Дональд Трамп переміг на виборах у США і тепер сценарій майбутнього для України стає непередбачуваним, але здебільшого ходять думки про заморожування війни; однак ще були цього тижня кадрові зміни у ЗСУ, скандали та удари по Росії
Безумовно, головною подією цього тижня стали вибори президента у Сполучених Штатах і перемога на них Дональда Трампа. Всіх тепер цікавить – що ж буде з Україною? Трамп непередбачуваний, але на Заході вже почали частіше говорити про новий “мирний план”, який нібито передбачає, зокрема, “заморожування” війни. Але зараз вона все ще триває, і не лише на нашій території – українські дрони вперше вдарили по ворожих кораблях у Каспійському морі й масовано атакували Москву. Вже наприкінці тижня - у ніч проти неділі - окупанти запустили по Україні рекордні 145 безпілотники. А ще не обійшлося без внутрішніх скандалів, які поки залишаються невирішеними.
На початку тижня стало відомо про смерть депутата Київської міськради - Сергія Мамояна. Він загинув через ДТП на Одещині, а саме у Білгород-Дністровському районі, неподалік від кордону з Молдовою. Депутат не впорався з керуванням на кільцевій ділянці дороги, тому автівка з'їхала в кювет, де перекинулась та загорілась.
Разом із ним загинула і 52-річна пасажирка, яка перебувала на передньому сидінні. Ще двоє пасажирів, які перебували на задніх сидіннях, травмувалися та були госпіталізовані до лікарні. 51-річній жінці діагностували забої хребта та верхньої кінцівки, а 55-річному чоловіку - переломи ключиці та ребра.
Примітно, що його рідний брат, Суто Мамоян – народний депутат Верховної Ради від нині забороненої ОПЗЖ, а батько, Чоло Мамоян, є знаним у вузьких колах бізнесменом. Детальніше про сімʼю Мамояна та скандали навколо них – у матеріалі Інформатора.
А ще до Києва приїздила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. У столиці України вона оголосила про нову гуманітарну допомогу Україні в розмірі 200 мільйонів євро напередодні зими.
У цей день у Штатах відбулися довгоочікувані вибори президента. За різними прогнозами, Дональд Трамп та Камала Гарріс йшли поруч. Букмекери передбачали перемогу Трампа, аналітики – Гарріс. Результат залежав від голосів у "хитких" штатах - тих, думку у яких можна було схилити у той чи інший бік. Таких в США сім.
У результаті Трамп набрав 312 голосів виборців при 270 необхідних для перемоги. Результати у хитких штатах (станом на 10.11) виглядають таким чином:
Коли стало зрозуміло, що Трамп повертається у Білий дім, Камала Гарріс визнала свою поразку та навіть сама зателефонувала тріумфатору, привітала його та визнала важливість мирної передачі влади від команди Байдена і самої Камали до Дональда.
Трамп теж цього дня виступив із переможною промовою та оголосив себе наступним американським лідером (ним він стане 20 січня 2025-го, після інавгурації). Зокрема, він пообіцяв "зупинити війни", не уточнюючи, які саме. То ж що, вірити у швидке закінчення війни? І взагалі чого очікувати Україні від Трампа? Інформатор запитав про це в експертів.
Також у середу дрони вперше прилетіли до Дагестану, а саме до Каспійська, який розташований аж за 1500 кілометрів від кордону з Україною. У місцевих пабліках спершу повідомили, що атакував місто начебто дрон А-22 "Летюча лисиця".
Пізніше українські видання розповіли трохи подробиць від Головного управління розвідки. Схоже, що саме бійці Буданова доклали руку до польоту дронів.
"Унаслідок ударів БПЛА постраждали щонайменше два об'єкти в місті Каспійськ, що в республіці Дагестан, РФ. Зокрема, йдеться про, ймовірно, ракетні кораблі "Татарстан" і "Дагестан", — розповів представник розвідвідомства.
Президент Володимир Зеленський у четвер поїхав до Будапешту, де виступив на саміті Європейської політичної спільноти. Там він наголосив, що мир через силу - це єдиний шлях до стабільності в Європі. Також він акцентував на тому, що Україна не погодиться на поступки Путіну, оскільки це є загрозою для всієї Європи.
Однак його виступ не показали на офіційному стрімі саміту. Угорські організатори заявили, що буцімто промова не була публічною, але українська це спростувала.
А російський правитель Путін у цей день теж виступив на засіданні дискусійного клубу “Валдай”. І знову говорив про війну в Україні, багатополярний світ. І вочевидь обидва виступи – Зеленського і Путіна – були певного роду публічною реакцією на перемогу Трампа.
У четвер також західні ЗМІ повідомляли про ймовірний мирний план Дональда Трампа, який нібито передбачає надання Україні зброї в обмін на замороження війни та відкладення вступу України до НАТО. План пропонує створення буферної зони.
Втім, поки що залишається незрозумілим, хто саме цю зону контролюватиме, але точно не США і не організації, які вони фінансуватимуть. Один із членів команди Трампа пропонував, щоб це були "поляки, німці, британці та французи". Але поки на рівні пропозицій, без конкретики.
Нардеп Євгеній Шевченко цього дня опублікував одіозний допис, де звернувся по-панібратськи до Зеленського: "Давай, Вова, давай" та закликав до термінових переговорів з росіянами. Він також залякав Зеленського відставкою, яку підтримають навіть його найзатятіші прихильники із Заходу.
Андрій Єрмак відреагував на це лише дописом у Телеграмі, а от від правоохоронних органів жодної реакції не слідувало. Доволі цікаво, у чому причина такої раптової сміливості Шевченка. Можливо, тому що "Трамп прийде - порядок наведе"? Чи, можливо, Шевченко вже втік за кордон ближче до свого друга Дмитрука? Всі ці відповіді Інформатор задав самому Шевченкові, проте народний депутат їх прочитав та проігнорував.
Тим часом про своє звільнення зі служби повідомив генерал Дмитро Марченко, який прославився на початку великого вторгнення, організувавши вдалу оборону Миколаєва. За словами генерала, рішення залишити службу стало одним із найважчих у його житті. Наразі Марченко проходить лікування, підкресливши, що "навіть незламним іноді потрібне відновлення".
У продовження теми з можливим мирним планом Трампа додав вогню Брайан Ланза, якого називали головним стратегом республіканців. Він заявив, що нова адміністрація США зосередиться на мирному врегулюванні конфлікту, а не на поверненні Криму Україні.
Його слова наробили багато галасу, але Reuters із посиланням на представника команди перехідного періоду Трампа написало, що Брайан Ланза не говорив від імені Трампа і не працює на майбутнього президента США, він лише був підрядником.
Крім того, цього дня повідомили про смерть українського боксера і телеведучого В'ячеслава Узелкова у віці 45 років. Узелков, який переніс операцію на серці та боровся з ускладненнями, перебував на реабілітації. Він мав титули WBA Inter-Continental, IBO International та WBO Inter-Continental і був популярним серед українських глядачів.
Зранку на столицю Росії летіли дрони. У московських аеропортах Внуково та Домодєдово через небезпеку атаки безпілотників було запроваджено план "Килим". Було запущено щонайменше 34 БПЛА - це найбільша атака на Москву з початку війни.
Мер Москви Собянін казав, російська ППО у Підмосков'ї нібито збила 25 дронів. При цьому росіяни у мережі публікували кадри з прольотами дронів. Пізніше стало відомо, що у Підмосков'ї через падіння уламків сталося займання 4 будинків і постраждали 5 людей.
Також українські захисники вдарили дронами по складах з боєприпасами 1060-го центру матеріально-технічного забезпечення російських окупантів у Брянській області РФ. Зафіксовано щонайменше вісім вибухів.
Водночас і росіяни по Україні запустили 145 ударних дронів, ППО нейтралізувала 129 із них. Ще 10 дронів залишили повітряний простір країни. Це була рекордна шахедна атака.
Внаслідок атаки окупантів постраждала Одещина та інші регіони. Пошкоджено багатоквартирні будинки та приватні володіння, попередньо обійшлось без людських жертв.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.