Перевірте, чи є у вас сплячі ФОПи: у 2025 році за них доведеться платити - експерт назвав суму

З 2025 року сплата ЄСВ знову обов'язкова

ФОП
Експерт про "сплячих ФОПів"

В Україні з 2025 року ФОПи на єдиному податку втрачають воєнну пільгу на сплату ЄСВ. А значить ті ФОПи, які були на 3 групі й нічого не сплачували за відсутності доходу - тепер будуть сплачувати як мінімум 1 760 гривень ЄСВ за місяць. Якщо звісно не мають іншої пільги. Тому "нульові" ФОПи мають вирішити що далі робити. Податковий консультант Михайло Смокович на своєму YouTube-каналі розповів, які є варіанти та ризики.

З 2025 року сплата ЄСВ знову обов'язкова. Якщо у вас немає іншої пільги крім воєнної, то мінімум 1 760 гривень ЄСВ за місяць потрібно сплачувати. 

"Добровільно сплачувати ЄСВ у 2025 році можуть тільки пенсіонери, особи з інвалідністю, ФОПи, які мають основне місце роботи й за яких сплачує ЄСВ роботодавець не менше мінімальної, якщо ви в цю категорію не входите, то у вас є два варіанти того, що можна зробити. Перший варіант - з 2025 року сплачувати ЄСВ поквартально, подавати декларації, тобто слідкувати за тим, щоб у вас по ФОПу все було сплачено та відзвітовано, навіть якщо доходу немає. Другий варіант - потурбуватися про те, щоб не потрібно було нічого сплачувати, звітувати. Для цього потрібно або закрити ФОП, або перевести його на загальну систему оподаткування", - пояснив Смокович. 

 Ризики при закритті ФОП 

Після закриття ФОП можуть провести ліквідаційну перевірку по ФОПу. Потрібно буде в Податкову надати документи по своїй діяльності.

"Ліквідаційні перевірки проводять ще досі достатньо не часто, точно не для всіх ФОПів, тому такий ризик є. У загальній системі оподаткування, якщо ви не маєте доходу, нічого не сплачуєте, а просто раз на рік подаєте декларацію", - наголосив Смокович. 

При переході на загальну систему оподаткування теж існують певні ризики. Якщо доходу у 2024 році не було, або він був менше одного мільйона гривень, тоді жодних ризиків немає. Просто переходите на загальну систему, нічого не платите, раз на рік подаєте декларацію. 

"Якщо у 2024 році дохід був навіть на єдиному податку, то деякі податкові вважають, що в такому разі при переході на загальну систему потрібно ще зареєструватися платником ПДВ. Як на мене, це трохи дивна позиція Податкової, тому що обов'язок ставати платником ПДВ виникає виключно на загальній системі оподаткування, якщо був оборот більше мільйона гривень на рік, тому такі листи ігноруємо", - радить Смокович. 

Якщо ви вирішили закрити ФОП, аби нічого не платити у 2025 році, то потрібно закрити його у 2024 році. Якщо раптом чомусь ФОП знадобиться все ж у 2025 році, то, якщо ви закрили його у 2024 році, то в наступному зможете знову зареєструвати на єдиний податок і продовжувати роботу. 

"Якщо подати заяву до 20 грудня 2024 року про перехід з єдиного податку на загальну систему оподаткування, то ваш ФОП на загалку переведуть з 1 січня 2025 року. І на спрощену систему в разі необхідності можна буде повернутися з 1 числа будь-якого кварталу 2025 року. Для цього потрібно буде написати заяву не пізніше за 15 днів до початку того кварталу з якого ви хочете знову повернутися на спрощену систему оподаткування і працювати по єдиному податку", - резюмував Смокович. 

 

Скільки податків заплатить ФОП у 2025 році

Раніше ми писали, що в Україні закон про рекордне підвищення податків набув чинності 1 грудня. Зміни передбачають підвищення податків для фізичних осіб та підприємців. Зокрема, підвищення військового збору збільшилось з 1,5% до 5%. Це стосується всіх, окрім військовослужбовців. Смокович на своєму YouTube-каналі розповів, що ж все ж таки нам потрібно буде сплачувати у 2025 році та в кого будуть діяти пільги. 

Перша група єдиного податку буде сплачувати 302,80 гривень на місяць до 20 числа кожного місяця. Також потрібно буде сплачувати 800 гривень військового збору, який розраховується, як 10% від мінімальної заробітної плати. Крім того, є єдиний соціальний внесок з розрахунку 1 760 гривень в місяць.

"Хоча ЄСВ сплачується поквартально, на квартал виходить 5 280 гривень, проте, якщо комфортно платити помісячно, можна платити помісячно. Якщо рахувати помісячно, то загальне податкове навантаження виходить 2 862,80 гривень", - казав Смокович.

Друга група платить 1 600 гривень єдиного податку кожного місяця до 20 числа, 800 гривень - військового збору кожного місяця до 20 числа, ЄСВ - 1 760 гривень. Загалом виходить 4 160 гривень на місяць.

"Третя група платить 5% єдиного податку від доходу, військовий збір складає 1%, ЄСВ - 1 760 гривень з розрахунку на місяць", - наголошував Смокович.

За його словами, 5% єдиного податку та 1% військового збору сплачуються по завершенню кварталу, не пізніше 10 днів з крайньої дати подачі декларації. Тобто після завершення кварталу є 40 днів для того, щоб сплатити єдиний податок та військовий збір.

Пільга по єдиному соціальному внеску

Бюджетом на 2025 рік скасували воєнну пільгу по ЄСВ. Однак залишається пільга для деяких підприємців, які можуть ЄСВ і далі не сплачувати:

  • ФОПи, які є одночасно пенсіонерами,
  • Особи з інвалідністю,
  • ФОПи, які є найманими працівниками, за яких за основним місцем роботи сплачується ЄСВ не менше мінімального роботодавця,
  • ФОПи на загальній системі оподаткування, які не мають доходів.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube