Пенсія: період догляду за онуками теж зараховується до стажу – норми Закону

Втім деякі моменти доведеться вирішувати в судовому порядку

Пенсія: період догляду за онуками теж зараховується до стажу – норми Закону
До стажу роботи зараховується час догляду за малолітніми дітьми

Періоди отримання допомоги по догляду за дитиною також зараховуються до стажу. На підставі яких нормативно-правових документів це відбувається?

Дії Пенсійного фонду України можуть бути неправомірними, пише Інформатор

У жінки виключили зі стажу періоди догляду за онуками

До юристів звернулася пенсіонерка, яка протягом 2010-2013 років доглядала за онуками до досягнення ними трирічного віку. За цей час вона офіційно отримувала допомогу по догляду за дітьми, з цих сум були сплачені страхові внески, що відображено в даних персоніфікованого обліку. За цей час пенсія жінки автоматично була перерахована – зазначені періоди по догляду за онуками зарахували до страхового стажу. Однак пізніше ці періоди зі стажу знову виключили. Такі дії Пенсійного фонду вона вважає неправомірними. 

Юристи роз’яснили норми Закону

Юристи пояснили, що відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У пункті 8 статті 11 цього Закону зазначено, що до осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, зокрема, належать особи, які доглядають дитину до досягнення нею трирічного віку і відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто періоди отримання допомоги по догляду за дитиною також зараховуються до стажу.

Право на допомогу по догляду за дитиною має не тільки матір

Законом «Про пенсійне забезпечення», який діяв до 2004 року, було чітко визначено, що до стажу роботи зараховується час догляду за малолітніми дітьми (до трирічного віку) саме непрацюючої матері. Проте зазначеним вище Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не визначено, що це має бути саме мати дитини. Головна умова – отримання допомоги по догляду і сплата страхових внесків незалежно від того, хто саме здійснює догляд.

Як відомо, наразі право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, і це не обов’язково мати: один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун.

Дії ПФУ у даному випадку неправомірні

У квітні 2018 року запрацювала система, яка дозволяє автоматично проводити перерахунок пенсії працюючим громадянам. У випадку, який описаний у зверненні пенсіонерки з’ясувалося, що у неї є невраховані періоди страхового стажу, тобто періоди, за які сплачені страхові внески. Через відбувся автоматичний перерахунок пенсії по стажу.

Юристи вважають, що працівники Пенсійного фонду скасували цей перерахунок неправомірно. За таких обставин треба звертатися до Пенсійного фонду вищого рівня, додавши відповіді з місцевого управління. В інакшому випадку доведеться вирішувати це питання в судовому порядку.

Раніше ми повідомляли, що згідно з чинним законодавством України, вдова може отримувати пенсію свого законного чоловіка. Що потрібно для того, щоб отримати недоотриману пенсію померлої людини. У Пенсійному фонді пояснили, які для цього треба надати документи. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube