексій Дюмін обійняв посаду заступника начальника головного управління Генштабу Збройних сил росії. Крім цього, він очолив командування Силами спеціальних операцій ЗС рф – закритого елітного підрозділу.
"Я відразу ж потрапив, як то кажуть, у заміс з підготовки та забезпечення Олімпіади. Гірський кластер ми перекривали своїм підрозділом. Це найвищі точки були... Там, де ми були, було дуже красиво, дуже безлюдно і не дуже просто", - розповідав Дюмін.
Зазначимо, що саме російські ССО були однією з сил вторгнення до Криму у лютому-березні 2014 року. За даними ЗМІ, саме під керівництвом Олексія Дюміна було розроблено та проведено екстрену евакуацію Віктора Януковича з України до Росії в ніч на 23 лютого 2014 року. Як повідомили журналісти, путін "високо оцінив дії підлеглих Олексія Дюміна", а сам він згодом отримав "очікуване підвищення по службі". У 2014 році путін таємним указом нагородив Дюміна званням Героя Росії — як заявляє сам губернатор, "за виконання спеціальних завдань у складі підрозділу".
У 2015 році Олексій Дюмін обійняв посаду начальника головного штабу — першого заступника головкому Сухопутних військ Росії. Незабаром президент путін своїм указом надав йому звання генерал-лейтенанта. А вже за кілька місяців Дюміну повідомили, що призначають його заступником міністра оборони.
У лютому 2016 року голова Тульської області Володимир Груздєв пішов у відставку за власним бажанням. Заміна знайшлася швидко - у Кремлі викликали Олексія Дюміна та сказали, що тепер він керуватиме російським регіоном. За словами Дюміна, це було несподівано. У вересні того ж року він переміг на виборах губернатора Тульської області, йому вдалося набрати понад 84% голосів виборців. У вересні 2021 року Дюміна переобрали на посаду очільника регіону.
Російські ЗМІ приписують Дюміну нібито стрімкий розвиток Тульської області - посадовець у 2022 році посів друге місце в рейтингу губернаторів, поступившись тільки меру Москви Сергію Собяніну.
У минулому році ЗМІ рф розповідали, що "група амбітних молодих фесеошників", колишніх охоронців президента рф - тульського губернатора Олексія Дюміна та екс-голови Ярославської області, нині помічника путіна Дмитра Миронова - негласно підтримує критику на адресу Міноборони рф з боку голови Чечні Рамзана Кадирова та очільника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина.
Джерело журналістів, яке працювало в тульській адміністрації, також вказало, що ще до війни Євген Пригожин співпрацював з місцевою владою - наприклад, нібито залучав своїх політтехнологів до роботи на виборах.
Також відомо, що Пригожин набув статусу "кремлівського кухаря" в ті часи, коли Дюмін був офіцером охорони у Службі безпеки путіна. Тоді він і почав обслуговувати банкети за участю першої особи. Компанії, пов'язані з очільником "Вагнера", виконували багатомільярдні контракти Міноборони на прибирання казарм, вивезення відходів, будівництво, постачання палива та харчування для солдатів по всій росії.
Але починаючи з 2016 року, кількість замовлень пригожинським фірмам від Міноборони різко скоротилася. Нагадаємо, що саме у 2016 році пост заступника міністра оборони залишив Олексій Дюмін. Як з'ясували ЗМІ, з приходом його на губернаторство в Тульську область у регіоні відразу почали проявляти ділову активність пов'язані з Пригожиним компанії.
Під час заколоту Пригожина 23-24 червня 2023 року у російських військових телеграм-каналах з'явилися повідомлення про те, що губернатор Тульської області Олексій Дюмін може замінити Сергія Шойгу на посаді міністра оборони. Нагадаємо, що саме відставки Шойгу вимагав Пригожин.
Призначення, згідно з повідомленнями ЗМІ, мало відбутися найближчим часом. Компліментарні пости щодо Дюміна з'явилися, зокрема, в каналах, близьких до ПВК "Вагнера". У деяких постах також стверджується, що головою Генерального штабу замість Валерія Герасимова може стати Сергій Суровікін, який, за даними ЗМІ, наразі знаходиться в ізоляції після подій "Маршу справедливості".
Під час заколоту Пригожина з'явилася інформація, що Олексій Дюмін брав участь у переговорах з головою ПВК, проте влада регіону назвала ці повідомлення недостовірними.
"Дюмін веде переговори від імені влади з Пригожиним та Уткіним (командир ПВК). Ультиматум: відмовитись від ідеї йти на Москву. У відповідь: гарантії безпеки ПВК Вагнеру. Також обіцянка вирішити питання Шойгу та Герасимова. На кого їх замінять і з яких термінів – питання обговорення", - йдеться в одній з публікацій.
Як бачимо, Пригожин від ідеї йти на Москву відмовився, путін дозволив йому "піти до Білорусі" (хоча у мережі регулярно зʼявляється інформація, що очільник ПВК вільно літає на територію рф). У звʼязку з цим виникає питання, чи прийняв путін умови, ймовірно, озвучені Дюміним. Наразі Шойгу залишається міністром оборони рф, а Герасимов - очільником Генштабу. Але чи надовго це?
У разі, якщо Дюміна таки назначать на посаду голови Міноборони, це, судячи з усього, означатиме більшу лояльність цього відомства до Пригожина та ПВК "Вагнер".
Як ми писали у попередньому тексті про результати заколоту "вагнерівців", весь цей "Марш справедливості" міг бути зрежесований російськими силовиками, а саме ФСБ та очільником Радбезу рф Миколою Патрушевим. Безліч експертів вказують на те, що Пригожин та "Вагнер" є креатурами ФСБ. Людиною, приближеною до силовиків, аналітики називали і самого Дюміна.
Метою цього заколоту, за умови, якщо він був створений ФСБ, було похитнути позиції путіна, продемонструвати йому його ж беззахисність в умовах серйозної кризи та підштовхнути до де-факто передачі влади до рук ФСБ та Патрушева.
Останнього західні ЗМІ називали одним з можливих наступників діючого президента рф. Як і Олексія Дюміна.
"Найвідоміший ветеран Федеральної служби охорони — відповіді Росії преторіанській гвардії імперського Риму — Дюмін також відчув смак успіху на полі бою як командир сил спеціального призначення в операції з анексії Кримського півострова в 2014 році. Через два роки Путін призначив його губернатором Тульської області (пізніше він був обраний переконливо). За деякими даними, Дюмін є фаворитом Путіна, але його привілейований статус зробить його вразливим, якщо в Кремлі почнеться боротьба за владу", - йшлося у матеріалі американського видання Politico.
Не виключено, що Дюмін, якщо він дійсно вступив у переговори з Пригожиним, обрав саме цей час для того, щоб просунутися по карʼєрній драбині. І якщо ми побачимо призначення Дюміна на посаду міністра оборони рф, це означатиме, що мʼякий державний переворот у росії, розпочатий ФСБ, вдався.
Подробніше про результати заколоту Пригожина читайте у матеріалі Інформатора.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.