У Росії обмежується здатніть не тільки виробляти нові танки і артилерію, але й відновлювати стару техніку, що впливає на її бойові можливості
Росія змушена витягувати зі сховищ старі радянські запаси, незважаючи на численні втрати техніки. Експерти вважають, що ці запаси можуть закінчитися вже до середини наступного року. Це значно ускладнить подальше ведення бойових дій.
Як пише The Economist, війна на виснаження між Україною та Росією вийшла на новий рівень. Російські запаси техніки та зброї, залишені ще з радянських часів, стрімко вичерпуються, що ставить під питання їхню здатність продовжувати наступальні операції. До того ж, російська військова промисловість стикається з серйозними труднощами через санкції та дефіцит якісних компонентів. Це обмежує здатність Росії не тільки виробляти нові танки і артилерію, але й відновлювати стару техніку, що впливає на їхні бойові можливості.
Протягом довгого часу здавалося, що війна на виснаження між Україною та Росією могла мати лише один можливий фінал. Однак розхвалений російський наступ на Харків зазнав невдачі. В інших районах, зокрема на Донбасі, успіхи окупантів були як стратегічно незначними, так і досягнутими з величезними втратами. Тепер питання полягає не в тому, чи зможе Україна продовжувати боротьбу, а в тому, як довго Росія зможе підтримувати свій поточний темп операцій, зазначає The Economist.
Основна проблема полягає не у живій силі. Росія може мобілізувати до 25 000 солдатів щомісяця, утримуючи чисельність на фронті близько 470 000. Також зростає виробництво ракет для атак на українську інфраструктуру. Проте, незважаючи на всі заяви про те, що Росія стала воєнною економікою, витрачаючи близько 8% свого ВВП на військові витрати, вона може компенсувати свої великі втрати танків, броньованих машин та артилерії лише за рахунок відновлення радянських запасів. Хоча ці запаси величезні, вони не безмежні.
За даними більшості розвідок, Росія втратила близько 3000 танків і 5000 одиниць бронетехніки за перші два роки війни. Голландський розвідувальний сайт Oryx виявив докази знищення 3235 танків, але припускає, що фактична кількість значно вища.
Аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Олександр Гольц відзначає, що Володимир Путін може подякувати старому Політбюро за величезні запаси зброї, створені під час холодної війни. Радянські лідери усвідомлювали, що західна військова техніка була значно досконалішою, тому обрали масове виробництво тисяч одиниць бронетехніки на випадок війни. Перед розпадом Радянський Союз мав стільки ж бронетехніки, скільки інші країни світу разом узяті.
Коли тодішній міністр оборони РФ Сергій Шойгу в грудні 2023 року заявив, що протягом року було поставлено 1530 танків, він не уточнив, що майже 85% з них були старі (в основному Т-72, Т-62 і навіть деякі Т-55), зняті зі зберігання, за даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
З початку вторгнення Росія відправила на фронт близько 175 сучасних танків Т-90м. Прогнозується, що річне виробництво цього року може скласти 90 одиниць. Однак, за словами аналітика IISS Майкла Джерстада, більшість з цих Т-90м є модернізацією старих Т-90а. Новостворених Т-90м може бути не більше 28.
Експерт з російського військового потенціалу Центру аналізу європейської політики Павло Лузін вважає, що Росія здатна виготовляти лише 30 нових танків на рік. Під час захоплення українцями нібито нового Т-90м минулого року з'ясувалося, що його гармата була виготовлена ще в 1992 році.
Лузін також зазначає, що здатність Росії будувати нові танки чи бронетехніку, або навіть відновлювати старі, ускладнена труднощами з постачанням компонентів. Важливе обладнання, таке як підігрівачі палива для дизельних двигунів, високовольтні електричні системи та інфрачервоні тепловізори для ідентифікації цілей, раніше завозилися з Європи. Тепер їх продаж заблокований санкціями. Крім того, Росія стикається з дефіцитом якісних підшипників. Китайські альтернативи, доступні на ринку, часто не відповідають стандартам якості.
Радянський ланцюг постачання озброєнь більше не існує. Україна, Грузія та Східна Німеччина були важливими центрами виробництва зброї та компонентів. За іронією долі, основним виробником башт для танків Т-72 був Харків. Кількість працівників у військово-промисловому комплексі зменшилася з приблизно 10 мільйонів до 2 мільйонів.
Ще однією серйозною проблемою є виробництво артилерійських стволів. За допомогою Північної Кореї Росія, схоже, має достатньо снарядів, можливо, близько 3 мільйонів цього року, що достатньо, щоб перевершити українців. Однак висока швидкість стрільби призводить до швидкого зносу стволів. У деяких випадках стволи гаубиць потребують заміни через кілька місяців.
Велика проблема полягає в танках та бойових машинах піхоти, які залишаються вирішальними для будь-яких масштабних наступальних наземних операцій. Попри те, що в лютому цього року Росія могла мати близько 3200 танків на складах, Джерстад каже, що до 70% з них не зрушили з місця з початку війни. Багато Т-72 зберігалися без належного догляду з початку 1990-х років і, ймовірно, перебувають у дуже поганому стані. Гольц і Лузін вважають, що за нинішніх темпів втрат російські танки та машини піхоти зі зберігання досягнуть критичної точки виснаження до другої половини наступного року.
Якщо нічого не зміниться, до кінця цього року російським військам, можливо, доведеться перейти на більш оборонні позиції, каже Джерстад. Це навіть може стати очевидним до кінця літа.
"Очікуйте, що інтерес Путіна до тимчасового припинення вогню зросте", - підсумувало видання.
За даними Генштабу ЗСУ, загальні втрати росіян у війні в Україні з 24 лютого 2022 року по 17 липня 2024 року орієнтовно склали 562 510 осіб, включаючи 1110 окупантів за минулу добу.
З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України було знищено: 8238 танків (+11 одиниць за минулу добу), 15 871 бойова броньована машина (+9), 15411 артилерійських систем (+43), 1120 РСЗВ (+1), 12 224 БПЛА оперативно-тактичного рівня (+31), 893 засоби ППО (+1), 20 741 одиницю автомобільної техніки та автоцистерн (+61) і 2586 одиниць спеціальної техніки (+9).
Крім того, окупанти втратили: 361 літак, 326 гелікоптерів, 28 кораблів/катерів і один підводний човен. Станом на 28 червня російська армія втратила 1239 одиниць ствольної артилерії, що є абсолютним рекордом з початку повномасштабної війни. За весь період війни армія РФ втратила понад 14 тисяч арт-систем.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.