Депутати писатимуть новий закон для перших післявоєнних виборів
Керівництво ВР і фракцій дійшли спільної думки, що вибори можуть бути тільки повоєнні. Крім того, проводитися не раніше, ніж за 6 місяців після закінчення воєнного стану, мають бути демократичні, прозорі, за участі всіх учасників процесу. Домовленості зафіксовано в документі.
«Дорожню карту» було підписано під час дев’ятої зустрічі у форматі «Діалог Жана Мане» і другої зустрічі в такому форматі після початку повномасштабної війни. Цей захід відбувався в селищі Тур’я Пасіка Закарпатської області з 10 по 12 листопада.
Документ має назву «Висновки, прийняті під час дев’ятого Діалогу Жана Моне».Там йдеться про «тверду рішучість працювати разом попри розбіжності політичних поглядів». Парламентарі привітали позитивний й об’єктивний звіт Єврокомісії щодо прагнень України у процесі набуття членства в ЄС та висловили вдячність за визнання тих зусиль, яких Україна вже доклала, щоби відповідати критеріям членства.
Підписанти дійшли згоди, що майбутні парламентські і президентські вибори проводяться після завершення війни та не менше, ніж за шість місяців після завершення воєнного стану.
Зазначено, що майбутні вибори мають відбуваються на основі діючого Виборчого кодексу зі збереженням за основу виборчих систем національних та місцевих виборів.
Також у документі згадується про підготовку окремого закону, за яким будуть проводитися перші післявоєнні вибори. Документ підписали керівництво та всі фракції Верховної Ради.
Серед підписантів – керівники парламенту – перший віцеспікер Олександр Корнієнко та віцеспікерка Олена Кондратюк. «Слугу народу» представляють аж четверо підписантів: керівник мегафракції Давид Арахамія та нардепи, які навіть не є його заступниками, – Вадим Галайчук, Сергій Кальченко та Вікторія Подгорна. Від інших фракцій – також по кілька підписів: Ірини Геращенко, Андрія Парубія та Іванни Клімпуш-Цинцадзе від «ЄС», Юлії Тимошенко та Сергія Соболєва від «Батьківщини», Олександри Устінової та Володимира Цабаля від «Голосу».
Окрім фракцій, від ідеї виборів під час війни відхрестилися і депутатські групи. Пікантність в тому, що вони складаються, в основному, з мажоритарників, а мажоритарна система на наступних виборах, згідно з Виборчим кодексом, діяти не буде. Від «Довіри» підписи поставили Володимир Арешонков та Лариса Білозір, від «спадкоємиці» ОПЗЖ «Платформи за життя та мир» – Михайло Папієв і від «За майбутнє», – Анна Скороход, прізвище якої було вписано від руки, схоже, в останній момент. Група «Відновлення України» підписання проігнорувала.
Модератор «Діалогів» ексголова Європарламенту Пет Кокс заявив, що дуже задоволений тим, що «фракції домовилися про принципи проведення майбутніх вільних та чесних національних парламентських і президентських виборів після закінчення війни та воєнного стану».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.