Під Харковом підліток вбив 6-річну дівчинку. Що загрожує малолітнім за тяжкі злочини

Ми дізналися, зі скількох років дитина несе кримінальну відповідальність, які є винятки, і чи відповість вона за скоєний злочин повною мірою

Під Харковом підліток вбив 6-річну дівчинку. Що загрожує малолітнім за тяжкі злочини

Складно сказати, що саме вимикає рубильник людяності в головах у дітей, що в один момент вони вирішують когось вбити. Сім'я, оточення, становище в будинку, умови або будь-які сторонні чинники ... Звинувачувати можна кого завгодно і скільки завгодно, але коли це відбувається - важливо розуміти, що з ним робити далі, щоби не випустити в суспільство чергового злочинця.

Вбивство 6-річної дівчинки в Харківській області - одне з найгучніших злочинів за останній час. Робить його таким, у тому числі, і вік підозрюваного - хлопчикові 13 років. Випадки, коли б неповнолітня дитина свідомо "йшла" на тяжкий злочин, на щастя, в Україні мало поширені, тому питання залучення дітей до кримінальної відповідальності для багатьох відкритий. Саме тому Інформатор запитав у адвокатки в кримінальних справах Юлії Алєксєєнко, зі скількох років дитина несе кримінальну відповідальність, які є винятки, і чи відповість вона за скоєний злочин повною мірою, якщо їй, наприклад, 13.

Отже, Національним законодавством встановлено вік притягнення до кримінальної відповідальності з 16 років. Однак є перелік кримінальних правопорушень, за якими кримінальна відповідальність настає з 14-ти років. На практиці, до відповідальності за статтями КК залучаються діти віком від 11 до 14 років. Таким чином, думка про те, що малолітнім особам за скоєний злочин нічого не буде, — невірна.

Що стосується того, у якому саме вигляді буде нести покарання дитина за скоєний злочин. Є кілька примусових заходів виховного характеру, які визначає ч. 2 ст. 97 КК України:

  • застереження;
  • обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
  • передача неповнолітнього під нагляд батьків або осіб, які їх замінюють, педагогічних і трудових колективів або окремих громадян;
  • покладання на неповнолітнього, який досяг 15-річного віку, обов'язку відшкодувати збиток;
  • направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи на строк не більше 3-х років.

Який саме конкретний захід виховного характеру застосовувати до дитини, яка вчинила кримінальний злочин, - вирішує суд, розглядаючи відповідне клопотання органу досудового розслідування. Таким чином, максимальне покарання, яке можуть призначити малолітньому, - 3 роки в спеціальному навчально-виховному закладі. Обвинувачених у віці від 11 до 14 років у місця позбавлення волі не направляють.

"З обранням запобіжного заходу для дітей, які не досягли віку, з якого починається кримінальна відповідальність, я не стикалася. За загальною логікою, оскільки вони не є суб'єктами правопорушення, їм не може бути обрано запобіжний захід", - додала Юлія.

Варто зазначити, що після відбування 3-річного терміну в спеціальній установі, справу, заведену щодо дитини, не переглядають і терміни не продовжують. Якщо дитина за цей час досягла повнолітнього віку, це нічого не означає. Враховується тільки той вік, у якому особа вчиняє злочин.

Раніше ми повідомляли про те, що за рік в Україні від кримінальної відповідальності звільнили 115 дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube